alicaron

Evolutia... motoarelor...!

53 posts in this topic

Pt ca mergand 1000km pe autostrada poate ca iti doresti liniste nu vRUUUUmmmVrUUMM ;D . Tocmai de aia imi plac evacuarile stock, cand ii dai gaz tare urla, cand mergi lejer nu mai urla.

Da ai dreptate, dar cum in Romania nu avem autostrazi iar din tara iesim destul de rar ... tot merge o toba sport :D

dar oricand prefer cuplu (adica diesel) decat galagie (benzina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce relaxare cand ai un V8 si il pisti' unpic si incepe sa urle ?

Pana si T5-ul meu, cand il turez si simt vibratiile tobei in scaun in sezut, e pure pleasure, dar placerea e repede diminuata de becul de benzina care se face rosu HAHHAHAAA

Dreac', eu as putea sa merg mii de km cu sunetul ala, aoleu !

Dar asa sunt eu, fiecare cu gusturile lui.

Paste Fericit

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar oricand prefer cuplu (adica diesel) decat galagie (benzina)

Iar revenim la aceeiasi discutie, nimeni nu vrea sa invete nimic... :D La benzina turbo ai si cuplu si galagie.

Sa iti mai zic ca ai cuplu maxim pe o plaja mult mai mare de turatii? Come on, Roskat-ule, esti baiat tanar, trebuie sa inveti treburile astea :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar revenim la aceeiasi discutie, nimeni nu vrea sa invete nimic... :D La benzina turbo ai si cuplu si galagie.

Sa iti mai zic ca ai cuplu maxim pe o plaja mult mai mare de turatii? Come on, Roskat-ule, esti baiat tanar, trebuie sa inveti treburile astea :D

da tata, dar cum te baga in scaun un 300 caluti motorina, cum te baga 300 benzina?

parerea mea...

edit: spuneai ceva de 3l si 350++ de la BMW? I WANT IT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aoleu, capos esti. Ceea ce te baga in scaun este cuplul. Iar cuplul unui motor diesel turbo este la fel ca al unui benzinar turbo. Crezi ca daca miroase altfel, se si simte altfel??? :D

De fapt da... Se simte diferit :P. Cuplul diesel e bun pt 2-3 secunde. Dupa care schimbi viteza. La benzinar te tine in scaun mai mult timp. Damn it, man, eu schimb din 2 in 3 la 115 km/h, si am un amarat de 2.0T low preassure turbo. Tu la ce viteza schimbi din 2 in 3?

Prin insusi principiul de constructie, motorul diesel lucreaza cu compresii mult mai mari decat motorul otto. Deci componentele sale trebuie sa fie masive, capabile sa suporte presiunile alea. De aceea, la aceeiasi generatie, un motor diesel va fi mai greu si va fi capabil de un max rpm. mai mic decat un otto echivalent. Toate astea se traduc prin elasticitate in favoarea otto-ului.

Nu mai judeca lucrurile prin prisma experientei proprii, ca mai ai de umblat :D

Cu ce benzinar turbo ai mers tu de te-a dezamagit cuplul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu...cred ca 2-3 schimb pe la 70-80 sau poate mai jos.

Tu ai spus ca e mai puternica senzatia la diesel, doar ca la benzina te tine mai mult in scaun.

De aceea prefer calitate nu cantitate.

Nu m-a dezamagit nici o benzinara ba dimpotriva, mi-a placut enorm cand am mers cu octavia rs zilele trecute.

Stiu ca mai am de papat, dar tot la diesel raman... si ma gandesc serios la 335d/535d ....

Aoleu, capos esti. Ceea ce te baga in scaun este cuplul. Iar cuplul unui motor diesel turbo este la fel ca al unui benzinar turbo. Crezi ca daca miroase altfel, se si simte altfel??? :D

De fapt da... Se simte diferit :P. Cuplul diesel e bun pt 2-3 secunde. Dupa care schimbi viteza. La benzinar te tine in scaun mai mult timp. Damn it, man, eu schimb din 2 in 3 la 115 km/h, si am un amarat de 2.0T low preassure turbo. Tu la ce viteza schimbi din 2 in 3?

Prin insusi principiul de constructie, motorul diesel lucreaza cu compresii mult mai mari decat motorul otto. Deci componentele sale trebuie sa fie masive, capabile sa suporte presiunile alea. De aceea, la aceeiasi generatie, un motor diesel va fi mai greu si va fi capabil de un max rpm. mai mic decat un otto echivalent. Toate astea se traduc prin elasticitate in favoarea otto-ului.

Nu mai judeca lucrurile prin prisma experientei proprii, ca mai ai de umblat :D

Cu ce benzinar turbo ai mers tu de te-a dezamagit cuplul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

iar incepeti ?

iar viu cu dovezi,,,,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta era urmatoarea mea propozitie: "Stai ca vine Iulian si reinvie polemica!" :D

Am zis ceva gresit? Cand m-am referit la principiul de functionare?

Nu vreau decat sa deschid ochii celor care compara mere cu pere, motorul turbo-diesel cu benzina-aspirat si se vaita de lipsa de cuplu a celui din urma.

Am avut ocazia si placerea, zilele trecute, sa merg cu un 335 (benzinar de 3 litri, bi-turbo, BMW) cipat. MAMAAAAAAAAAAAA.......... 480Nm intre 1300 si 5000 rpm. Si nici un fel de turbo lag, si BMW Precision Injection (urca in ture de zici ca e suspendata pe elevator)

De aceea prefer calitate nu cantitate.

La masina de mai sus, 0-100Km/h in 5.2 - 5.3 secunde (de 3 ori 5.3, odata 5.2). Si, de pe loc, face primul kilometru in 23.8 secunde. Pe bune, masurate cu accelerometru, nu cifra teoretica.

Asta e calitate sau cantitate? :D ca nu inteleg...

O sa ai tu 580Nm la 335d, insa doar intre 1.750 si 2.250 rpm. Care se traduce in 0-100km/h in 6 secunde. Si primul kilometru in 25.2 secunde.

Paste Fericit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx

de cand imi doresc sa fac o plimbare cu d50ul tau...

@muadDib

n-am spus ca benzina nu fuge, dar imi place mai mult feeling-ul de la diesel.

nu am spus ca motorina fuge mai tare decat benzina

offtopic: am primit azi un mesaj dragut pe telefon:

Ce face un cal pe o plantatie de marijuana ? Paste fericit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si tot e mai misto cu 580 decit cu mai putin.

feelingul, la mine, vine de la cuplu si amestecarea vitezelor cu minuta repede, repede....

orice benzinar o sa traga discutia la cit de mare e plaja si 0-100.

noi, ceilalti, spre feeling.

ADEVARAT A INVIAT !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce e corect e corect... Nimic nu se poate compara cu feelingul generat de pacanitul unui diesel... :P Si de tromba de fum pe care o lasa o talpa serioasa...

Asta e un razboi perpetuu :D Pana nu trecem la alea SF de mai sus, o sa ne ciupim in permanenta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce e corect e corect... Nimic nu se poate compara cu feelingul generat de pacanitul unui diesel... :P Si de tromba de fum pe care o lasa o talpa serioasa...

Asta e un razboi perpetuu :D Pana nu trecem la alea SF de mai sus, o sa ne ciupim in permanenta :D

Scoate fum daca nu are filtru de particole  :P

Daca are, nu scoate nici un pic....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu mai fie subiect de discutie cred ca ar trebui sa apara un mkotor care sa mearga cu benzina si motorina amestecate... ;D

Nu va mai cretati atat pe tema asta, mai bine veniti la intrunirea intermediara si acolo sint sigur ca o sa ne lamurim ce si cum; intr-un mediu cat mai placut.

Oricum ne-am indepartat muult de la subiect...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, nah, ne certam ... :D Avem doar o polemica. Cat timp se bat idei si nu persoane, e totul bine. Si constructiv.

Intermediara e pentru alt tip de socializare, mai bourbon, mai scotch...

Sper din tot sufletul sa pot da o fuga, sunt multi pe care vreau sa ii salut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Iuli scapa de FAPul ala si sa vezi ce masina ai ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai da, sefu !

ai dreptate, sa ies din garantie si pa si pusi fap.

da' ma rezolva cineva cu viitoarea eroare din bord ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu un baiat destept care te poate ajuta DAR iti recomand sa-ti faci resoftare nu sa-ti pui POWERBOX, este mult mai profi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este tot acolo, la garantie. Cu powerbox nu o pierzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si cum demonstreaza cei de la Volvo sau de unde vrei tu ca masina are softul schimbat atata timp cat "counterul de scrieri" arata 0 scrieri efectuate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Counter-ul de scrieri ca si counter de scrieri, dar daca este nevoie sa fie citita o valoare din harta si ea nu corespunde cu cea default ? Adica una din valori care in urma unui chiptuning se modifica !

Pai din cate stiu mai toti chiptunerii fac un backup dupa harta originala, ti-o da sa o pastrezi iar cand trebuie sa mergi la reprez iti ofera posibilitatea sa scrii backup-ul inapoi temporar. Nu e asa ? Eu asa parca stiam ! Doar nu mai cer baietii bani si pentru scrierea temporara a hartii originale. Sau ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La nici un service nu pot verifica mapa de injectie se poate verifica doar nr de scrieri, odata rescris softul (EDC16) se modifica counter-ul, doar asta se poate verifica la service. Degeaba faci back-up dupa harta originala, daca ai scris softul unde nu trebuie iti apare nr scrieri=1, daca bagi inapoi softul original o sa-ti apara 2. Este clar ca ai pierdut garantia in acest caz. Exista insa un baiat cu capul mare care poate reface softul dar la counteru-ul de scrieri apare tot 0 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdane, in martie 2010, am venit la tine.

fap out, frine brembo 4 cilindri cu diametru maxim pt. 17", intercooler mai mare, remapare, manual boost, filtru aer,si ce-o mi-o mai trasni pina atunci.

ambreiajul tine 510 Nm. ACOLO ma duc daca rezista cilindrii si motorul.

daca iese fiabila iti promit ca pun un G dupa VOLVO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now