Guest badjoker

Schimb de ulei

65 posts in this topic

Salutare,

Am un Volvo S60 D5 2003, am schimbat uleiul la motor acum 10000 km. Care este timpul optim pentru schimbarea uleiului de motor ? Eventual si schimbarea uleiului din cutia de viteza.

Va multumesc,

Andrei

Share this post


Link to post
Share on other sites

la modelul tau schimbul este la 20000 dar este indicat in Romanica sa il faci la 15000 binenteles daca pui un ulei bun calitativ,in cutie eu il schimb de fiecare data cind schimb distributia adica la 160000.Asa procedam eu cu D5 meu vechi 2002,cu cel nou din 2005 fac schimbul la 20000 dar reviziile se fac normal la 30000 si pun ulei 0W30 Castrol A5/B5 foe VOLVO CARS.Succes :thumbsup2: :thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

fa schimbul la 10 000,  sau cumpara combustibil numai de dincolo ca sa-l faci la 15 20 mii, :) parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

fa schimbul la 10 000,  sau cumpara combustibil numai de dincolo ca sa-l faci la 15 20 mii, :) parerea mea

subscriu si eu la ce a zisalin_ux

avem niste drumuri de rahat,si o clima prafuita,eu schimb numai la 10000

la cutie cred ca ar trebui pe la 80000

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa nu faci schimbul la mai mult de 8-10 mii kilometri. io nu stiu un ulei sa tina mai mult. poate voi stiti....

daca , cu uleiul n-ai facut 8-10 mii, dar au trecut mai mult de 6 luni de cind l-ai pus trebe sa-l schimbi.

nu te juca cu viata motorului ! o sa plingi cind te va lasa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

iuli daca nu ii pun ulei a5/b5 ce se poate intampla?am 7l de edge 0w30 a3/b4 ?si oricum il schimb la 12 mii maxim(motorul e la fel ca al tau adica D5)

Share this post


Link to post
Share on other sites

a5/b5,este indicele de calitate  si de proprietati al uleiului,. Un alt ulei pus in motor ,necomform cu ce da fabricantu,nu va fi optim pt motorul tau.

Sigur ,poti sa pui orice ulei,vei avea ulei in motor,insa la trei schimburi d-astea,dumnezeu cu mila ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

fratiolr, pt s60 d5 care ulei e mai bun?

mobil 0W40 T.D. la 70 lri litru sau castrol 0W30 la 98 lri litru?

ati auzit de uleiurile astea? nu-s cam scumpe?

cat poti merge cu ele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care este timpul optim pentru schimbarea uleiului de motor ?

Intervalul optim depinde de calitatea uleiului si de conditiile de utilizare, nu doar de timpul/km dintre revizii. Pentru intervale lungi de service(20.000km) si avand in vedere recomandarea din manual, se incadreaza

SLX Professional Longtec for Volvo Cars A5/B5 0W-30 si

Castrol TXT SOFTEC PLUS 5W-30 (care a fost inlocuit de Edge Turbo Diesel 5W-40).

[attachthumb=#]

post-1898-12877874236275_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vecine vezi ca e vechi rau citatul pe care l-ai pus tu, acum sunt alte motoare si alte uleiuri .

@Cata21pol vezi ca tu ai filtru de particule si trebuie pus A5/B5 .

La vechiul D5 fara DPF merge si A4/B4 dar eu la recomandarea celor de la Primus pun tot ulei ACEA A5/B5 .

Ulei recomndat Volvo .

http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_info.php?products_id=16374&osCsid=2ca27f02630e76b1aadaa9810f10e1b2

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am in ea acum o prostie de ulei ,castrol 5w40 magnatec si are 12 ooo km, mi l-au pus niste prosti cand am luat-o prin septembrie si deja mi se pare ca motorul e cam zgomotos ,nu mai are silentiozitatea aceea ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D daca de la Castrol Magnatec ti se pare zgomotos, atunci daca bagai ulei Petrom auzeai o simfonie intreaga  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai tata arunca uleiul ala si pune ce trebuie, te cam joci cu focul, vezi sa nu te arzi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

abia am gasit la amiauto in baneasa ,75lei /litru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vecine vezi ca e vechi rau citatul pe care l-ai pus tu, acum sunt alte motoare si alte uleiuri .

@BogdanG: Tati, ;) omul intreba pentru D5 din 2003, pentru asta i-am raspuns.. nu cred ca si-a pus motor d-ala de 205cai, daca la citatul din manual te refereai. Ca au mai schimbat astia uleiurile/denumirile asa e, dar cel de prima alegere e cel pe care l-ai pus si tu in link! Si da, daca vrei 0W30/40 trebuie musai ACEA A5/B5. Dar e si SLX Prof. Longlife III/Powerflow care tine si 30.000 (dar fara rulota sau racing ;D ). Mai trebuie tinut cont ca din cele pt diesel multe sunt dezvoltate pt pumpe-duse(VAG,etc) iar 2.4/5cyl/D Volvo e common-rail, care (cica) stramba din nas la niste aditivi(si din motorina Euro5).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine ma tot bate gandul sa trec pe Liqui Moly, desi Volvo recomanda Castrol 5w30. Am mai folosit Liqui Moly, este aditivat deja si plus de asta, ca nu este foarte cautat la noi si de aceea nici contrafacut, cum sunt cele consacrate. La toate masinile, la care am folosit a fost mai mult decat ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andreos, vecine vezi ca acum la toata gama D5 se pune ACEA A5/B5, asta pun cei de la reprezentanta si asta pun si eu in D5ul meu . Toata lumea recomanda uleiul Castrol special pt Volvo care este 0w30 norma ACEA A5/B5 .

Mai nou si FORD a trecut la norma Volvo, or stii ei de ce ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot se vorbeste de uleiuri...nimeni, nu are nici o parere despre Liqui Moly? Ca se apropie "Ziua Z" si sa stiu daca ma apuc sa schimb marca sau nu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo foloseste si recomanda Castrol, tu insa poti pune ce vrei, eu nu am incredere decat in uleiul Castrol .

Share this post


Link to post
Share on other sites

fratilor dar mai tineti cont si de nrul de km de pe bord.0w30 e un ulei al draqlui de subtire si mai zice ca e si longlife.puneti voi ulei long life la un motor de peste 200.000 km si o sa fluierarti a paguba si nu o sa stiti de ce bat tachetii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi am schimbat uleiul ,am pus 0w30 longlife de la MIKE1 ,recomandat cu placere pe acest om,sa auziti acum motorul,parca nu mai e diesel  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al meu se apropie de 200.000(193.000 mai precis) si nu vede de cat 0w30 A5/B5 si nu mananca de la un schimb la altu (20.000) de cat in limite (nu trebuie sa completez deloc.Vedeti cea cele cu filtru de particule sunt destul de sensibile le ulei(parerea mea).Deci in concluzie sa dam cezarului cei al cezarului.Sa nu uitam ca motorul Diesel de la Volvo are reputatia celei mai mici frecari(distributie schimbata la interval de 160.000 binenteles pe orig.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now