Sign in to follow this  
Followers 0
Guest luminita

ce bine ca existati..!!!!

17 posts in this topic

Buna ,

ma numesc Luminita David ,sunt din Cluj-Napoca si am un Volvo 340 DL pe motorina

Cand am dat de voi parca mi s-a luminat si sper sa-mi pot rezolva problema...Am nevoie de un cardan pe care-l caut de peste un an si daca voi stiti ceva as vrea sa ma ajutati/

Anul de fabricatie al masinii este 1988 deci este o masina veche dar buna ,buna

Va multumesc ca existati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Luminita si bine ai venit printre noi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna si bine-ai venit. vezi cit e unul nou, daca nu, in Bucuresti este o firma care se cheama UNI CARDAN. Se ocupa de reparat cardane. La nevoie iti pot confectiona unul nou. Vezi intii cit costa unul nou, unul bun SH, daca nu incearca sa-l repari pe-al tau. Daca e distrus, trebuie cel vechi de model, dupa care sa ti-l croiasca pe cel nou. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit.

Din pacate, cardanul de 300 nu se poate repara si nici nu se poate face altul nou.

Sorry. :'(

Claudiu de la UniCardan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit. Te asteptam pe la intalnirile de la polus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Claudiu: De ce nu se poate face unul nou? Ce are in plus fata de un cardan?

Bun venit.

Din pacate, cardanul de 300 nu se poate repara si nici nu se poate face altul nou.

Sorry. :'(

Claudiu de la UniCardan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Claudiu: De ce nu se poate face unul nou? Ce are in plus fata de un cardan?

Din cate am vazut pe diverse cardane de 300, au pe capete piese cu caneluri interioare in niste bucsi ambutisate in teava de aluminiu.

Daca, sa presupunem, ar trebui sa renuntam la acele capete si sa facem un cardan nou, pe flanse rotunde si cruci cardanice, dupa ce se umbla la cutie si dif. (schimbate capetele de conexiune cu cardanul), am avea un cardan prea greu, tinand cont de faptul ca si teava si celelalte piese sunt de otel si nu din aluminiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Damn it...

Asta suna a "tehnologia de ieri o depaseste pe cea de azi", sau "nu se mai fac lucruri cum se faceau"... :D

No offence, ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Damn it...

Asta suna a "tehnologia de ieri o depaseste pe cea de azi", sau "nu se mai fac lucruri cum se faceau"... :D

No offence, ok?

Absolut nici o suparare. Asta este realitatea. Plus ca, UniCardan este divizia de cardane a celor de la GKN, iar eu nu cred ca GKN a facut cardane pentru Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D sper ca am dat lovitura: http://www.crucicardanice.ro/cruci_cardanice_dellaconcordia1.htm.

Linkul l-am luat de pe un forum 4x4, si ma gandesc ca merita sa dai un telefon.

Daca te uiti la sectiunea de cardane de pe acel site, vei observa ca iti pot oferi din stoc doar Papuc spate si Raba.

In plus, cardanul de 300 nu are cruci.

Cele bune,

Claudiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si daca n-are cruci, ce are? Este vreun sistem mai ciudat? Eu personal n-am vazut cardan fara cruci (am vazut numai cu una).

Pune si tu o poza daca ai la indemana, sunt curios cum arata. Merci

Daca te uiti la sectiunea de cardane de pe acel site, vei observa ca iti pot oferi din stoc doar Papuc spate si Raba.

In plus, cardanul de 300 nu are cruci.

Cele bune,

Claudiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si daca n-are cruci, ce are? Este vreun sistem mai ciudat? Eu personal n-am vazut cardan fara cruci (am vazut numai cu una).

Pune si tu o poza daca ai la indemana, sunt curios cum arata. Merci

O sa pun o poza daca mai vine cineva pe la mine cu un cardan.

Cardanul este doar o teava de aluminiu cu capetele de legatura intre fata si spate vulcanizate in niste bucsi de cauciuc ambutisate in acea teava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu cum sta treaba la noi, dar ma gandeam ca daca cei de acolo sunt chititi pe cardane, i-l pot repara pe al Luminitei - sa ii incarce canelurile sau mai stiu eu ce solutie ii pot oferi.

mai caut...    ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0