Guest badjoker

Schimb de ulei

65 posts in this topic

Eu sincer sa fiu nu stiu cati km reali are masina(XC70ul) dar numai 0w30 original volvo vede de cand este la mine si merge foarte bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! La un s60 cu motor 2.0 T din 2003 ce ulei recomandati voi sa pun?Merci anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fostul proprietar al masinii mele mi-a spus ieri ca la ultima revizie facuta in Italia a pus ulei Castrol Edge Sport 5w40

E o problema? Pot circula cu acest ulei in continuare sau trebuie sa-l schimb? Mai am cam 6000 km de mers cu el pana fac 10.000.

584b74051cf8.jpg

[img width=428 height=600]http://s43.radikal.ru/i101/1003/af/15bb92b44922.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai D5ul vechi fara DPF atunci e bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina e din 2003. Nu stiu daca am DPF sau nu! Ce inseamna DPF?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina e din 2003. Nu stiu daca am DPF sau nu! Ce inseamna DPF?

Dieselpartikelfilter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci e fara DPF daca e din 2003 si uleiul este ok .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maxim 10.000 km.

Eu la T5-ul meu fac schimbul la 5000. Castrol Magnatec 10w-40 6L

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu fac la 15k km, inainte bagam ulei Volvo 0w30 LONG LIFE acum insa bag acelasi lucru dar in ambalaj Castrol(for Volvo Cars), oricum si inainte ala "originalu" tot  Castrol era dar ambalat in bidon Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

tot ziceti voi de A5/B5  dar in Autodata si in manualul din masina mea zice de A3/B3  . dece ? care e pana la urma  merge 0w30 la 197.000 mile  ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A5/B5 este pt. cele dupa 2005 cu DPF

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am in ea acum o prostie de ulei ,castrol 5w40 magnatec si are 12 ooo km, mi l-au pus niste prosti cand am luat-o prin septembrie si deja mi se pare ca motorul e cam zgomotos ,nu mai are silentiozitatea aceea ...

de unde stii ca e o prostie de ulei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

tot ziceti voi de A5/B5  dar in Autodata si in manualul din masina mea zice de A3/B3   . dece ? care e pana la urma  merge 0w30 la 197.000 mile  ?

probabil nu exista norma a5/b5 la data la care s-a scris autodata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mxdady pt ca acum dl Catalin a pus ulei "for Volvo cars" la recomandarea mea si m-a sunat si mi-a zis :" am alta masinaaaaaa" evident cu zambetul de rigoare. Deci uleiul A5/B5 de la Castrol pe care si scrie for Volvo Cars e altceva, este un ulei low ash si merge si la vechiul D5 fara DPF, este insa mai scump dar motorul merge altfel si scoate mai putin fum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdane dar cine a zis ca d5 scoate fum?eu pe a mea nu am vazut-o niciodata sa scoata fum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tu ai DPF deci nu scoate fum, alea fara DPF scot fum .

@mxdady nimic mai gresit, exista un pdf pe forum scos de volvo in care scrie clar ce ulei tb pt fiecare motor, oricum nu ce scrie la Castrol, ei nici macar nu zic nimic acolo de uleiul "for Volvo cars" care e facut de ei nu de altcineva ;D

http://www.volvoclub.org.uk/pdf/VolvoOilChart2007UKv5.pdf

Asta e lista oficiala, arata-mi si mie unde scrie ca tb 5W40 la D5ul de 120kw ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cand am luat masina avea ulei agip si mergea fff bine in romanica am pus castrol si mi-a consumat si motorul cam zgomotos acum nu stiu ce sa fac tre as schimb uleiul si cred ca o sa pun un mobil 5-30.Voi ce parere aveti??

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa fac eu un rezumat :

exista 2 caracteristici esentiale pentru ulei

1. VISCOZITATEA (xW-xx, adica 0W-30, 5W-40,etc) - adica cit de bine se strecoara uleiul prin motor la diferite temperaturi.

2. CALITATEA (ACEA, adica A1/B1, A3/B3, A5/B5, etc) - adica cit de bine isi pastreaza calitatile de ungere uleiul in diferite ipostaze.

*** trebuie sa stiti ca acolo unde este prescris un ulei de calitate A1/B1 poti baga ulei A5/B5 fara probleme. (adica A5/B5 inlocuieste A1/B1. asta nu e valabil si pentru A3/B3)

PENTRU MOTOARE PINA IN 1998 INCLUSIV - TOATE MODELELE (petrol sau diesel)

10W-40,  A3/B3

pentru S40/V40 din 1996-2004

petrol : 0W-30 sau 5W-30 , A1/B1 (A5/B5)

diesel : 10W-40 , A3/B3

pentru S40/V50 din 2004 pina in prezent

petrol sau diesel : 0W-30, A5/B5

pentru S60®,S70,V70®,XC70,C70,S80,S90,V90,XC90 din 1999 in 2005

petrol : 0W-30 , A5/B5

diesel : 0W-30 , A3/B3/B4

pentru modelele mai noi de 2005 (toate)

petrol : 0W-30 , A5/B5

diesel cu revizia la 18.000 mile : 0W-30 , A5/B5  --- D5-urile de 185 cp sau mai mult

diesel cu revizia la 12.000 (12.500) mile : 0W-30 , A3/B3

eu va recomand sa puneti uleiuri pe care scrie ca sint facute pentru volvo, indiferent de ce producator sint facute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce fum fratilor?????toata ziua ii dau talpa si nu am vazut gram de fum in spatele  meu.poate o scoate a ta @bogdan.depinde cum o intretii ceea ce este o chestie general valabila.unde ai dreptate ai dar aici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde foarte mult cum mergi.Daca te uiti in oglinda nu l vezi,dar pentru o testare poti faci asa : astepti sa vina cineva cu faruri in spatele tau(aici ma refer seara/noaptea) si i dai jar.Abia atuncea o sa vezi daca scoate fum/nu.Asa si la mine cu euro 2 nu scoate,dar daca merg mult si schimb numai la 2000-2300 cand ii dau scoate,dar asta nnu se vede decat noaptea.Ziua nu se vede nimic.Cel mai bine ii de schimbat intre 2500-3200 rpm si n ai treaba cu fumu' :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare asta, orice diesel fara DPF scoate fum in sarcina cand se apropie de zona rosie, cel mai bine se vede la ITP .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare asta, orice diesel fara DPF scoate fum in sarcina cand se apropie de zona rosie, cel mai bine se vede la ITP .

la mine la ITP au turat-o la 5000 si nu a scos pic de fum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare asta, orice diesel fara DPF scoate fum in sarcina cand se apropie de zona rosie, cel mai bine se vede la ITP .

Aici probabil ai dreptate.Chiar nu am fost atent atunci cand a fost facut itpp ul.Dar daca schimbi in jur de de 3000 nu ar trebui sa scoata fum,nu cred ca are unde "sta" acea calamina" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now