adi15mii

Hotie la Primus Auto

28 posts in this topic

am fost la primus auto la revizia de 45000 mile ( filtre uleiuri....................)

am lasat masina iar dupa cateva ore ma suna un nene si-mi spune ca mai trebuie sa schimbe : bujii, bucsi bascula..................placute frana fata spate . am zis ok

dupa 2500 mile capat o frecare ciudata in coloana volan si ceva zgomote la flexare pe fata . merg din nou la primus si-mi dau la schimb : amortizoare, talere, flanse, bielete......pompa servo , ce mai jumatate de masina . specific ca zgomotul aparea foarte rar si doar cand intram pe drumuri denivelate pe flexari mari ale rotilor fata

normal ca m-am dus si la un alt service care mi-a schimbat bieletele antiruliu la 350 ron cu tot cu manopera si mi-au gresat si un rulment de la coloana volan iar masina merge senzational

numai ca mi-au spus ca trebuie sa schimb placute frana fata ????????????????????????????????????????

am fost la primus cu speranta ca i-mi vor scimba placutele .........numai ca m-am inselat .....receptionerul,  mi-a  spus ca trebuie sa platesc eu o constatare ..... am refuzat si am chemat directorul de service care i-mi spune ca daca se constata ca placutele nu au o uzura de 5000 km cat aveam de la revizie , nu platesc si mi se vor schimba placutele

numai ca dupa ce se demonteaza si se constata ca mai aveam placute de 2 frane mi se spune ca eu sunt de vina si anume 'stilul de condus'

niste jegosi

asa ca fugiti de primus

si mai adaug ca la revizie, adica la 45000 mile am solicitat si verificare suspensie si mi sa spus ca masina este brici , nici o problema .....................iar dupa cateva miii de km i-mi spun ca trebuie sa schimb jumatate de masina

bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

stai linistit, stim problema cu primus-ul    -  momentan nu are rezolvare, nu se vrea, nu se poate , etc...Poate cu criza asta, asteptam inca vesti bune.

Bine ca acum esti fericit - asta conteaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi place ca ai numele "Adi" ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D... cauta pe forum si o sa intelegi "ca e cel mai bun" si e de la Primus.

Imi pare rau ca ai luat tzeapa, tine minte: EVITA PRIMUS, face rau la sanatatea masinii si la nervii tai!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Post sters de catre moderator!

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa ceva nu e permis !!!

va rog sa-l suspendati pe alin-ux.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alin_ux , imi pare rau sa vad un user inscris de 1 an pe acest forum ....care da cu bata'n balta .

Banauiesc ca ai citit si matale pana acum toate discutiile despre primus si implicit despre andy .

Sunt ferm convins ca supararea ta are un corespondent, dar limbajul folosit iti stirbeste imaginea atat tie cat si acestui forum. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

alin_ux...din pacate, cred ca va trebui sa te sanctionam, intr-un fel...Iti inteleg frustrarea referitor la serviciile jalnice ale celor de la primus, insa injuraturile ca la usa cortului sint prea de tot pe un forum public. Putem sa ne intilnim citiva si sa-i injuram cit putem, insa nu aici. Mi-as dori sa intelegi ca nu are nimeni nimic cu tine, insa nu se poate crea un "precedent" ca aceasta problema, aici...

Unul dintre moderatori iti va aduce la cunostinta (poate si celorlalti useri) concluzia/decizia luata.

Cu respect, Matrixxx.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi cer scuze, n-am vrut sa aduc ofense nimanui de pe forum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Sunt nou pe aici. Mi-am luat un second hand V40 Diesel, 2001, din Turcia, fiind cu ceva treaba pe acolo. pana acum nimic ciudat, dar anul trecut, venind in tzara mea, pitoreasca, dau de-o groapa incapatzanata in bucuresti, si sesisez a doua zi, o mica pata de ulei sub masina. Fuga fugutza la un service autorizat VOLVO (daca Primus este cel de pe soseaua de centura, la iesirea catre Ploiesti, atunci ma refer la acelasi service, daca nu, la cel cu sigla mare VOLVO, la capul podului). Acolo, cu tot tacamul, mi se spune ca trebuie inlocuita baia de ulei (cred ca s-a exprimat: carterul inferior).

Prin aceeasi metoda, dupa ce am plecat de acolo (pe ploaie :'( ), ma suna sa ma intrebe daca sa imi faca schimbul de ulei. Din viteza, negandind prea mult, zic DA. Apoi cand vin la plata, imi da doua facturi, una pe reparatie si una pe schimbul de ulei. Stiind preturile din Turcia, aici mi s-au parut atat de mari, incat m-am uitat mai atent.

Intamplarea face ca eu ma ocup de masini de c-tii (buldozere, macarale, etc) si am fost sef de atelier un numar destul de mare de ani.

Si am intrebat daca in procesul tehnologic al schimbarii carterului inferior nu intra si schimbul de ulei. Si mi s-a raspuns afirmativ. Atunci am intrebat de ce mai am o factura, pt schimbul de ulei? Raspunsul a fost : din greseala. Daca nu ma prindeam, ala eram.

Share this post


Link to post
Share on other sites

intrebare catre andy.ro :

ce s-ar fi intimplat daca omul n-ar fi vazut ?

daca venea la service dupa 1 luna , fara factura il mai credea cineva ?

daca venea la tine,il credeai ?

daca ai sa spui ca era obligatia omului sa pastreze factura ( ca daca n-o are , asta e; pierde banii) atunci ce spui de obligatia celui care a intocmit 2 facturi ?

ce se face in primus ca aceste lucruri sa nu se mai intiple ? concret, la subiect.

p.s. n-o spun cu rautate, ci cu nemultumire.

daca as fi patron acolo l-as pune pe cel care a gresit sa plateasca el factura gresita catre cel care era sa fie inselat (chiar daca n-a fost).

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate (sau fericere, pentru noi!) singura rezolvare pentru astfel de situatii nu este decat FALIMENTUL!

din pacate nu numai la volvo se intampla chestia asta! mie la revizia de 15k km mi-au pus 10w40 in loc de 5w30. daca le-am spus mi-au zis ca "asa punem noi!" . o sa merg la director iar daca nu se rezolva amiabil o sa ma duc la opc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost la primus auto la revizia de 45000 mile ( filtre uleiuri....................)

am lasat masina iar dupa cateva ore ma suna un nene si-mi spune ca mai trebuie sa schimbe : bujii, bucsi bascula..................placute frana fata spate . am zis ok

dupa 2500 mile capat o frecare ciudata in coloana volan si ceva zgomote la flexare pe fata . merg din nou la primus si-mi dau la schimb : amortizoare, talere, flanse, bielete......pompa servo , ce mai jumatate de masina . specific ca zgomotul aparea foarte rar si doar cand intram pe drumuri denivelate pe flexari mari ale rotilor fata

normal ca m-am dus si la un alt service care mi-a schimbat bieletele antiruliu la 350 ron cu tot cu manopera si mi-au gresat si un rulment de la coloana volan iar masina merge senzational

numai ca mi-au spus ca trebuie sa schimb placute frana fata ????????????????????????????????????????

am fost la primus cu speranta ca i-mi vor scimba placutele .........numai ca m-am inselat .....receptionerul,  mi-a  spus ca trebuie sa platesc eu o constatare ..... am refuzat si am chemat directorul de service care i-mi spune ca daca se constata ca placutele nu au o uzura de 5000 km cat aveam de la revizie , nu platesc si mi se vor schimba placutele

numai ca dupa ce se demonteaza si se constata ca mai aveam placute de 2 frane mi se spune ca eu sunt de vina si anume 'stilul de condus'

niste jegosi

asa ca fugiti de primus

si mai adaug ca la revizie, adica la 45000 mile am solicitat si verificare suspensie si mi sa spus ca masina este brici , nici o problema .....................iar dupa cateva miii de km i-mi spun ca trebuie sa schimb jumatate de masina

bafta

Foarte interesant...

Ma gandesc daca sa iti dau vreo explicatie sau sa te las cu impresia ramasa. Oricum suntem toti niste jegosi nu? Doar atat iti spun:

1. Mama a mers 3 ani cu un XC90 T6 si schimba placutele fata intre 5000 si 10.000 km.

Acum cativa ani Volvo a schimbat materialul din care sunt facute placutele de frana astfel incat sa corespunda cu normele europene de poluare, fapt care le-a facut sa fie mai putin durabile.

2. Poate ca meseriasii de la serviceul ala ti-au schimbat mai mult pentru 350 ron ...vezi ...placutele. Nu stiu, nu condamn.

Merg si eu cu un T6 acum si ma gandesc si eu ca mi-ar conveni sa schimb placutele la revizie, sa ard masina in talpi si sa ma plang ca s-au consumat repede si ca vreau altele gratuit.

un jegos.

Pt. puscauhorea

Prin aceeasi metoda, dupa ce am plecat de acolo (pe ploaie  ), ma suna sa ma intrebe daca sa imi faca schimbul de ulei. Din viteza, negandind prea mult, zic DA. Apoi cand vin la plata, imi da doua facturi, una pe reparatie si una pe schimbul de ulei. Stiind preturile din Turcia, aici mi s-au parut atat de mari, incat m-am uitat mai atent.

Intamplarea face ca eu ma ocup de masini de c-tii (buldozere, macarale, etc) si am fost sef de atelier un numar destul de mare de ani.

Si am intrebat daca in procesul tehnologic al schimbarii carterului inferior nu intra si schimbul de ulei. Si mi s-a raspuns afirmativ. Atunci am intrebat de ce mai am o factura, pt schimbul de ulei? Raspunsul a fost : din greseala. Daca nu ma prindeam, ala eram.

Din viteza negandind prea mult receptionerul ti-a raspuns gresit. Cand se inlocuieste baia de ulei, se scoate uleiul din masina, se monteaza baia noua de ulei si se toarna ACELASI ulei.

P.s. Imi pare rau ca ai plecat de aici pe ploaie.

@iulirx

Daca cineva are o plangere de facut si nu mai are factura sa demonstreze, le pot da cu placere o copie dupa factura. (asta daca nu s-a arhivat cumva, caz in care e mai complicat, dar ne descurcam si fara factura)

Deci? Cum ti se pare reactia ta fata de raspunsul meu?

intrebare catre andy.ro :

ce s-ar fi intimplat daca omul n-ar fi vazut ?

daca venea la service dupa 1 luna , fara factura il mai credea cineva ?

daca venea la tine,il credeai ?

daca ai sa spui ca era obligatia omului sa pastreze factura ( ca daca n-o are , asta e; pierde banii) atunci ce spui de obligatia celui care a intocmit 2 facturi ?

ce se face in primus ca aceste lucruri sa nu se mai intiple ? concret, la subiect.

@rich1974

Din pacate sau fericire pentru tine, va trebui sa dai mai multe detalii, nu sa arunci cu o piatra si sa stai in banca ta si sa zbieri FALIMENTUL !!!! pe forum. Volvo revizuieste din cand in cand uleiul recomandat pentru fiecare motor, fara o notificare in prealabil a cumparatorului. Notificarea se face prin dealeri iar dealerii nu au obligatia sa notifice telefonic clientii, si cand acestia vin la revizii sa le toarne ce trebuie in masini.

Da-mi si mie nr masinii si data cand ai venit la service si o sa verific in amanunt. Deocamdata eu nici nu stiu daca ai un volvo.

Al vostru,

un jegos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Andi nu mai face pe victima. Esti un tip post crescut. Imi aduc aminte de service-ul vostru de fiecare data cand vad masina.

Sa-ti arat cum ati vopsit voi partial masina mea?

Aaaa, nu mai am nici o dovada, am refacut-o pe banii mei la Mitsubishi si a iesit cum trebuie, m-am saturat de fasoanele voastre.

Daca ma intorceam la voi probabil ca o faceati cum trebuie, dar cine imi plateste mie timpul pierdut?

Voi aveti tot timpul dreptate iar noi suntem niste Loganisti/fomisti sau cum ne mai respectati voi. Va urez din toata inima "FALIMENT PLACUT"

Share this post


Link to post
Share on other sites
am refacut-o pe banii mei la Mitsubishi si a iesit cum trebuie

ok ....deci credeti-ma ca sunt total IMPARTIAL...nu am comentat nici macar o singura data in topicurile cu si despre PRIMUS , dar sincer .....eu m-am saturat de atatea topic-uri deschise pe seama acestui subiect.

Am citit opiniile unor oameni care au avut probleme cu primus ...am citit si opiniile altora care-i lauda ...am inteles ca pretul este cam mare pentru buzunarele unora , dar ...haideti sa le dam o sansa , haideti doar sa constatam anumite nereguli pe care le vedem noi si sa asteptam un raspuns din partea lor .

Haideti sa nu mai acuzam din prima , sa le dam ( pacat ca avem doar 2 reprezentanti ai primus) dreptul sa explice nemultumirile noastre .

Si ...NU nu il cunosc pe andy .

Am sa pun 2 print-screenuri ca sa nu dau link-uri , este de pe forumul celor de la mitsubishi, si mai sunt muuuulte dar nu avea rost s ale scot pe toate.

Concluzia ......indiferent de conditii tot se vor gasi nemultumiti.

post-313-12877858578499_thumb.jpg

post-313-12877858579142_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost la Mit pe o strada paralela cu Banul Manta, unde au numai tinichingerie si a fost OK. Poate a fost o intamplare dar am prins direct pe seful de service care a fost foarte politicos de la inceput pana la final.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lucrez in service de vreo 12 ani

-8 la primus

-1 la autocobalcescu

-de vreo 3 ani la toyota,unde sunt si in prezent

si pot sa va spun ca daca as fi client,ca si voi,si m-as duce in oricare dintre cele trei pe care le-am enumerat,cu reparatii de tinichigerie si vopsitorie,cred ca i-as lua la suturi pe toti. :machinegun:

voi ,ca si clienti,aveti in mare parte dreptate,insa,nu exista servise care sa faca treba de calitate,in detrimentul profitului rapid.

si de aici,vin toate raspunsurile voastre,si anume:angajatorul ii impune salariatului,un target,care de regula este foarte mare,pentru ai da un anumit salariu,care de regula este nemultumitor,dar cu toate acestea,salariatul ca sa faca acel target,trebuie sa se miste foarte repede,si de aici,operatii facut la repezeala ,de proasta calitate din cauza vitezei ,ssmd, .motive ar fi multe altele,de aici si nemultumirile voastre.

noi toti ne dorim  , sa fie service ca in germania sau ungaria(ca tot il laudati atat) ,aici ,la noi,in romanica.

in  toate serviceurile este aceeasi problema,nu exista un service perfect.

aceste topicuri ,nu sunt inutile,insa,voi asteptati mereu de la andy,sau poate horia,sa va dea niste explicatii,care de regula deviaza in dispute ,de cele mai multe ori neconstructive.

il cunosc pe andy,nu-mi este prieten,nu-i iau apararea,numai ca el nu poate sa schimbe prea multe pe la primus,sunt altii,care,sunt mult mai vinovati de situatia actuala. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@claudiu2525 cred ca ai dreptate 1000%.

In privinta lui Andi.ro cum justifici totusi atitudinea lui aroganta de pe forum?

Se pare ca in viata de zi cu zi este OK, insa ferit in spatele tastaturii are un tupeu extraordinar... poate si de asta e atat de criticat pe foum, isi aroga poate puteri prea mari. Cum s-ar zice el decat "da cu tifla" pe aici? Nu trebuie sa luam in serios ce scrie el?

PS @claudiu2525 : O sa trec pe la vopsitoria Toyota in curand... astept sa se faca anul sa duc o alta masina la revizie si atunci rezolv si cu niste zgarieturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

putem sa luam in serios ce spune,sau nu,la fel de bine putem sa-l hulim cand este deplasat ,dar in mom. cand ei(primus) sunt facuti ,,jegosi"",este normal sa sara in apararea lui,si a celor de la primus,indif. de problema.

ps.:deja cred ca par a fi ,aprator al primusului,ceea ce nu este cazul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca meseriasii de la serviceul ala ti-au schimbat mai mult pentru 350 ron ...vezi ...placutele. Nu stiu, nu condamn

pai nici nu trebuie pt ca in acel service am stat langa mecanic si altfel de ce  crezi ca ar fi putut sa schimbe pt ca la voi placutele sunt ecologice si se schimba la fiecare revizie ..... nu ???? - un jegos

pretul intradevar este cam mare dar stiam aceste preturi si am mers fara a avea aceasta problema , problema nu este costul unor placute de frana , ( revizia +......... ce au mai schimbat la masina a fost undeva la 4.000 ron ) masina este de sevici consumabilele chiar nu reprezinta o problema .....in schimb ma enerveaza f. tare sa fiu furat pe fata.......

de la andy chiar nu astept nimic .... am deschis acest topic sa stie si alti fraieri ca mine sa nu mai mearga la acest service

niste .................

Share this post


Link to post
Share on other sites

...................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata timp cit exista pareri, divergente, conflicte (si de bine si de rau) la adresa cuiva, inseamna ca acel cineva exista si este chiar important... Deci Primus exista! cu cit deschidem mai multe topicuri aiurea nu facem decat sa le crestem cota... Iar expresii de genul "jegosi" si multe altele, indiferent de situatie, postate pe un site public, denota un comportament indoielnic, sa nu ma exprim altfel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Catalin   

Primus e important? Si daca ti-o iei chiar tu "in freza" de la ei? Garantez ca va deveni brusc mai putin important si vei face orice ca sa nu mai calci pe acolo. Asta bineinteles daca ai putin respect fata de tine.

Si altceva. E usor sa zici cu detasare despre un neispravit ca "atata timp cit exista pareri, divergente, conflicte", "inseamna ca acel cineva exista si este chiar important..." dar ai mai zice asa daca acel neispravit ITI FACE CHIAR TIE CEVA?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Catalin     

Primus e important? Si daca ti-o iei chiar tu "in freza" de la ei? Garantez ca va deveni brusc mai putin important si vei face orice ca sa nu mai calci pe acolo. Asta bineinteles daca ai putin respect fata de tine.

Si altceva. E usor sa zici cu detasare despre un neispravit ca "atata timp cit exista pareri, divergente, conflicte", "inseamna ca acel cineva exista si este chiar important..." dar ai mai zice asa daca acel neispravit ITI FACE CHIAR TIE CEVA?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now