frn

Volvo-uri in trafic/parcate

1,328 posts in this topic

Trafic? Unde? .... eu vad padure :D

Sa-nteleg ca trafic sunt blocuri, pe langa capitala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te inteleg! :D

Eu m-am referit la poza postata de victor cu mosul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cateva poze de la mine:

ps: xc-ul alb (2008 fabricatie) este al unui prieten si este in service pentru ca i-a picat si lui cutia de viteze ;D ;D ;D!

post-1775-0-97508400-1356077486_thumb.jp

post-1775-0-27159600-1356077491_thumb.jp

post-1775-0-35094100-1356077495_thumb.jp

post-1775-0-82140500-1356077499_thumb.jp

post-1775-0-70107200-1356077506_thumb.jp

post-1775-0-20559900-1356077511_thumb.jp

post-1775-0-21021200-1356077518_thumb.jp

post-1775-0-94278900-1356077521_thumb.jp

post-1775-0-69968200-1356077528_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

V-as sugera, daca nu sunt auto personale, fie sa ascundeti numerele de inmatriculare fie sa nu mai postati daca nu aveti acordul proprietarilor. Va jucati cu focul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

V-as sugera, daca nu sunt auto personale, fie sa ascundeti numerele de inmatriculare fie sa nu mai postati daca nu aveti acordul proprietarilor. Va jucati cu focul.

Ce ai patit Daniel? Cine te-a suparat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cateva poze de la mine:

ps: xc-ul alb (2008 fabricatie) este al unui prieten si este in service pentru ca i-a picat si lui cutia de viteze ;D ;D ;D!

Te rog, daca se poate sa-mi dai ceva date legate de cutia de la xc, km si ce anume a picat la ea, binenteles cu acordul amicului tau. Multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te rog, daca se poate sa-mi dai ceva date legate de cutia de la xc, km si ce anume a picat la ea, binenteles cu acordul amicului tau. Multumesc,

Salut Marius,

A patit acelasi lucru ca si mine (nu se mai misca deloc indiferent de pozita schimbatorului)! La km nu stiu ce sa-ti spun, mi se pare ca masina are pana in 120000!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Andu,

Ma interesa defectiunea in sine, nu manifestarea ei (presupun ca are cutia TF80SC).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumos Bremen-ul vara :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ai patit Daniel? Cine te-a suparat?

Nu m-am suparat si nu am nimic cu acest topic - insa am impresia ca incalcam o mica lege pe aici daca punem poze cu masinile oamenilor, faa cordul lor si cu numerele afisate - si incerc sa atentionez oamenii sa nu ne trezim cu forum inchis // dat in judecata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata timp cat masina este in loc public, nu incalci nici o lege. Ai dreptul sa fotografiezi mediul inconjurator, chiar daca in el apare o masina, o persoana, sau altceva. Nu ai voie sa fotografiezi in curtea, casa, garajul sau oricare alta proprietate privata, fara acordul proprietarului. Daca fotografiezi in sau pe proprietatea cuiva, fara acordul proprietarului, incalci dreptul la intimitate

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-am suparat si nu am nimic cu acest topic - insa am impresia ca incalcam o mica lege pe aici daca punem poze cu masinile oamenilor, faa cordul lor si cu numerele afisate - si incerc sa atentionez oamenii sa nu ne trezim cu forum inchis // dat in judecata.

Care lege? Ai informatii sau e doar un gand?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Respectul vietii private si al demnitatii persoanei umane (Art. 70 - 77 - Noul Cod Civil)

Art. 74. Atingeri aduse vietii private. Sub rezerva aplicarii dispozitiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vietii private:

a) intrarea sau ramanerea fara drept in locuinta sau luarea din aceasta a oricarui obiect fara acordul celui care o ocupa in mod legal;

8) interceptarea fara a unei convorbiri private, savarsita prin orice mijloace tehnice, sau utilizarea, in cunostinta de cauza, a unei asemenea interceptari;

c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate

intr-un spatiu privat, fara acordul acesteia;

d) de imagini care prezinta interioare ale unui spatiu privat, fara acordul celui care il ocupa in mod legal;

e) tinerea vietii private sub observatie, prin orice mijloace, in afara de cazurile prevazute expres de lege;

f) de stiri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori audiovizuale privind viata intima, personala sau de familie, fara acordul persoanei in cauza;

g) de materiale continand imagini privind o persoana aflata la tratament in unitatile de asistenta medicala, precum si a datelor cu caracter personal privind starea de sanatate, problemele de diagnostic, prognostic, tratament, in legatura cu boala si cu alte diverse fapte, inclusiv rezultatul autopsiei, fara acordul persoanei in cauza, iar in cazul in care aceasta este decedata, fara acordul familiei sau al persoanelor indreptatite;

h) utilizarea, cu rea-credinta, a numelui, imaginii, vocii sau asemanarii cu o alta persoana;

i) sau utilizarea corespondentei, manuscriselor ori a altor documente personale, inclusiv a datelor privind domiciliul, resedinta, precum si numerele de telefon ale unei persoane sau ale membrilor familiei sale, fara acordul persoanei careia acestea ii apartin sau care, dupa caz, are dreptul de a dispune de ele.

Eu atit am gasit. Nu vad nicaieri vreo chestie care sa interzica fotografierea autoturismelor in spatii publice si distribuirea acestor fotografii publicului.

Daca in fotografie iese si proprietarul in interiorul masinii (care este spatiu privat) , facind cine-stie-ce, atunci e "buba" !

Punctul 8) poate interesa pe moderatori si pe administrator ... (iata si chestia cu prezumtia de consimtamint)

Art. 76. Prezumtia de consimtamant. Cand insusi cel la care se refera o informatie sau un material le pune la dispozitia unei persoane fizice ori persoane juridice despre care are cunostinta ca isi desfasoara activitatea in domeniul informarii publicului, consimtamantul pentru utilizarea acestora este prezumat, nefiind necesar un acord scris.

Si ar mai fi multe de spus privind drepturile de autor, dar asta tine de fiecare in parte

Edited by iulirx
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,eu din cate vad nu se incalca legea prin ceea ce se face aici,daca erau in curte,garaj sau alte spatii private atunci da,se putea considera infractiune.De aceea vine si baiatu cu una bucata T6.

post-3260-0-74961800-1356424663_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca in fotografie iese si proprietarul in interiorul masinii (care este spatiu privat) , facind cine-stie-ce, atunci e "buba" !

Daca proprietarul se afla in masina, intr-un loc public, poti sa-i faci poza. Dreptul la intimitate il poti avea intr-o limuzina (spre exemplu), unde nu conduci tu si ai un spatiu intim al tau. In masina nu ai voie sa faci sex in spatiul public, chiar daca este proprietate privata :iroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt jurist, nu ma pricep, insa stiu ca si Google a trebuit sa anonimizeze nr. de inmatriculare la masinile "pozate" odata cu hartile.

De asemenea, exista cel putin teoretic situatia, cand sa prindeti vreun Volvo intr-un loc unde proprietarul nu doreste sa se afle ca era acolo. Iar Google indexeaza automat si acest site cu text respectiv imagini, astfel incat se poate "localiza" un Volvo intr-o zi anume prin imagine si textul atasat. Sau invers.

Dar daca va asumati acest aspect si respectiv adminii de asemenea OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate,dupa ce am postat si eu o poza mi-a cazut fisa ca ar fi mult mai ok sa fi acoperit numarul de inmatriculare.De aceea vin si eu cu o sugestie si anume sa se acopere numerele de inmatriculare a masinilor care sunt pozate.Sa ramana ne acoperit numarul numai in situatia in care cel ce posteaza o poza cu un volvo acesta sa fie proprietarul lui.Astef zic eu 'scapam' sa intram in sfera infractiunilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai fratilor de unde le scoateti? Daca o persoana nu vrea sa fie vazut intr-un loc, se duce cu taxiul si coboara la destinatie, nu merge in amiaza mare cu masina personala pe ditamai bulevardele!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo pe apa ;D ;D ;D!

post-1775-0-73660000-1357478526_thumb.pn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si masina mea parcata in curtea parintilor (printre nameti) :smile:

post-4736-0-31452000-1357715278_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-188-0-43535000-1358204320_thumb.jpg

cine este proprietaru? departe de casa ;)

post-188-0-97244100-1358204844_thumb.jpgpost-188-0-21556600-1358204865_thumb.jpgpost-188-0-27245700-1358204882_thumb.jpgpost-188-0-29670600-1358204896_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Satu-Mare vs Bacau in Italia.... :smile: Proprietarul e pe aici..?Daca da,il rog sa imi lase un pm.

post-3260-0-27797300-1358521514_thumb.jp

post-3260-0-89021900-1358521554_thumb.jp

Edited by AdiBurlacescu
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now