Catalin

Romania incotro?

75 posts in this topic

@jonny-b,ma repet nu este vina politicienilor hoti de vina este mentalitatea noastra a tuturor si tu si eu si oricare daca ar fi in locul hotilor aia la fel am face daca nu mai rau(sunt oameni simpli de la tara care daca vecinul are o vaca el trebuie sa aiba una cu mulgator automat integrat in ea )si daca noi vrem mereu mai mult si imediat normal ca de undeva trebuie sa furam si de aici un intreg lant.

cit despre faza cu mai bine la noi in tara nu sunt de acord,depinde de la caz la caz,eu am fost o vreme si chiar daca sunt din nou aici nu imi pare rau si oricum nu as fi putut realiza atit daca ramineam aici dar cea mai mare valoare cu care m-am intors este mentalitate care aici nu ai cum sa o dobindesti,asta o intelege doar cei care au experimentat

Share this post


Link to post
Share on other sites

"in Romania lucrurile murdare se petrec in vazul tuturor si totusi par a fi de nerezolvat si de-o gravitate aproape fara precedent. Cei face pe romani sa nu actioneze in nici un fel, este greu de explicat... In toata Europa, si‘n general in lumea ‘civilizata’, grupurile sociale care se simt dezavantajate, ies in strada si protesteaza. Uni mai putin, altii mai zgomotos, dar protesteaza, se agita, ies la vot. Romanii par debusolati si neputinciosi in a se organiza sau a face ceva concret pentru ei. Nu poti astepta la infinit sa se petreaca schimbari in viata ta, fara ca tu sa nu faci nimic...

Tara traieste un colaps aproape total al standardelor morale si politice. Guvernantii fac legi in interes personal. Orice speranta ca progresul national si a procesului natural de emancipare va veni din partea politicienilor, este practic anulata de actiunile acestora in spirit de clan. Politicienii fac legi numai pentru ei si romanii nu par a fi deranjati. Curiozitatea enorma este ca Romania nu are un grup de politicieni care sa preia destinele tarii dupa ce actualii incompetenti pleaca cu bani cu tot. Jurnalistii, in marea lor majoritate contribuie la nenorocirea acestei tari. Jurnalistul roman nu-ti spune ce se intampla in tara si’n lume, el iti interpreteaza si incearca sa-ti formeze o opinie chiar daca aceasta este eronata. Romania traieste deci o devalorizare a standardelor morale in mod obscen, nemaintilnita inca in istoria acestei tari..."

Mai clar nu se poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"in Romania lucrurile murdare se petrec in vazul tuturor si totusi par a fi de nerezolvat si de-o gravitate aproape fara precedent. Cei face pe romani sa nu actioneze in nici un fel, este greu de explicat... In toata Europa, si‘n general in lumea ‘civilizata’, grupurile sociale care se simt dezavantajate, ies in strada si protesteaza. Uni mai putin, altii mai zgomotos, dar protesteaza, se agita, ies la vot. Romanii par debusolati si neputinciosi in a se organiza sau a face ceva concret pentru ei. Nu poti astepta la infinit sa se petreaca schimbari in viata ta, fara ca tu sa nu faci nimic...

Tara traieste un colaps aproape total al standardelor morale si politice. Guvernantii fac legi in interes personal. Orice speranta ca progresul national si a procesului natural de emancipare va veni din partea politicienilor, este practic anulata de actiunile acestora in spirit de clan. Politicienii fac legi numai pentru ei si romanii nu par a fi deranjati. Curiozitatea enorma este ca Romania nu are un grup de politicieni care sa preia destinele tarii dupa ce actualii incompetenti pleaca cu bani cu tot. Jurnalistii, in marea lor majoritate contribuie la nenorocirea acestei tari. Jurnalistul roman nu-ti spune ce se intampla in tara si’n lume, el iti interpreteaza si incearca sa-ti formeze o opinie chiar daca aceasta este eronata. Romania traieste deci o devalorizare a standardelor morale in mod obscen, nemaintilnita inca in istoria acestei tari..."

Mai clar nu se poate.

Bine zis. Romanul inca nu stie sa aiba deminitate, identitate si nu se respecta pe el insusi (ma refer la respectul profund, nu la faptul ca ai o masina scumpa ,bani si ai ca toti trebuie sa te respecte).

p.s. Si scris corect, cu " . " si litera mare dupa punct.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cand ne-au impus bir turci si apoi am avut fanariotii finalizand cu comunistii natiunea a degradat in loc sa avanseze. La vremea ei romania a dat minti luminoase omenirii insa nu a putut sa la tina langa ea, aproape astfel incat sa ne scoata si pe noi din starea de somnolentape care o traim de cateva secole bune.

Revenind insa la situatia de astazi, cu riscu de a ma repeta spun ca este prea multa palavrageala si prea putin lucru concret, prea putina actiune. Eu unul m-am resemnat cu gandul ca asta e tara in care traiesc si asta e mentalitatea noastra. A tuturor. cum zice un proverb mai vechi, "da-mi o pace si iti voi da in schimb zece". Cei ce incearca sa ne conduca nu au nici o sansa sa faca acest lucru onest deoarece sunt supusi presiunii si tentatiei, iar tentantatie e co curva mare si ispititoare. Si uite asa ne invartim ca si canii in jurul cozii si intr-un cerc vicios fara ca sa putem sa iesim din el, iar cei ce incearca sa iasa din cerc este bagat cu sila inapoi in cerc ori aruncat definitiv si gol pusca, din cerc.

Si apropo mai avem o trasatura de caracter comuna natiunii. Nici odata nu ne gandim la faptul ca poate noi suntem cei ce trabuie sa fie trasi la raspundere, in schimb ne place sa dam vina si sa invinuim pe altii pentru neajunsurile noastre. Vrem sa traim mai bine dar nu dam nici un randament bun (ca sa nu vorbesc de unul pozitiv in termeni economici), pentru lucra a face a produce. Vrem salarii mari dar sa nu muncim deloc, si tot asa. In loc sa ne vedem de munca ju-ma de zi o petrecem in a discuta politica si a da vina pe altii. SI uite iar ne invartim in jurul cozii si intr-un cerc vicios.

Si putem continua. Pana nu ne vom responsabiliza noi insine pe noi nu vom pute face responsabili pe altii. Si iarasi cerc vicios.

Cu respect si drag pentru voi cei ce poate aveti incercari de a iasi din acest cerc vicios.

P.S.

in timp ce scriam cele de mai sus mi-am adus aminte cum de la formarea unui club de amatori si infintarea lui legala s-a ajuns la construirea unei fabrici de bioetanol si atragere de fonduri pentru natura si implicit de a baga bani in buzunar, concluziile tragetile voi singuri

(poate isi va aduce cineva aminte de acest caz ...........)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@feraru3333

"romanii in romania se comporta ca in romania

cum au trecut granita li se schimba comportamentul,DE CE?"

Unde ai vazut tu ca se comporta diferit? De-aia sunt italienii ingroziti? Am vazut nenumarate masini cu numere de ro parcate pe doua locuri la supermarket sau pe locurile pentru handicapati(in Austria de ex). Stii cum ramane un hotel in urma romanilor? (ma refer la grecia sau bulgaria de 1 mai sau de paste). Jaf total. Stii cum fumeaza romanii pe drumul dintre terminalul de la aeroport si autobuzul care-i duce la avion? Fara absolut nicio jena desii sunt semne cu fumatul interzis peste tot?

La ce fel de comportament te referi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mardraaxi: In Romania nici in 20 de ani nu se va menancipa nimeni ca nu ai cu cine , daca ies mai multi prosti pe banda rulanta , incep infractiunile ca le e foame nici nu stiu daca as putea sa fiu mandru ca sunt roman , pentru ca de cate ori ma duc in partea cealalta cand plec in cursa si se uita aia pe buletin "gata asta e tigan ma " si peste tot suntem foarte "bine vazuti" numai cand ne vad aia actele si scrie "ROMANIA" gata stiu sigur ca noi suntem tigani , dar noi nu suntem , dar ei ne considera ca in Italia , Spania au facut numai infractiuni si ce credeti ca e viata in Italia ? nu cred , unu nici nu m-as duce sa muncesc acolo mai bine stau aici pe mult pe putin , dar in Italia ce sa mai faci sa te omoare italienii pe strada ca esti roman? lipsa.

  Te poti descurca si aici daca sti cum sa-ti manevrezi treburile , daca iti merge mintea si in ce regiune stai ca sunt si la noi in tara orase in care sunt mai bine platite decat orasele astea mici.Eu pot spune ca m-am descurcat si aici si daca n-or mai merge treburile o luam si din loc ce sa facem. Fiecare cand pleaca de aici si se duce in alt stat li se pare "mama" aici e trai , aici

vom castiga bani dar cand colo nu e asa , castigi poate cu 200-300 euro mai mult decat in Romania si banii aia ii termini pe mancare , cazare si alte alea , daca stai si analizezi ca toate

tarile au somerii lor si ne ducem si noi de parca n-ar avea locuri sa-i angajeze pe ai lor , dar pe noi ne angajeaza ca stiu ca muncim ieftin si ne-o da prin mana in loc sa castigi 1200 euro  castigi 700 euro din care 700 euro ii termini jumate pe utilitati. Nu-mi spune mie cum e in afara ca nu e asa stralucit mai ales in tarile astea care le-am mai mentionat.

Asta e parerea fiecaruia cum isi asterne asa doarme , cum se descurca asa traieste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

clasa politica e oglinda populatiei....ca doar nu sunt extraterestri. daca eram ocupati de altii (poate era mai bine) spuneam ca sunt aia vinovati, dar asa, pe cine dam vina?

pui pariu ca daca elena basescu candideaza la parlamentul european castiga?

exact. Cred ca putem inchide topicul si lasa doar acest raspuns al tau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oameni buni....la orice topic de genul asta incepem sa ne punem cenusa in cap din pacate.

haideti sa fim putin mai optimisti, ce naiba...situatia nu este chiar asa de neagra. nu uitati ca suntem o natiune tanara, abia in 1918 ne-am format ca tara (datorita americanilor) , dupa 20 de ani a venit WWII....o catastrofa pentru noi, cred ca au murit vreo 500 000 de oameni atunci. dupa aia a venit comunismul care a inversat scara valorilor (cei mai prosti au ajuns la conducere) , cred ca va amintiti,nu? AS VREA SA VA AMINTESC FAPTUL CA INSTAURAREA COMUNISMULUI IN ZONA ASTA S-A FACUT DIN CAUZA GERMANIEI. GERMANIE PE CARE ACUM TOTI O RIDICATI IN SLAVI.

acum, dupa revolutie era si normal sa se intample asa ceva, istoria are ceasul ei, nu se schimba asa usor. desi semnele schimbarii se vad mai greu, eu cred ca suntem pe drumul cel bun.

ganditi-va ca pana recent romania a fost in epoca feudala. in anii 50, 85% din populatie traia la sate, romania era un mare sat! s-au facut progrese, trebuie sa avem putina rabdare cu poporul asta.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rabdare este. Si intr-adevar se vad imbunatatirile. Eu unu am venit in 1995 in romania si de atunci nu am mai plecat si nici ca vreau sa plec. Semne bune sunt, recesiunea care a venit este binevenita deoarece o sa puna un pic lucrurile la locul lor si va aduce un gram de normalitate in economie, insa problema este ca noi oamenii nu constientizam ca noi suntem cei ce trebuie sa ne schimbam si sa modificat tara asta. Se fura prea mult si prea pe fata si pana nu se va fura tot si nu va mai ramane nimic de furat pana atunci putin care se vor lasa de astfel de meserie. si cei ce fura (figurat) si cei ce fura deadevaratelea. Noi suntem o mana care ne indignam pe aceasta tema si sunt inca multi altii care fac acelas lucru dar problema este ca in majoritatea cazurilor totul se rezuma la discutii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@betty

eu am stat cel mai mult la Londra ,si acolo nu o sa vezi ce ai povestit ca ai vazut

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Am vazut nenumarate masini cu numere de ro parcate pe doua locuri la supermarket sau pe locurile pentru handicapati...

in romania, la supermarketuri, intotdeauna parchez pe 2 locuri, daca le gasesc libere. daca nu le gasesc, nu opresc si imi vad de drum in alta parte. m am saturat sa tot imi loveasca romanii bandourile de la usi.

pe locurile persoanelor cu dizabilitati, nu am oprit si nici nu o sa opresc vreodata. mai bine o las in drum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nelu

Nu sunt adepta  vandalismului, dar nu stiu cat ma mai pot abtine atunci cand nu gasesc niciun loc de parcare si unii se lafaie pe mai multe locuri. Lovirea altor masini cu portierele tine tot de bunul simt al romanului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lucrez in paris si pe mare in nigeria.

am apartament de firma in paris. (3ani din ultimii 5)

am lucrat 6 luni in canada

am lucrat 3 luni in tara prostilor

am lucrat 15 ani din ultimii 17 afara in lumea civilizata.

e mai bine in romania. nu mint, nu ma dau mare.

e mai bine in romania.

(oricind as vrea as putea sa nu mai vin. dar vin si-mi displace mai putin decit afara)

ma veti contrazice. pe pielea voastra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iurix

gusturile nu se discuta. Fara indoiala exista persoane care se simt mai bine in romania decat in occident

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu ma simt bine in romania si cu toate problemele pe care le are tara asta idiferent ca tine de oameni sau politica sau economic nu vreau sa plec. Cert insa este faptul ca atunci cand nu se va mai putea o sa schimb directia catre nord, in nici un caz catre sud, gen spania, italia etc. Dar pana atunci nu vreau si nu voi pleca. Pe de alta parte insa nu pot ramane indiferent la cele ce se intampla in jurul meu si ca orice om ma enervez cand vad prostie, ignorata, fite, si asa mai departe. Insa si aceste calitati le gasesti afara, nu exista padure fara uscaciuni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

englezii fug de rup pamintul din uk. din cauza taxelor. fug in sud si prin asia.

din cite stiu si francezii mai obisnuiesc asta.

e ceva hilar in faptul ca din uk pleaca englezii si vin turci, polonezi si nigerieni....(in scotie exista deja un primar nigerian !)

in franta , cam tot la fel. in general estul ocupa locurile de la periferia societatii in vest.

io nu ma simt bine inconjurat de conationali indoielnici cind sint afara. mi se face un pic rusine.

e foarte greu psihic sa trebuiasca sa demonstrezi tuturor ca romanii (esticii) sint si altfel .

cel mai greu e sa raspunzi intrebarii : de ce un estic are salariu mai mare ca un vestic. sa vezi atunci cit de frustrant e sa trebuiasca sa justifici nationalitatea.....

exempu : am un roman pe care l-am angajat ca operator ndt. conduce o ehipa de italieni. italienii au 230 euro/zi

cind am propus 350 euro/zi pentru roman mi s-a spus : esti nebun ? cum sa dai unui roman 350 de euro pe zi, ce face cu ei ??????

nu conteaza ca e al 4 din lume ca operator, ca-i depaseste cu 14 clase, ca e inginer (d-ala vechi, nu d-asta nou).

acu are 230 de euro pe zi.

mai vreti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

... atunci cand nu gasesc niciun loc de parcare si unii se lafaie pe mai multe locuri. Lovirea altor masini cu portierele tine tot de bunul simt al romanului.

uneori, lovirea altor masini cu portierele se poate intampla si accidental din cauza ca â€locurile de parcare amenajate†pentru clientii supermarcheturilor, sunt doar pentru masini MINI si, daca ai o masina din categoria premium si reusesti sa intredeschizi portierele, daca nu ai mobilitate corespunzatoare, nu prea poti iesi din masina.

daca nu gasesc un loc in care sa parchez astfel incat sa pot deschide usa in siguranta, nu opresc, merg mai departe ca, am de unde alege.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Povestita de un prieten:

Un prieten de-al lui, face rost de niste bani (vanazand pamant in zona "rezidentiala" evident" si isi deschide o firma de constructii. Construieste prima vila, investitie 100.000 Euro, vinde vila cu 180.000 Euro. Very nice profit... Ce face romanu' cind da de bani??? Ati ghicit si-a luat si el masina. Lexus (al mai tare), full, navi, 120.000 Euro. A achitat avans 50.000 Euro, cu o rata de 2000 pe luna. A inceput o alta casa intre timp, platind si rata de 2.000/luna. Dupa un an a venit criza. Omu a ramas fara bani si leasingul il presa tot mai tare. S-a dus la firma de leasing sa gaseasca o  solutie. I-au rascumparat contractul? Cit i-au dat pe masina? Si a acceptat dupa ca a achitat 50.000 + 24.000 = 74.000 Euro? 5.000 (cinci mii) Euro si s-a terminat stersul. Apropo, a ramas si fara bani sa termine a doua casa. Cam asta e conceptia despre bani in Ro. Asa cum s-a spus, toti vor super masini, vile luate dintr-un business in cel mai scurt timp. De preferat maxim 2 ani. Asta e nivelul, dar repet, trebuie macar sa incercam sa schimbam ceva.

@Betty

Eu am spus de apa distilata si alte lucruri, nu de Volvo. Sunt multe state dezvoltate care nu produc masini si le cumpara din alte parti. Vezi Norvegia de ex. Nu poti sa faci si masini Premium bune si masini medii bune, ca doar nu suntem nemti. Dar mancare (avem un potential enorm), putem produce si exporta, apa distilata si alte lucruri banale le putem lua made in romania, fara sa punem in balanta calitatea si pretul. Apa distilata e aceeasi, se obtine la fel all over the world.

Ce nu este de calitate, nu spune nimeni sa luam doar ca sunt made in romania. Cum ar fi sa pui la un Volvo un rulment romanesc? doar sa iei URB si nu SKF. Din pacate, avem f mult de lucru in tara noastra. Si am putea incepe cu o curatenie temeinica, care nici nu costa o avere. Pungi peste tot, pampersi, gunoaie pe marginea drumurilor, etc. Asta e nivelul din pacate si de aici vin toate, cu proverbele aferente. "Las ca merge si-asa", "la noi la uzina, numai telefonul e ocupat", "timpul trece leafa merge". Asta e marea problema, exista prea putina constiinta. Sigur, avem si exceptii, dar nu se poate ca unii sa-i care pe restul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muaDib tu lai facut?

iate si rezultatele mele  ;D

EÅŸti frate cu dracul, iar puntea e viaÅ£a. Å¢i-e bine în România că ÅŸtii că altundeva nu te-ai descurca. Dacă Å£i s-ar da bani, ai ÅŸi arbora un steag de ziua naÅ£ională. Când vorbeÅŸti cu străinii devii ÅŸi mai patriot decât de obicei ÅŸi începi să le spui despre BrâncuÅŸi ÅŸi Duckadam chiar dacă nu-Å£i place nici pictura, nici handbalul. Nu asculÅ£i manele, dar după ce te îmbeÅ£i, parcă merg. ÃŽÅ£i place să-i corectezi pe alÅ£ii când greÅŸesc. Åžpaga e prietena ta bună. (51 - 70 de puncte)

:machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

39 % mi a iesit ca sunt roman.

ca procent este posibil sa fie adevarat.

interpretarea, nu ma reprezinta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

EÅŸti frate cu dracul, iar puntea e viaÅ£a. Å¢i-e bine în România că ÅŸtii că altundeva nu te-ai descurca. Dacă Å£i s-ar da bani, ai ÅŸi arbora un steag de ziua naÅ£ională. Când vorbeÅŸti cu străinii devii ÅŸi mai patriot decât de obicei ÅŸi începi să le spui despre BrâncuÅŸi ÅŸi Duckadam chiar dacă nu-Å£i place nici pictura, nici handbalul. Nu asculÅ£i manele, dar după ce te îmbeÅ£i, parcă merg. ÃŽÅ£i place să-i corectezi pe alÅ£ii când greÅŸesc. Åžpaga e prietena ta bună. (51 - 70 de puncte)

:machinegun:

La fel si eu , cica..

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine 48%.

"Ai tras un pic de răspunsuri pentru că nu vrei să ieÅŸi ăl mai român dintre români. Å¢i-e ruÅŸine cu naÅ£ionalitatea ta. Speri să ai o slujbă de intelectual în altă Å£ară, dar te-ai duce ÅŸi la cules de portocale numai ca să scapi. Nu-Å£i place când alÅ£ii flegmează pe stradă, dar arunci gunoaie pe jos. De 1 decembrie eÅŸti ruÅŸinat că ÅŸtii că e ÅŸi ziua mondială anti-SIDA. Nu dai ÅŸpagă pentru că nu ÅŸtii cum. (31 - 50 de puncte)"

Cam mare procentul, in realitate e cam 5, maxiiiim 7%

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am incercat cu mai toate variantele ca am fost curios de rezultate - insa testul e facut asa, mai de bashcalie - toate concluziile sint trase de par, ca sa nu se simta nimeni foarte atacat  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now