Guest nelu

Sănătate

246 posts in this topic

...

painea din ce fel de faina o faci?

CpNmTbooo !

Pâinea o fac din făină albă din sat, de la bunici. Ca începător, am zis că incep cu ce-i mai simplu.

P.S. Cerealele le amestec într-un bol cu: semințe, nuci și stafide și le consum așa uscate, nu torn peste ele altceva, nici un lichid.

Edited by Nelu

Share this post


Link to post
Share on other sites

io beau mult ceai de menta si maninc multa ceapa. e sanatos ?

aaa, si era sa uit : maninc portocale cu tot cu coaja. de fapt , mie imi place mai mult coaja de la ele. la fel si cu merele, prefer sa le maninc coaja....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

io beau mult ceai de menta si maninc multa ceapa. e sanatos ?

aaa, si era sa uit : maninc portocale cu tot cu coaja. de fapt , mie imi place mai mult coaja de la ele. la fel si cu merele, prefer sa le maninc coaja....

daaaa e f f f sanatos, ceapa cu menta atrage fetele rolleyes.gif , da asta e cea mai buna din toate : portocale cu coaja grin.gifgrin.gifgrin.gif

m-am inveselit tare, o sa dorm bine la noapte, merci mult.

si in ce lichid le bagi?

cred ca in ala secretat de bila biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

CEL MAI PUTERNIC ANTIBIOTIC NATURAL DIN LUME.

Usturoiul este cel mai puternic antibiotic natural cunoscut, sub forma de aliment pur. Contra sucului sau, germenii de raceli, gripe si viroze nu au nici o sansa. Descompune flegma, combate infectiile, degajeaza sinusurile, bronhiile si plamânii. Omoara cei mai oribili microbi - chiar si pe cei ai leprei, gonoreei si cangrenei - în cinci minute fix! în testele de laborator, acesti germeni au fost aruncati efectiv pe marginea unui platan de cultura! Un miligram de usturoi avea aceeasi putere cu douazeci si cinci de unitati de penicilina.

Este o planta atât de puternica încât, când e frecata'pe picioarele cuiva, intra rapid în sânge si poate avea un efect benefic în plamâni. O cataplasma cu usturoi pusa pe talpile picioarelor este foarte buna pentru oprirea tusei si alungarea racelilor. Se face tocând câtiva catei de usturoi, amestecându-i cu putin untdelemn de masline si aplicând mixtura pe talpi.

Oameni bolnavi de plamâni - ajunsi în pragul mortii - suferind de tot felul de maladii respiratorii (astma, emfizem si oribilele bronsite, alergii si abcese pulmonare) s-au întremat si au plecat complet vindecati, laudând aceasta planta miraculoasa.

ÎNVINGE GERMENI DE CARE PENICILINA NICI NU SE ATINGE

In 1948, dupa ani întregi de cercetari, oamenii de stiinta au confirmat în sfârsit cu fermitate "puterea de penicilina" a usturoiului, izolând diversele substante din el. Alliina, prima substanta izolata, avea efect contra germenilor care cauzeaza intoxicatia cu salmonella, dizenteria si contra stafilococilor care provoaca furunculele si ulceratiile purulente ale pielii. "

La fel de eficienta era si împotriva streptococilor, care cauzeaza scarlatina, difteria, erizipelul, inflamarea învelisului inimii (febra reumatica). Allicina, un alt ingredient, înfrunta conjunctivita (infectia ochilor), putrefactia (descompunerea mâncarii în alimente si în intestine), febra tifoida, holera si TBC-ul. De atunci, în usturoi s-au gasit multe alte substante importante. Germaniul nutritiv, cu efect anticancerigen dovedit, face parte dintre ele. De fapt, usturoiul este una din cele mai bogate surse de germaniu si seleniu organic (vital în prevenirea bolilor de inima si a multor forme de cancer). Ajoena este o substanta care "dilueaza" sângele, astfel prevenind cheagurile potential periculoase. Când animalele de laborator au fost hranite cu o singura doza din acest ingredient al usturoiului, cheagurile de sânge s-au redus cu suta la suta, timp de douazeci si patru de ore. De asemenea, ajoena actioneaza contra a doua tipuri de ciuperci: una care e adeseori prezenta în canalul extern al urechii, si o alta care cauzeaza Candida si vaginita.

Usturoiul are peste o suta de compusi ai sulfului cunoscuti. Acesti compusi ai sulfului sunt ce-i care-i confera usturoiului puterea sa de lupta contra bolilor, ajuta la reducerea tensiunii si a nivelului de zahar din sânge, alunga astma si bronsita, îmbunatatesc circulatia si functiile inimii, previn cancerul si ajuta organismul sa se debaraseze de toxinele periculoase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un link unde la minutul 7 arată cum se resoarbe in 2 minute o tumoare - resorbție instantanee de tumoare:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sa nu crezi ce vezi cu ochii? mai mult ca sigur, credinciosul SFsavant ahtiat dupa minuni biotehno a incasat-o....i-au servit-o chnezoii, omu' nu s-a prins ca era o chestie besicata, intepata submicroscopic, de

s-a dezumflat in fix doua minute si ceva; macar sa fi pus neste scuipat de musca, ala dizolva instant grin.gif ;

ce operatii, ca la tumoarea aia de 72 kg, ce bistirie, ce anestezice, doar rugaciuni pronto .... 3some.gif

toate gandurile bune, si mai bune, cele mai bune ..... sunny.gifsleepy1.gifsleepy2.gif pt G B ; era sa zic Gregorian Bivol.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea despre aceasta SUPERmetoda de tratament:

1. :laughing6:

2. :tard:

3. :sad5:

si nu in ultimul rand :puke:

Edited by Raula

Share this post


Link to post
Share on other sites

De reținut ar fi că în supermagazine nu prea o să găsim miere de albine naturală sută la sută pentru că omul, comerciantul, de regulă este hapsân și o măsluiește.

Mierea naturală sută la sută, se zaharisește în cam două luni de la stoarcerea fagurilor. Hapsânul, înainte de a o scoate la vânzare, o încălzește pentru a redeveni fluidă, să fie mai estetică pentru a-i prosti pe proști sau pe necunoscători. Este cunoscut faptul că la o temperatură de peste 40 de grade, enzimele se distrug și totodată beneficiile mierii se reduc. Tot din cauza asta plantele care se recoltează pentru ceaiuri, de exemplu, se usca în cuptor la temperatura de maxim 40 de grade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce pune omul in miere pentru a o falsifica:

- pt corectarea gustului: zahar alimentar, zahar invertit artificial, glucoza industriala, melasa, zaharina, dulcina, sorbitol, glicerina;

- pt corectarea consistentei: amidon, gelatina, clei, substante pectice, gume;

alte modalitati de falsificare:

- pt culoare: caramel sau culori de acrilina;

- pt a bloca fermentatia acid salicilic, acid benzoic;

- pt a neutraliza aciditatea: bicarbonat de sodiu, carbonat de potasiu, hidroxid de sodiu (soda caustica);

- pt corectarea sedimentului: polen de flori (recoltat manual) sau polen recoltat de albine (pastura);

- pt corecterea echipamentului enzimatic: dimalt sau alte extracte din culturi de drojdii;

Totusi ramane alternativa consumarii fagurilor cu miere, insa mai exista o metoda de falsificare numita indirecta in care li se da albinelor sirop de zahar, aceasta se recunoaste doar prin teste de laborator.

Nu dati niciodata miere copiilor sub un an!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De reținut ar fi că în supermagazine nu prea o să găsim miere de albine naturală sută la sută pentru că omul, comerciantul, de regulă este hapsân și o măsluiește.

Mierea naturală sută la sută, se zaharisește în cam două luni de la stoarcerea fagurilor. Hapsânul, înainte de a o scoate la vânzare, o încălzește pentru a redeveni fluidă, să fie mai estetică pentru a-i prosti pe proști sau pe necunoscători. Este cunoscut faptul că la o temperatură de peste 40 de grade, enzimele se distrug și totodată beneficiile mierii se reduc. Tot din cauza asta plantele care se recoltează pentru ceaiuri, de exemplu, se usca în cuptor la temperatura de maxim 40 de grade.

mierea de salcam nu se zahariseste nici dupa un an! sotia are un neam prin moldova - nu republica - si mierea lor e cinstita, cel putin asta de ne-o da noua; eu nu cumpar din alta parte, mai mult, am fost la fiemea in germania, si am luat o "miere" de la supermarket de am scuipat-o toata, nu stiu din ce era facuta, asa ca m-am lecuit.

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este o noutate dar....nu se prea stie de el. Eu am avut onoarea sa-l am ca profesor:

http://www.adevarul...._182981936.html

E un batranel excentric ce a stat toata viata in micul lui laborator, facand analize.

Cunosc o singura persoana vindecata: un tanar de 21 de ani care la 18 a fost diagnosticat cu diabet, a primit insulina iar eu l-am dus la profesor si a facut in paralel tratamentul cu Diavit. Incetisor a tot redus doza de insulina iar dupa 6 luni facea doar tratamentul cu Diavit. Este normoglicemic, ia suplimentele alimentare permanent, tine regim, dar a scapat de insulina....

Pentru mai multe detalii trimiteti-mi PM

Edited by Raula

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde se coc bananele?

Bananele se coc în nişte încăperi întunecate şi etanşe unde sunt gazate cu etilenă, un hormon vegetal de maturare a fructelor.

Procesul de maturare artificială imită coacerea naturală.

Una din patru banane mâncate de români se coace la Buftea.

Bananele mâncate de români sunt coapte în „camere de gazare” la marginea marilor oraşe.

Se pierde aroma specifică şi gustul nu va fi niciodată acelaşi ca la o banană culeasă din pom atunci când e coaptă .

Una din patru banane mâncate de români se coace la Buftea. Nu în bananier, ci în nişte încăperi întunecate şi etanşe unde bananele verzi sunt gazate cu etilenă, un hormon vegetal de maturare a fructelor. În instalaţiile artificiale de „copt bananele”, temperatura, umiditatea relativă a aerului şi etilena care e pompată din butelii prin conducte sunt dozate de computer în fiecare moment, pe parcursul celor 3-7 zile cât durează procesul de maturare. În funcţie de programul de „coacere” ales, bananele ies din camerele de gazare mai galbene sau mai verzi, explică importatorul turc Deniz Deletioglu: „Există şapte grade de maturare a bananelor, notate cu numere de la unu la şapte.

În primul stadiu bananele au o culoare verde închis, în al doilea bananele capătă o nuanţă verde deschis, în al treilea stadiu coaja fructului e mai mult verde decât galbenă, în al patrulea fructul e mai mult galben decât verde, în al cincilea doar vârful şi codiţa bananei mai sunt verzi, în al şaselea banana e complet galbenă iar în al şaptelea, pe fructul galben încep să apară mici pete maronii”. Numerotarea cu cifre a gradului de coacere a bananelor uşurează comunicarea cu hypermarketurile, care dau telefon şi cer: „Vineri vrem să ne trimiteţi 800 de cutii cu banane numărul patru”. De obicei, bananele cu indicativele 2 şi 3 se comandă atunci când retailerul trebuie să le transporte pe distanţe lungi, în timp ce bananele coapte, de tipurile 5 sau 6, se comandă îndeosebi în preajma sărbătorilor de iarnă, când vânzările cresc masiv şi fructele n-apucă să zăbovească în depozit mai mult de o zi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde se coc bananele?

Bananele se coc în nişte încăperi întunecate şi etanşe unde sunt gazate cu etilenă, un hormon vegetal de maturare a fructelor. ...

Brrr... mai ia cu frisoane numai cand ma gândesc. Tot asa am auzit si despre cum fac turcii rosiile. Nu pe pamant, ci in sere, pe suprafete artificiale, coapte artificial ( daca se pot numi coapte, acele rosii ), fapt care le face improprii consumului, caci nu doar ca nu au niciun gust de rosie, dar mai sunt si pline de chimicale. Am obosit sa tot citesc de astea, de iaurturi, de oua si gaini stresate, de pui diformi, doar cu pulpe si piept, de toate ticalosiile pe care le fac unii, in goana lor nemarginita dupa profit.

Vreau sa mananc mai putin, dar mai de calitate, mai natural, mai sanatos. Vreau sa mananc in restaurante slow food. Vreau sa mai simt casa plina de mirosul bananelor cumparate de mama cand eram copil. Astea de acum nu miros defel. Ca si trandafirii din Olanda. Ar trebui sa ne gandim : ce le lasam mostenire copiilor nostri ? Doar niste amintiri despre cum erau fructele si legumele odinioara, doar povesti despre gustul unei pasari de curte, iar ei se vor uita la noi ca la unii de pe alta lume... E trist.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unele lucruri sunt adevarate, altele nu. Etilena este un gaz omniprezent in natura. Nu e nu stiu ce chestie subversiva sau parsiva maturarea bananelor cu etilena. Ganditi-va cat face un vapor cu banane din Brazilia/Ecuador/ Costa Rica. Daca le-ar culege gata coapte, la noi ar ajunge balegar.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ethylene#Ethylene_as_a_plant_hormone

Si gustul si mirosul bananelor depinde si de producatori si soi. Daca vreti banane cu gust de banane, luati mai scumpe, gen Dole sau Chiquita, nu de-alea mici la 3 lei kilogramul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unele lucruri sunt adevarate, altele nu. Etilena...

Etilena este un produs chimic obținut în industria petrochimică, precursor pentru plastic, obținut prin reacția a doi atomi de carbon cu patru atomi de hidrogen, în anumite condiții astfel încât între atomii de carbon să se realizeze o legătură dublă.

HORMONUL ETILENĂ este un produs natural, să zicem, precursor pentru proteine, obținut prin biosinteză sub acțiunea a două enzime asupra unor aminoacizi.

Un alt lucru adevărat, ar fi că prefer gustul produselor naturale în locul celor îmbunătățite cu plastic așa cum, prefer o femeie naturală un locul uneia artificiale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gazul etilena este tot una cu "hormonul" etilena. Fie ca este sintetizat de plante sau de catre industria chimica, rezultatul este fix acelasi, adica C2H4. A fost folosita si ca anestezic. Merele in putrefactie degaja etilena la greu, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gazul etilena este tot una cu "hormonul" etilena. Fie ca este sintetizat de plante sau de catre industria chimica, rezultatul este fix acelasi, adica C2H4. A fost folosita si ca anestezic. Merele in putrefactie degaja etilena la greu, etc.

Eu analizez un pic mai profund:

C2H4, este chimie.

Hormonul C2H4, este biologie şi chimie, biochimie.

În prima situaţie văd o substanţă inertă într-un recipient la dispoziţia unui pionier iar în a doua, o substanţă care se sintetizează într-un organism viu, organism care se va împlini şi va supravieţui după această sinteză, fără reacţii adverse.

Abstract, la un moment dat gazul etilenă este tot una cu hormonul etilenă.

Biochimic, etilena luată din recipient şi apoi folosită la gazarea bananelor mai devreme decât acestea au fost setate biologic, pentru coacere accelerată, este ca şi cum am maturiza un copil punându-i în piept o inimă de adult.

Echivalând, dacă organismul ar supravieţui, etilena sau hormonul etilenă, hormon de coacere, este echivalent cu hormonul de creştere folosit la creşterea accelerată a animalelor şi păsărilor pentru consum. Este ca şi cheia de la ”Cutia Pandorei” după ce ai deschis-o sau folosit-o.

În concluzie, fără a lua în considerare şi alte reacţii adverse ale consumului de banane injectate cu hormoni de ”creştere”, consider că acestea pot favoriza apariţia obezităţii.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now