alicaron

Evolutia... motoarelor...!

53 posts in this topic

U are funny . motorul tine mult si bine problema este la FAP si transmisie, trebuie vazut daca  se poate anula FAPul fara ca motorul sa intre in protectie si 2 la mana trebuie vazut cat tine transmisia, la asa motor ajungi lejer la 500Nm, nu stiu cat de mult pot tine planetarele, am vazut cu ochii mei VAGuri cu planetare rupte desii masinile tin lejer 400Nm dar la putin peste a facut poc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate face pe la 220 CP fara errori de FAP si fara sa se vada la revizie, te coafeaza ?

Problema la D5 este ca nu se cunosc limitarile motorului, nu se stie pana la ce putere tine vibrochenul, la VAG stiu la Volvo nu stiu. Ca exemplu din 1.9 TDI PD @105CP se pot scoate 200CP numai din turbina si soft + disc ambreiaj sport. La motorul care l-am avut eu pe Golf de 90CP se puteau obtine numai 180CP din pompa de injectie de 110CP, injectoare race si turbina +ambreiaj, dupa 180CP face poc viobrochenul. La mine insa nu pot face modificari de peste 200CP pt ca nu tine transmisia, cuplul sarind de 500NM face poc cutia automata si transmisia.

Totusi nu exista un topic de chip tuning pt D5? Hai sa ne mutam acolo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now