claudiupuiu

Cica..."OFICIAL: S80L, cel mai luxos Volvo din istorie, e construit in China"

35 posts in this topic

Ce sa zic de aratat , arata prea bine nu stiu cat de sigura e  :D :D , dar suna trist VOLVO MADE IN CHINA  le-a vandut tehnologie si fac si ei , asa daca ne-ar da si noua sa facem vreun S80 in Romania sa fii sigur ca tot asa l-am scoate luxos si frumos , dar nu se stie cand o sa-l faca la siguranta  :D :D . arata superb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca daca l-ar face in Romania, ar iesi Dacie... da' il iau ei nitzel la pila si iese Volvo ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

=)))) :D :D :D :D asta da , il ia un pic la polidisc ii mai da doua ciocane cum fac la Logan ca am vazut un clip cand unu pe banda de montaj era gata mai avea sa-l testeze si se duce si ii da un ciocan la usa :( ce i s-a parut nu stiu si asa iese si Volvo daca ar fi in Romania =))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandeam azi ca daca toata treaba asta cu Volvo si cu chinezii s-ar rezuma numai la bani (in sensul ca chinezul sa "sara" cu banu, inginerii de la Volvo din Suedia sa-si vada de treaba lor si sa faca masini competitive cu tehnologii gandite de suedezi chiar si adusi in China, iar banii sa se imparta) ar fi totul ok.

Mor cand vad scrisul ala in chineza pe capota portbagajului :blob8:

Off topic: Johnny te rog mult (si cred ca nu numai eu) sa folosesti semnele de puctuatie ca sa intelegem mai usor ce vrei sa zici. La subiectul Volvo vs saab mie cel putin mi-a fost greu sa inteleg ceva. multumesc  :-*:P;D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce va plangeti atat de "made in china".

BMW si Mercedes se fac de atatia ani acolo si nu a murit nimeni, inca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scopul unei firme este de a avea profit.Volvo nu face exceptie.Concurenta devine din ce in ce mai puternica, si ce piata mai poate absorbi un flux puternic de masini...? Sa nu uitam ca,  un constructor de masini nu traieste doar din vanzarile de masini, ci si din piese...

Sa facem un mic calcul, asa...estimativ. Sa zicem ca  0,1% dintre chinezi doresc sa ia un volvo...ia vezi ce cifra iese!..crezi ca e neglijabila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi, la ora actuala China are ceva mai puternica economie din lume!

Nu tot ce e facut in China este de proasta calitate.

Eu nu ma nimic in potriva sa assambleze in China atat timp cat tin blazonul firmei si eticheta de calitate a Volvo pana in 2000! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi, la ora actuala China are ceva mai puternica economie din lume!

Nu tot ce e facut in China este de proasta calitate.

Eu nu ma nimic in potriva sa assambleze in China atat timp cat tin blazonul firmei si eticheta de calitate a Volvo pana in 2000! :D

:( Eu nu cred ca China e cea mai mare putere economica din lume sa fim seriosi :D

Cea mai mare putere economica si militara e SUA , poate ai vrut sa te referi din Asia , dar nici din Asia nu e cea mai mare putere economica se claseaza pe undeva , dar nu printre primii ,Japonia e cea mai puternica ca economie din Asia , urmata de Arabia Saudita care aia sunt bogati numai din Petrol si dupaia e China si nu fac totul de proasta calitate , dar cat la suta e de calitate cand vin din China asta as vrea sa stiu oricum un singur lucru stiu ca sunt mai bune decat cele din Turcia . Iar la noi in Europa cea mai instarita putere economica e Germania , Anglia , Suedia , Franta si a doua putere militara dupa SUA e Rusia au si rusii economie buna fabrica si ei masini destule in Rusia , asta nu ma refer la Lada , acolo se ansambleaza Renault , Hummer , Toyota ,Pontiac cam astea le stiu eu , cine stie poate se fac mai multe decat stiu eu . Au si gaze mai mult decat toti pe globul asta deci China nu e cea mai puternica economie din lume e clasata undeva ca fiind totus o buna economie dar din continentul Asiatic ca asa pe plan international e pe ultimu loc daca stai sa clasifici , oricum fata de noi e mai puternica , dar sunt si mai multi ca noi si munca depusa de ei e mai proasta platita decat noi. Pe mine nici nu ma interseaza ce va face de acum incolo , oricum eu nu-mi pot lua un Volvo nou si imi iau unul la mana doua si apuc tot generatie europeana , ce vor face chinezii , dar un singur lucru este ca nu au banii care sa-i puna la bataie pentru volvo si voi va speriati atata ca il vor cumpara chinezii , va asigur eu ca nu va cumpara chinezuu nici un Volvo cred ca va bate pe la usa nemtilor sau al francezilor de la Renault si mai degraba sa nu scrie vreun "By Renault" pe spate , sau in orice caz inapoi in Grupul Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu subestima China. In 2-4 ani de zile va fi cea mai mare putere economica a planetei. Si vrei sa mai stii un fapt interesant?

In aceeiasi 2-4 ani, China va fi tara cu cei mai multi vorbitori de limba engleza. Interesting, nu?

Asta ca sa raspund la prima ta propozitie... In rest, nu stiu ce ai scris.  :( Am incetat de ceva timp sa iti citesc postarile, pur si simplu nu reusesc... Sa nu o iei in nume de rau, martor imi este Dumnezeu ca am incercat... o, cat am incercat! Pur si simplu nu pot...

Sunt sigur ca ai lucruri interesante de spus, dar undeva intre gandirea rapida si tastatura lenta exista o problema...  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

V-ati intrebat vreodata daca fiecare chinez ar manca un pui pe saptamana ce ar insemna?

Dezastru planetar, foamete ... asa ca ziceti merci ca mananca orez momentan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Una peste alta arata f. bine.

Si 90% din electronicele noastre au piese facute in China. Cine are nu laptop adus din SUA facut in China? Cine nu are un WideScreen asamblat in UE (daca nu e Sharp, ca el e singurul asamblat in Japan) dar cu piese chinezesti? etc....

Share this post


Link to post
Share on other sites

E frumos si nu stiu ce e atata agitatie ca fac chinejii un Volvo si daca ar fi cumparat de chinezi nu stiu daca s-ar afla litere chinezesti pe spate sau ce am face daca ar fi o preluare a lui Renault la Volvo si ar scrie pe spate DCI , MPI sau probabil un "by Renault"  :D oricum n-o sa-mi permit asa ceva niciodata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un pic de offtopic ....si asta numai ca sa vedeti ce produc CHINEJII  ..... si pe dracu il fac astia , uitati-va atent ce productie impresionanta au . CLICK

Share this post


Link to post
Share on other sites

E frumos si nu stiu ce e atata agitatie ca fac chinejii un Volvo si daca ar fi cumparat de chinezi nu stiu daca s-ar afla litere chinezesti pe spate sau ce am face daca ar fi o preluare a lui Renault la Volvo si ar scrie pe spate DCI , MPI sau probabil un "by Renault"  :D oricum n-o sa-mi permit asa ceva niciodata .

F bine spus.  ;)

Un volvo facut de chinezi poate, poate, poate... as lua. Dar un Volvo pe care sa scrie "made by Renault": NICIODATA!  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu , Renault-Peugeot-Citroen-Dacia cele mai naspa masini posibile si ca desing si parte tehnica eu unu decat sa-mi iau o masina din cele mentionate mai sus mai bine nu-mi mai iau nicio masina si merg pe jos.Pentru mine marcile care le-as prefera ar fi Vw Golf , Volvo S40 si Saab 9-3 Linear in rest nu stiu daca m-as putea intinde prea mult , dar pentru mine masina sa fie nu ma intereseaza cati cai are sunt buni si aia care ii are cred ca 122 de CP e destul pentru mine ma refer . Acum dupa Pasti ma interesez de un Volvo mai astept un pic. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Renault-Peugeot-Citroen-Dacia... sunt masini bune pe segmentul lor de piata.

Ca multi altii dintre voi, am cativa amici care au VW in proprietate... si decat VW, un Citroen suna mult mai bine(aici ma refer la alea care au sarit de 100k km).

M-am referit strict la emblema de pe masina cand am spus de Renault. In rest toata stima pentru Renault... de la ei am motorul si cutia de viteze de la al meu Volvo si ma consider fericit. Chiar le multumesc pe aceasta cale!  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru aceasta informatie o sa-mi schimb putin parerea despre ele  :D nu stiam ca Renault au colaborat cu Volvo asta inseamna ca sunt si ei buni la ceva . ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare si berea aia din bancheta tot chinezeasca o fi ? daca si pe aia o fac ...sunt chiar bengosi ..oricum eu tot la batrana mea din 2000 raman ! cam e frumusete s80L-ul asta ....dar daca o sa-l faca chinezii o sa fie si mai slabe vanzarile .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru aceasta informatie o sa-mi schimb putin parerea despre ele  :D nu stiam ca Renault au colaborat cu Volvo asta inseamna ca sunt si ei buni la ceva . ;)

Ma repet din nou... la inceputul anilor '90 a fost un joint-venture intre Volvo si renault. Volvo a fost pe puctul de a prelua Renault dar din cauza pierderilor uriase de la Renault din acea vreme, Volvo s-a retras din divizia de automobilie. Au luat de la Renault, ceva mai tarziu, numai divizia de camioane si vehiculele comerciale(dube, camionete)...care si in prezent fac parte din grupul Volvo (ala original; nu Ford).  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Si daca ne uitam bine la aceste camioane, dube si camionete care desi au rombul caracteristic pe capota, regasim bunul simt scandinav, care a pastrat specificul si design-ul original al firmei mama... Nu cum fac corporatistii fara scrupule din ziua de azi.

  La un camion sau o duba Renault, regasesti ceva din stilul unui Megane... nici nu zici ca nu e Renault, desi e VOLVO!

Asta ar trebui sa spuna multe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles , deci numai divizia de automobile mai e libera la Renault ca restu se afla la Volvo . Era bine daca se mai cumpara si divizia de automobile Renault atunci imi luam Renault sau Volvo  :D si Dacia pe la cine ramanea? ;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

de curind, acu 2-3 zile, gordon brawn a declarat ceva interesant : vremea economiei de piata libera a cam trecut.

toti cei implicati la nivel mare stiau asta de mult, insa acu unu' mare a zis-o pe sleau.

deci : toata lumea asculta si va asculta de stapin.

de unde si pina unde china va fi si ea un stapin ? never-ever.

doar nu credeti ca japonia sua si europa vor ajuta china, nu...., ei doar vor folosi ceea ce poate fi folosit de acolo.

rusii, poate sa ajute pe chinezi, dar doar politic si militar.

china e usor de tinut in friu, si militar, dar mai ales economic. e un castel de carti care poate fi darimat usor. dar nimeni nu vrea asta.

puternicii NU accepta ca alti puternici sa ia fiinta. trust me.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai luxos ... hmm nu stiu ce sa zic si S90 Royal a fost un volvo foarte luxos

----> Volvo S80 Executive :

Din pacate si volvo trebuie sa se axeze pe faza : Putini bani investiti , profituri mari .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now