Victor

De ce il atacam pe andy.ro?

24 posts in this topic

Pentru a nu ajunge iar la discutii inutile si atacuri la persoana, am considerat ca stergerea subiectului este un lucru firesc.

Va multumesc pentru intelegere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai considerat EXTREM DE PROST acest lucru.  >:( Puteai macar sa te consulti cu administratorii forumului, ca nu esti pe tarla, prin porumb, de capul tau, pe aici...

Posturile scrise de colegii forumisti nu sunt proprietatea ta, sa iti bati tu joc de ele si sa le stergi. Erau proprietatea forumului.

Cu ce drept mi-ai sters TU MIE posturile?  ??? Erau adresate lui andy.ro, nu tie.

Felicitari! Cu aceasta ocazie, si datorita TIE, VICTOR, am restrans libertatile acordate userilor.

Incepand din acest moment nu mai puteti sterge topice/posturi, chiar daca - intr-un fel extrem de ciudat si de pervers - va considerati proprietarii lor, doar pentru faptul ca ati initiat discutia. Nu ma refer la toti, ci doar la unii dintre voi, care inteleg complet gresit notiunea de forum de discutii.

Nu am nimic cu andy sau cu acest subiect/topic in particular, insa ma deranjeaza principiul.

PS - Subiectul este redeschis. Cel putin, andy va putea sa isi exprime punctul de vedere cand se intoarce din concediu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Cel putin, andy va putea sa isi exprime punctul de vedere cand se intoarce din concediu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt de acord ca a sters. Topicul nu facea decat sa invrajbeasca.

Hai sa ne aducem aminte ca avem in comun ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capul in nisip merge si nu prea, nu crezi?

Repet, nu am nimic cu andy. Ma doare fix in pix ca era vorba despre andy, despre ciclul reproductiv la broaste, despre criza monidala; nu conteaza! Este o chestiune de principiu sa nu iti bati joc de munca altora. Chiar daca munca aia consta in a impinge cateva taste. Nu e moral, e lipsit de bun simt. 

Pe de alta parte, cu bune, cu rele, ce se discuta aici trebuia sa ramana. Altfel suntem condamnati sa ne repetam la nesfarsit. Nu exista comunitate idilica. Si, chiar daca ar exista, nu ar putea fi obtinuta prin ignorarea/stergerea/bagarea sub pres - a problemelor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib, prima data cand am citit postul tau, am crezut ca nu vad bine, am ramas mirat, dar pe masura ce vorbele grele continuau am simtit ca ma sufoc de nervi si indignare.

Intentia mea a fost de a nu redeschide o noua cutie a Pandorei si sa nu ajungem nicaieri. Nu m-am gandit nici un moment ca asta inseamna ca imi bat joc de postarile cuiva sau desconsider raspunsurile. 

Atata timp cat aveam posibilitatea de a deschide si inchide un topic, nu inteleg de ce sa nu o fac. Nu am citit ca acest lucru sa fie interzis. Regulamentul prevede  ca  "personalul si administratorul acestui forum isi rezerva dreptul de a sterge continutul neavenit, intr-un timp rezonabil, daca acesta considera necesar"  dar nu spune nimic de interdictia de a sterge continutul cel care l-a initiat, cu atat mai mult cat are la indemana si instrumentele necesare.

Cuvintele aruncate de tine si atitudinea ta nu sunt justificate atata timp (sunt sigur ca intelegi) cat nu a fost nici o intentie de a face ceva rau ci dimpotriva. Poate actiunea mea a fost una radicala dar asa am considerat necesar. Tu, ca moderator, puteai sa imi atragi atentia in mod civilizat si eventual sa modifici regulamentul in urma acestui eveniment.

De ce nu a sarit nimeni in momentul in care au fost sterse si subiecte mai putin importante si mai putin citite care au fost sterse pana acum? Eu personal am mai sters din anunturile de vanzari si cafenea 2 sau 3 care chiar nu isi mai aveau rostul. Stiu ca nu se prea compara subiectele dar doream doar sa evidentiez ca au existat precedente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

scopul forumului este, in principal, impartasirea de informatii (mai mult sau mai putin utile) despre volvo.

scopul secundar este , daca se poate spune asa, socializarea membrilor. d-asta avem bancuri si tot ce tine de buna dispozitie...

dar sint topicuri, ca acesta, care nu socializeaza si nici nu dau informatii despre volvo....

nu cred ca o discutie despre o persoana care, oricum nu poate face mare lucru, are vreo relevanta , sa zicem, in privinta calitatii operatiunilor din primus. cu alte cuvinte : ce rost are sa incingem spiritele ?

cind deschideti un topic e bine sa va imaginati ca dati drumul la vale unui mic bulgare de zapada. sa nu moara cineva acolo jos....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulian, inca o data zic, nu ma intereseaza catusi de putin subiectul topicului. Ce stiu este ca era un topic in care mai multi colegi forumisti si-au expus pareri, opinii, idei, si care au fost sterse dintr-un click pt. ca asa a vrut muschii lui Victor.

Nu contest ca trebuie facuta o canalizare a subiectelor intr-o anumita directie/directii, si ca trebuiesc evitate anumite subiecte, insa, una din chestiunile care m-au deranjat si mai tare este ca autorul topicului original este tot Victor. Daca avea intentii nobile, trebuia sa nu il deschida inca din prima faza.

@Victor:

@muadDib, prima data cand am citit postul tau, am crezut ca nu vad bine, am ramas mirat, dar pe masura ce vorbele grele continuau am simtit ca ma sufoc de nervi si indignare.

Inchipuieste-ti cum m-am simtit eu, cand cineva imi sterge mie postarile.

Intentia mea a fost de a nu redeschide o noua cutie a Pandorei si sa nu ajungem nicaieri.

Trebuia sa te gandesti la acest lucru atunci cand ai deschis prima data subiectul. Daca insa tot ai facut-o, barbateste era sa iti asumi acest fapt, sa recunosti acest lucru, sa iti ceri scuze, sa te consulti cu administratorii forumului si sa ceri inchiderea subiectului. Semana asta cu ce ai facut tu? Nu prea. Ai bagat totul sub pres miseleste.

Atata timp cat aveam posibilitatea de a deschide si inchide un topic, nu inteleg de ce sa nu o fac. Nu am citit ca acest lucru sa fie interzis. Regulamentul prevede  ca  "personalul si administratorul acestui forum isi rezerva dreptul de a sterge continutul neavenit, intr-un timp rezonabil, daca acesta considera necesar"  dar nu spune nimic de interdictia de a sterge continutul cel care l-a initiat, cu atat mai mult cat are la indemana si instrumentele necesare.

Probabil ai in casa un cutit bine ascutit si cu lama de 15-20 cm. cu care tai alimente. Scrie pe el ca nu ai voie sa iesi pe scara blocului si sa il infigi in primul vecin care iti apare in cale? Pentru ca, daca tot ai instrumentele necesare, conform logici tale...

Cat despre faza cu "personalul si administratorul forumului", cred ca ai fi putut intelege logica din spatele literelor...

Cuvintele aruncate de tine si atitudinea ta nu sunt justificate atata timp (sunt sigur ca intelegi) cat nu a fost nici o intentie de a face ceva rau ci dimpotriva. Poate actiunea mea a fost una radicala dar asa am considerat necesar. Tu, ca moderator, puteai sa imi atragi atentia in mod civilizat si eventual sa modifici regulamentul in urma acestui eveniment.

Nu arunc cuvinte. Ca moderator, iti voi raspunde mai mult decat civilizat, chiar serviabil, la orice solicitare a vreunui membru. Ca asa este normal. Insa acum nu ai solicitat nimic, ai actionat. Si, trecand peste statutul meu trecator de moderator, din pozitia de simplu coleg forumist, iti spun ca ai actionat gresit.

Oricum, sa stai linistit, masurile necesare au fost luate, nu mai pot fi sterse topice decat de administratori si de moderatori. Ca, din pacate, intotdeauna cand exista libertati prea mari, sunt intelese si folosite gresit. Deci anumite reguli trebuie impuse cu forta. Pacat...  :(

De ce nu a sarit nimeni in momentul in care au fost sterse si subiecte mai putin importante si mai putin citite care au fost sterse pana acum? Eu personal am mai sters din anunturile de vanzari si cafenea 2 sau 3 care chiar nu isi mai aveau rostul. Stiu ca nu se prea compara subiectele dar doream doar sa evidentiez ca au existat precedente.

Notiunea precedentului este incompatibila cu o constructie care evolueaza, asa cum este si forumul nostru. Mereu vor aparea noi provocari care ne vor obliga sa luam masurile necesare. Daca pana acum au fost doar 2 oameni inimosi care au dus pe umeri toate problemele, de putin timp am devenit o echipa care are competentele necesare sa ridice forumul asta acolo unde ii este locul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest topic a fost deschis tocmai pt. a-i da ocazia lui "andy" de a raspunde la acuzele ce i-au fost aduse (inclusiv de catre mine) ca OM nu ca reprezentant Primus. In ultima mea postare stiu ca am scris ca dovada arogantei lui prin nepostarea in acest topic este suprema. Inca imi asum ce am spus!!! Cand am observat devierea de la subiect, am considerat solutia optima stergerea topic-ului.

Analogia cu un cutit letal. Hmm... Nu ma impiedica nimeni sa il infing in primul vecin dar asta ramane la latitudinea mea. Poate o voi face. Nu stie nimeni acest lucru. Nici tu, nici eu. Este vorba de liberul arbitru.

Imi recunosc greseala de a nu ma consulta in prealabil cu moderatorii acestui forum si imi cer scuze pe aceasta cale vis-a-vis de toti membrii care au postat la subiectul acesta si s-au simtit lezati de de stergerea postarilor in masura in

care "muadDib" isi cere scuze pt. limbajul folosit ce am observat este vehement si personal.

Nu voi mai da explicatii privitoare la intentiile mele in momentul in care am deschis topic-ul decat pe privat lui "muadDid" sau telefonic. Nr. meu este afisat! Pe al tau nu l-am gasit (poate ca nu am verificat f. bine).

Aceasta discutie o consider deviere de la subiectul initial atata timp cat acesta a fost redeschis.

In final... TE RESPECT CA OM SI POSESOR VOLVO, TE ROG SA O FACI SI TU!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib, postarile tale nu ma enerveaza asa cum spuneam ci ma dor. Consideram acest forum o mare familie. Ca moderator considre ca trebuie sa dai un exemplu nu sa iei masuri punitive.

Este ultima mea postare pe acest topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si uite cum se asterne pacea ... Eu unul nu inteleg un lucru: suntem aici toti in calitate de posesori de VOLVO. E principalul lucru pe care il avem in comun. Ne dam informatii unul altuia, schimbam pareri, impresii, invatam lucruri pe care altfel poate nu le-am afla, dar sa ajungem la vecini, cutite, incrincenari si alte d-astea, cred ca deja deviem muuult de la subiect. Parerea mea ...

Victor, ai facut o alegere inteleapta si te felicit pentru acest lucru, indiferent ce spun alti colegi. Daca are cineva ceva cu Andi.ro sa-l sune si sa-i spuna ce are de spus (daca e ceva grav sa ne spuna si noua) dar nu sa dezgropam morti si amintiri. Eu personal nu-l cunosc si mi s-a parut cam arogant din forum, dar dindu-i atata importanta am sa ma duc la Primus sa-l vad si eu pe "criminal". C

Share this post


Link to post
Share on other sites

acest forum ESTE o familie. cu bune si cu rele.

hai sa dam uitarii tot, cu conditia sa ne aducem aminte, si sa-l lasam pe andy.ro sa spuna ce are de spus.

sa asteptam replicile lui. intre timp sa ne gindim ca dreptatea e impartita. sa vim adevarati volvisti si sa uitam ce trebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord.

Insa mai e un lucru de lamurit, despre masurile punitive. Victor, expune-le, te rog. Eu unul nu am luat nici o masura impotriva ta. Inceteaza a te mai considera victima, pentru ca nu esti. Nu sunt un om care abuzez de calitatea de moderator, si nici nu imi place cand se insinueaza acest lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord.

Insa mai e un lucru de lamurit, despre masurile punitive. Victor, expune-le, te rog. Eu unul nu am luat nici o masura impotriva ta. Inceteaza a te mai considera victima, pentru ca nu esti. Nu sunt un om care abuzez de calitatea de moderator, si nici nu imi place cand se insinueaza acest lucru.

fiind moderator (om care munceste pentru noi, gratis, asa incit noi sa ne desfasuram cum vrem ) fii tu primul care tace. ai dreptate , dar laso-o asa ca merge. te rog.

9putem sa dau mesaj personal lui. dar am preferat sa stie toti ce-i spun. il rog sa stearga raspunsul meu daca apar noi lupte pe tema lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incredibil cat de mari pot fii orgoliile pe acest forum!!!!!!!!!!!!  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incredibil cat de mari pot fii orgoliile pe acest forum!!!!!!!!!!!! :(

Doar nu ne-am luat Volvo din modestie. ;D

Parerea mea e ca Andy putea sa raspunda si a si raspuns cand a vrut, in topicurile originale.

Hai sa infintez si eu un topic "De ce nu ii dati cate o bere lui SMD?"... ce parere aveti?

Who the f*ck is ...... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

SMD - Cite o bere pe zi, saptamana, luna? S-a facut, de ce nu! De la mine o ai pe prima, sigur dupa ce deschizi topicul. Ce, volvoistii nu beau bere? Tre' sa ne imprietenim intr-un fel, nu? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar nu ne-am luat Volvo din modestie.   ;D

Parerea mea e ca Andy putea sa raspunda si a si raspuns cand a vrut, in topicurile originale.

Hai sa infintez si eu un topic "De ce nu ii dati cate o bere lui SMD?"... ce parere aveti?

Who the f*ck is ...... ?

Totul este off-topic!!!

1) ...scuze daca nu am fost mai complet ...

Era doar legat de off-topicurile dintre victor si muadDib, off-topicuri care le-am vazut prea des...

2) legat de andy...

Singura obiectie pe care am avut-o in raposatul-renascut topic...a fost legata de faptul ca cineva ar impune cuiva sa dea o replica, altfel tragandu-se concluzia ca este arogant!!!...indiferent de situatia in care se afla!!!

Ma aflu pe acest forum din propria-mi dorinta, SI NIMENI NU-MI POATE IMPUNE SA RASPUND CUIVA!!!

In rest, discutiile interminabile despre el...ma intereseaza mai putin, nu cred ca mai are nevoie sa faca el ceva...ceilalti deja l-au ridicat pe un piedestal si au facut o vedeta din el.

3) vine berea si de la mine....fara alcool, ca pe urma te am pe contiinta!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic sa ne linistim cu totii, vine primavara, etc.

:3some:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mama,mama..si cat ma chinuisem sa concep postul ala de il bagasem aici...:)) era o adevarata capodopera....si tineti cont,de mic am urat sa scriu referate...de lene,in primul rand...deci pt voi si doar pt voi mai scriu cate un pic...PEACE!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce e asa greu de inteles? Omu a creat o discutie care a nascut controverse, si a vrut sa faca un bine sa termine polemica stergand subiectul. I-a fost in schimb batut obrazul in vazul tuturor ca la scoala primara. E normal sa se simta jignit. Se putea rezolva cu un PM sau un telefon in care sa i se explice ca nu e ok ce a facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mai fost un caz oarecum similar cu acesta, a lui nelu, care a sters prima varianta a "Paginii politistului". Nimeni - in afara doar de moderatori si de nelu (felicitari, nelu!) - nu a inteles nimic. Deci versiunea cu mers pe sub mese, pe PM, prin telefon, pe ascuns, nu a functionat. Prin simplul motiv ca nu poti rezolva o chestiune de principiu cu fiecare in parte, sunt deja cateva sute de useri aici. Ca (repet pt. a mia oara) este o chestiune de principiu, nu are legatura cu andy.ro sau cu orice subiect ar fi fost dezbatut.

Incetati sa il mai victimizati pe Victor. Stia de la inceput, cand a deschis subiectul, ca va starni polemici. Nu e chiar asa de imaculat pe cat il vedeti. Iar faptul ca a incercat sa isi repare greseala stergand-o complet si sperand ca va fi data uitarii nu il exonereaza de raspundere. Daca isi asuma barbateste ce era de asumat nu avea nimeni nimic cu el. Toti gresim; slava Domnului, eu unul stiu ca gresesc poate in mai multe cazuri decat multi de pe acest forum.

Vad ca eu sunt capcaunul hidos in toata povestea asta. Aia este, nu ma deranjeaza, atata timp cat sustin un principiu de bun simt si respect fata de cei de langa tine. Si, de asemenea, notorietatea care mi-am obtinut-o cu aceste interventii, fie ea chiar si negativa, ii va ajuta pe unii sa se gandeasca de 2 ori atunci cand vor vrea sa ia decizii de capul lor, fara sa tina cont de parerea celor din jur.

Si cu asta am incheiat si eu interventia pe acest topic.

PS - Probabil ca ar trebui sa imi exprim scuzele solicitate de Victor privitoare la vehementa mea in limbaj, insa nu o voi face, pentru simplu fapt ca scuzele lui la adresa celor carora le-a sters posturile sunt conditionate de scuzele mele. Deci nu sunt sincere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.sustin punctul de vedere al lui muaddib

2.este un forum volvo si nu mi se pare normal ca acest topic sa fie sters pt ca i se adreseaza atacuri lui andy.ro atita timp cit domnia sa posteza in calitate(neoficial) de dealer volvo(primus)

3.personal nu am nimic cu andy.ro chiar daca mi se pare un tip cam snob care uita ca aici suntem toti o apa si un pamint adica nobili posesori de volvo si el trebuie sa ni se alature noua ca posesor nu ca dealer volvo(cel putin asa reese din postatiile lui,nu toate)pt ca atunci noi il atacam ca reprezentant primus pe acest forum.

4.sa dam cezarului ce e al cezarului,andy.ro a facut si multe lucruri bune,a ajutat colegi forumisti dar are el o mica treapta pe care se suie mai mereu cind intra pe forum poate si pt ca toti stim cine e si ne adresam lui ca atare atunci e normal ca el sa ocupe postul de reprezentant primus decit cel de posesor volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now