Midnight Caller

A inceput "Stage 0" la un S70 2.5 Turbo din 1998

80 posts in this topic

A venit si vremea schimbului de ulei... Sunt in dilema intre doua uleiuri, avand in vedere faptul ca nu merg cu boost-ul stock (am 10PSI in loc de 7-8PSI). Sa fie Mobil 1 Rally Formula 5W-50 sau sa fie Castrol EDGE Sport 10W60 (fostul Castrol RS) ? Parca n-as baga 10W-40 in ea... Gimme an advice please ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
:)))))))))) As baga cu draga inima, dar precum am zis, nici EU nu mai am de unde face rost datorita neseriozitatii furnizorului (care nu mi-a livrat o comanda de mai bine de 2 luni si jumatate)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu merg cu 10w40 de la Mobil si rupeeee - important e sa-l schimbi dla 5-6000 de km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

5-6000 ? Uaps, si eu ma gandeam la revizii la 10.000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tragi zilnic de ea, cu forja, etc - e mai important sa schimbi uleiul mai repede decit ce tip ii pui. Bine, acum nu vorbim de uleiuri de 50 ron galeata.  :D

La mine in cartea originala din torpedo scrie clar: 10W/40 - oare suedezii aia nu stiau ce sa recomande la un motor turbat ? Sau nu s-au gindit ca motorul va merge zilnic cu 6500 de ture ?...

Eu inca nu trec pe altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Ma gandeam la un 5W... pt. ca o sa prind si iarna cu el, si la un 40 sau 50... pt. ca ii mai si dau "in gura"... Pe de alta parte, e cutie automata si nu stiu daca a vazut vreodata linia rosie motorul asta :)... Nici nu ai unde, se duce 80 cu a intaia, unde D-zeu sa-i dai mai mult ?! Ma gandeam mai degraba cu 5W-ul sa protejez turbina la rece si cu 40 sau 50 sa nu il "pape"... In plus, 5W-50-ul sau 10W-60-ul sunt full sintetice, spre deosebire de 10W-40 care e cel mult semi-sintetic, daca nu chiar mineral.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum vreti voi - fiecare stie in ce limite merge cu masinutza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

VOLVO recomanda 10W-40 . Eu momentan merg cu Castrol Magnatec 10W-40 si il schimb la 5000 km. E bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

baga 5w50.  eu am mers 2 schimburi cu el si a fost foarte bun.  vrei poze si filme cu turbina incandescenta ? :D    deci zau, chiar si-a facut treaba uleiul ala.  10w60 cred ca e mai mult pt aspirate totusi (de asta am acum in bmw)

5w50 , cu schimb la 10000 km, imi manca s40-ul sub 1 litru intre schimburi. adica la 5000 completam cu 500 de grame, si pana schimbam uleiul , cobora iar cam la jumate intre minim si maxim pe joja.

in conditii de stres major pentru motor.

sau cum ti-a recomandat biriV, motul , ca cica ar fi sefi pe uleiuri de performanta :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan o sa incerc un 10W-60 de la Castrol, oricum n-o forjez NEAM cand e rece, iar cand e calda ma intereseaza sa nu rupa pelicula la axul turbinei... Sa vedem ce-o fi, mai am cateva sute de km si-l schimb ;D Momentan totalul "bagat" in masina (cu tot cu furtune, jante, cauciucuri, lame de stergator si altele) s-a dus cam la 5000RON. Imi mai dau si eu o pauza cateva luni :)))

PS: Consumul mers "tica-tica", vorba lui Matrixxx, e in ultimele zile 15.7-15.8 la suta si vad ca pe-acolo are de gand sa stea.. Deci se poate si mai putin de 18% :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri (15.06) mi-au venit injectoarele de T-5 si noul oil trap. Am pus injectoarele (asta a fost pe la ora 19:00), si m-a mancat in dos sa schimb si Oil Trap-ul tot ieri. Dat telefon (evident, la Vadim), stabilit intalnire pe la 20:30, zis si facut, dus, tras pe dreapta, si apucat de treaba.

Nu mi-am imaginat ca trebuie date ATATEA jos ca sa schimbi o porcarie de borcan de plastic !!! :protest: De la ventilator pana la galeria de admisie, inclusiv, clapeta acceleratie, furtune, totul JOS !

Am terminat cu desfacutul pe la un 22:30-23:00, pus oil trap-ul nou, ciuciu coliere ! Gandindu-ma ca a mai fost o data schimbat (conform listei de service de la Primus), am zis ca au pus si baietii coliere cu surub. De unde, erau d-alea de unica aruncare, ca sa-l citez pe un coleg de munca. Si pune-te alexica la indreptat coliere, pana la urma am reusit sa recuperez vreo 3 din 5, si in loc de restul... a mai gasit Vadim un colier, iar sus la furtunul care intra sub capac am pus un shoricel de plastic in asteptarea unui colier nou.

Pusul la loc a durat pana pe la ora 1:00 noaptea, evident ca am reusit sa pierd o piesa si una n-am mai stiut de unde vine, dar avand in vedere faptul ca am lucrat la lumina romantica a unei veioze de pus pe noptiera... si ca n-a ramas niciun surub in plus, eu zic ca e un record personal ;D ;D ;D

Am facut si ceva poze, dar sunt pe I(shit)Phone si trebuie sa le descarc cu un cablu cand ajung pe-acasa.

Sfatul meu... LUCRATI ZIUA, ca nu se stie ce mai trebuie dat jos si nu il mai gasiti sa-l puneti la loc !

Vadime... U rule man, chiar daca din cand in cand "merge si asa"... la ora aia si la mine ar fi mers "si-asa" ;D

Va pup !

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D :D :D Poze :P

post-1287-12877864547253_thumb.jpg

post-1287-12877864551276_thumb.jpg

post-1287-12877864555961_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai, cum va apucati pentru schimbat OilTrap-ul la ora aia , hai ca sinteti sariti de pe fix  :D

Alex, nu ai citit cite am dat eu jos de pe masina pentru a-l schimba la mine si la Tommy - iti faceai si tu un calcul de timp :D

Asa va trebuie ! 

Sper ca totul a fost pus la loc cu atentie, ca altfel o sa vezi ulei sub masina si e pacat de munca.

:3some:

p.s - iar pentru injectoare - cele stock fata fata foarte bine pina la vreo 250 de cai - deci nu e o investitie fara de care nu se poate trai.

"A general rule of thumb on engines with stock fuel pressure is that for each cc/min of injector size, you can achieve about 1 bhp. So with 315cc/min injectors you can achieve about 315 bhp, or 260-280 whp"

Share this post


Link to post
Share on other sites

... am lucrat la lumina romantica a unei veioze de pus pe noptiera...

... tu, da; ca Vadim cred ca se descurca numai la â€auraâ€. :laughing6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex degeaba schimbi injectoarele daca nu schimbi si softul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stiu chestia asta, dar softul va fi ultimul lucru pe care-l fac dupa ce termin cu admisia, evacuarea si injectzia ;D

Maine masinuta va primi evacuare turbo-back pe 70mm (2.75") de la cea stock pe 60mm (2.25"), si va fi lipsita de catalizator... momentan azi ma voi prezenta la intrunire cu evacuarea taiata de la catalizator incolo, asa ca sa nu ma injurati daca o sa fie un pic de galagie ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

BTW, dupa intalnire sunteti toti asteptati la un gratarel in curte la Flavia...detalii la fata locului...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turbina si raportul de compresie limiteaza clar acest motor . Eu as fi investit in primul rand in turbina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu prea cred ca o sa reziste motorul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma limitez inca la 13G. Ma gandeam la un 16T, dar trebuie umblat foarte finutz ca sa am boost peste 4000rpm si sa nu indoi biele si alte alea ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut domnu alex. nu am mai vb de mult.

aici la gr e un baiat cu un 850 , motor 2,3 turbo, 226 de ponei cica.  dar manual.  fuge senzational masina.  m-am dat cu el cu 330.....si s-a intamplat exact ce i-am zis dinainte....cu plecare de pe loc il fac, insa daca facem start din mers , mi-e rusine sa recunosc, dar ma cam prajeste :)

si e uratica foc masina :)) . dar dotata...clima, piele, la interior e super..doar pe afara e cam neingrijita.

deci motorul ala chiar trage de 226 de cai. :) se departa de mine usurel, dar constant.  pana pe la 200 , ca mai mult nu ne-am riscat

si omul e maniac pe volvo .  asa sunteti toti cu 850-uri ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now