Sign in to follow this  
Followers 0
Guest andy30

Tarisoara noastra!?

15 posts in this topic

Sunt curioasa ce parere aveti despre problema mea.am facut recarosare la masina mea,un Volo 740,am cartea de identificare,ITP-ul valabil pana la 03 18 2011,identificarea de la RAR,deci tot ce trebuie,si m-am dus cu dosarul la politie sa-mi faca talonul unde mi-au spus ca nu-mi face talonul pana nu platesc vama pentru caroserie care ar veni undeva la 3000 de euro!!! >:(Daca trebuia sa platesc vama nu cu asta trebuia sa inceapa inca inainte de RAR?Ce spuneti voi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai daca ti-ar fi spus asta de dinainte, mai plateai tu rar-ul,itp-ul si alte alea ? - nu. daca ai fi stiut n-ai mai fi cumparat-o. si,in consecinta, nici statul n-ar mai fi incasat bani.....(de pomana).

unde te trezesti? - traiesti aci, unde s-a nascut caragiale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate,dar acum eu ce pot sa fac? Am o carte cu caroseria noua,un talon cu caroseria veche,o asigurare pentru caroseria noua si daca ma opreste politia ce acte sa-i dau?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Traiesti ???....te joaca frumos....dar de unde vine caroseria, sau de unde apare termenul de vama ???.....caroseria vine dintr-o tara non membru EU ?? ???/............cand mi-am inscris masina tot doar cei de la pol. mi-au cerut actele de vama ( masina venea din CH)...R.A.R. -ul nu are cica treaba cu asta .......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caroseria este din Israel.Cum nu are treaba RAR-ul cu asta?Si acuma daca nu am 3000 de euro sa platesc vama ma duc inapoi la RAR sa-mi puna la loc caroseria veche? :violent1: :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

SE ia una bucata tinichigiu bun si se roaga frumos contra unei sume de bani sa schimbe seria caroseriei ( sa o puna dupa cea veche pe cea noua )  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

SE ia una bucata tinichigiu bun si se roaga frumos contra unei sume de bani sa schimbe seria caroseriei ( sa o puna dupa cea veche pe cea noua )  ;D

Adica CRACK-uiesti caroseria  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

SE ia una bucata tinichigiu bun si se roaga frumos contra unei sume de bani sa schimbe seria caroseriei ( sa o puna dupa cea veche pe cea noua )  ;D

cea mai buna idee! eu asa aveam la volvo-ul si am trecut rar-ul cu ea pe bune!

dar chestia e ca nu se baga oricine sa faca asta si sa ai grija sa nu fie seria caroseriei in mai multe locuri!

cel mai bine ar fi sa schimbi tot elementul de caroserie care are seria pe el ca sa nu se prinda aia de la rar de eventualele suduri. eu la mine la 244 aveam seria undeva intre balamalele usii dreapta fata, adca ami tin bine minte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti,eu cred ca nu ati citit ce am scris mai inainte!!!Eu am deja facuta recarosarea la RAR,am carte noua la masina in care scrie schimbat caroserie,dar nu vor sa-mi faca talonul fara vama! ???::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am facut o recarosare la opel-ul meu antic in 1998. Am avut actele de vama pe caroserie. Oricum atunci mi-au trebuit o gramada de hirtii, poze cu caroseria veche, cu cea noua, cu acte doveditoare ca am predat carosria veche la DCA.....o gramada de timp pierdut si nervi intinsi la max.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai interesat pt intreaga masina si costa 3000 Euro sau numai caroseria. Este enorm 3.000 Euro, probabil ca socotesc intreaga masina? Platesti taxa vamala sau prima inmatriculare. Cred totusi ca la un notar cu o declaratie pe proprie raspundere ca nu-i furata, ca ai luat-o din Romania pt piese, etc sa poti sa o inmatriculezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se socoteste valoarea din vama a masinii, nu conteaza ca folosesti piese din ea.

Cu donatie ai incercat sa vezi daca merge?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care vama fratilor ca suntem in UE, masina este facuta in Suedia deci spatiu intracomunitar plus ca are certificat EUR1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai interesat pt intreaga masina si costa 3000 Euro sau numai caroseria. Este enorm 3.000 Euro, probabil ca socotesc intreaga masina? Platesti taxa vamala sau prima inmatriculare. Cred totusi ca la un notar cu o declaratie pe proprie raspundere ca nu-i furata, ca ai luat-o din Romania pt piese, etc sa poti sa o inmatriculezi.

Am contract de vanzare cumparare pentru masina!Dar tot nu+i de ajuns!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caroseria este din Israel.Cum nu are treaba RAR-ul cu asta?Si acuma daca nu am 3000 de euro sa platesc vama ma duc inapoi la RAR sa-mi puna la loc caroseria veche? :violent1: :violent1:

doamne-ajuta ! : israel nu e in UE.....inca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0