cornel_gav

Sunt terminat

108 posts in this topic

Pai nu puteau sa stie tariful pana nu desfaceau aia la Brasov pompa sa vada exact ce trebuie schimbat. Acum 100% sigur nu poti fi niciodata. Plus de asta aia le comunica pretul reparatiei si ei ma suna pe mine si doar daca le dau acceptul o si repara. Oricum, ziceau ca o sa coste cam 3-4 sute de euro cu totul, cu manopera lor, reparatia pompei si curatat injectoare.

Deci se da garantie pe lucrare si nu ma costa 1000 de euro pompa.

Edited by gigiore

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ii moca atunci...cred

Share this post


Link to post
Share on other sites

:confused1: aceasi problema o am si eu.masina merge struna dar imi aduc aminte ca la 75000 de mi am facut schimbul de filtre si am gasit SPAN.acum la 80000 am schimbat filtru tocmai pt motivu asta si am gasit din nou SPAN.dar masina merge perfect.Ei zic ca ma costa in jur de 600-700 euro facutul pompei in Italia.acuma nu stiu cat ar fi in Cluj ma gandesc ca mai putin :hello: :hello: :hello: :hello: aia de la bosch ce au zis ?din cate stiu sunt cei mai buni din jud cluj.numai la reprezentanta sa nu o duci ca aia nu inteleg nimic :hello2: :hello2: :hello2: :hello2:

.

s

din cate am auzit, sunt masini cu un dispozitiv separat care aduce motorina din rezervor la filtru. Cum e in cazul VOLVO? E trasa de pompa de injectie sau o alta pompa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am gasit SPAN in capacul filtrului de motorina (nu mult ce-i drept...) inca de la 135k...dar ii dau inainte cu tupeu. Cand o pica pompa si ce o mai pica atunci o sa bag bani in ea....pana atunci daca merge mi se pare o investitie aiurea.

ps: Acum am 172k si merge foarte bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La D5 E3 pica foarte greu pompa de inalta asa ca vorbim dupa 300.ooo km .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi s-a uitat mecanicul in carcasa filtrului de motorina, ghici ce-a gasit? shpan (span). Incredibil.

Trebuie sa schimb sistemul de injectie care costa mii de euro :(. Ma poate cineva consola?

cati km are masina?eu am cumparato la 60 de mi la 75 i-am facut schimbul de filtre si l-am descoperit spanul.

A mea nu a mers reparata. Am luat una noua de la Rune - Parc Semanatoarea. Dar fac si refurbished. Mie mi au dat 2 ani garantie si a fost vreo 750 nounouta. Oricum mult sub reprezentanta. Montat si demontat am preferat la reprezentanta. Mai bine preveniti cu filtru motorina original (doar comparati unul in cutiuta albastra cu un mann sa zicem si veti intelege), evitati mers pe rosu, peco "parteneri" si adaugati 200ml ulei 2T la un plin.

Sa va tina pompele un milion de km!

eu am gasit doar JASO FB e acelasi lucru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi la benzinaria MOL si acolo gasesti ce trebuie si ieftin.garden/sprint 2t jaso fc/fd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tot de la Mol bag 2T. Nu mai gasesc decat FD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now