misu_servici

SENZORI DE PARCARE SPATE

22 posts in this topic

  Stie cineva de unde pot lua un kit de senzori de parcare pt. spate? Sa fie ceva mai de calitate , nu gen Metro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subliniez faptul ca misu_servici este din Suceava :) Nu stiu daca au Al Padrino acolo... Oricum incearca sa eviti fabricantii de genul "Type R" si alte bombe de genul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Du-te la o firma care monteaza alarme & stuff. Acolo mai mult ca sigur vei gasi si senzori de parcare. Eu iti recomand cu caldura sa-ti pui Valeo. Un kit fata spate costa in jur de 600 ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Whoops! My mistake! Corect, e mai greu cu AL Padrino in Suceava...

Doar dc ai drum prin Bucuresti.

Referitor la calitatea produsului, tot ce stiu e ca si-a achizitionat un prieten un astfel de sistem de la ei, si e foarte multumit de el (l-a instalat pe un Nissan Patrol, prietenul cu pricina fiind destul de cunoscator si "carcotas" la gadget-uri electronice...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Din cate am cautat pe internet(la noi in tara) nu am gasit decat niste cucuri. M-am uitat la cei produsi de firma Valeo si mi se par de calitate. Daca stie cineva de unde imi pot comanda(din Romania) un Kit Valeo de senzori  parcare spate sau poate un site, o firma ce comercializeaza acest produs , raman indatorat.  Daca nu am sa-mi comand de pe internet din UK unde l-am gasit pe mai multe siteuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu daca merita.... eu mi-am pus pe masina kitul de 120 ron din Cora. cel fara avertizare vocala sau indicator pe fiecare senzor in parte. am un singur display cu liniute care, in functie de distanta fata de oricare senzor, imi indica foarte bine distanta si piuie pe masura. eu sunt multumit. singura recomandare ar fi sa te duci la un service. nu e mare inginerie, dar trebuie data bara jos si in fata blocului te chinui putin (ti-o spun din experienta). in rest este foarte simplu.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la al padrino au si valeo?ca am inteles ca ar fi cam cele mai bune.si cat ar costa kit+instalare senzori spate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebarea mea este alta, ala chinezescu ce are? Scame in gat? 

Toata smecheria sta in montaj, daca nu sunt senzorii montati corect atunci nici sistemul nu functioneaza corect, cel mai bine mergeti la niste profesionisti care monteaza astfel de sisteme in fiecare zi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valeo am si eu... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Du-te la o firma care monteaza alarme & stuff. Acolo mai mult ca sigur vei gasi si senzori de parcare. Eu iti recomand cu caldura sa-ti pui Valeo. Un kit fata spate costa in jur de 600 ron.

Daca citeai mai atent tot topicu,ca oricum nu e prea mare momentan

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu daca merita.... eu mi-am pus pe masina kitul de 120 ron din Cora. cel fara avertizare vocala sau indicator pe fiecare senzor in parte. am un singur display cu liniute care, in functie de distanta fata de oricare senzor, imi indica foarte bine distanta si piuie pe masura. eu sunt multumit. singura recomandare ar fi sa te duci la un service. nu e mare inginerie, dar trebuie data bara jos si in fata blocului te chinui putin (ti-o spun din experienta). in rest este foarte simplu.

M.

Si eu mi-am luat din Carrefour cu 70 RON unul similar ( da 700.000 vechi ) si sunt foarte multumit.

De montat i-am montat eu, fara sa dau fara jos, doar bandoul acel de protectie de pe bara...

Cand incepe sa se aprinda primul led distanta este de cam 1.5m, iar cand se aprind toate mai raman cam 15-20 cm... si bine-nteles ca si frecventa sunetului creste cu micsorarea distantei ... ceea ce mi se pare ok.

post-1683-12877853856792_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incercati www.deltaelectronic.ro .

Sunt seriosi.

Persoana contact: 0745.610.175 Radu Barbulescu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DARIUS str.Campia Libertatii, sector 3

tel. 0722562358

recomand cu incredere am pus si eu senzori vopsibili costa ceva dar sunt de calitate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am primit si eu cadou de masina noua un set de senzori de parcare. O sa le fac si o poza.

Dar ma intreb daca sa-i pun sau sa nu-i....

Numai cand vad freza aia mi se face mila de bara spate.

:?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faza misto e ca m-am obisnuit sa piuie cand dau cu spatele si sa ma opresc cind piuie luuung ... intr-o zi am luat Land Cruiserul si am dat cu spatele pina piuie.. :D. Noroc ca ingeru' pazitor mi-a pus frina, ca altfel nu stiu unde ma opream  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic: mai da ce-ati mai sarit...gata am sters tot.

Pace  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma poate ajuta cineva cu un cod pentru senzorii de parcare la al meu volvo S60 D5 din 2006

Share this post


Link to post
Share on other sites

Part No. 30668099 - doar senzorul(cei 4 din bara spate)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kit complet: 30618166 (cod vechi) sau 30728403 (cod nou).

Extrem de scump, cca 400$ !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now