contdezactivat

Chip-uri pentru seria 400

15 posts in this topic

+8HP spectaculos ?!  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O stii pe aia cu marmota si ciocolata, cam asta e cu 440ul pe care tu vrei sa-l faci sa zboare. Pana nu bagi bani adevarati nu o sa reusesti sau ma rog poate ca pe tine "te excita" cautarea de cai putere pe net.

Daca vrei sa faci ceva adevarat pune mana si umbla la wastegate si la pompa de injectie, o sa ai mai multi cai si poate te mai linistesti .

Parerea mea, care este ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu deja ce am de facut la masinuta mea.  ;)

Posturile astea cu diverse informatii, le pun pentru alti colegi, posibil interesati.

La 440/460 se gasesc f greu accesorii si tuning... asa ca de fiecare data cand dau peste ceva "cat de cat", ma simt dator sa aduc la cunostiinta colegilor in suferinta. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca vrei sa faci ceva pt colegii cu 440 poti incepe cu masina ta dupa care poti pune poze pe forum sau chiar impresii.

Pana una alta eu nu vad ca fiind necesar sa umpli forumul cu topicuri inutile de genul: pot face din motor IDI unul CR, chip 440 1.9 TD si multe alte topicuri inutile.

Ti-am mai spus si iti repet, tu ai un IDI (indirect diesel injection) care nu se preteaza in nici un fel la tuning, daca totusi vrei sa incerci esti liber sa o faci dar vad ca nu prea vrei sa-ti asumi riscurile, adica garnitura chiulasa care face poc din cauza presiunii prea mari, fum ca la RABA si restul de riscuri aferente "tiuningului" .

Faptul ca ai ECU la masina dar nu stii la ce foloseste e una dar sa dai informatii eronate e alta, vezi in VADIS ce face marele ECU pe 440 1.9 TD, iti explica destul de foarte clar .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Topicurile alea nu au fost inutile.

M-au ajutat sa inteleg niste lucruri, pe care chiar nu le cunosteam.

In topicul asta nu e vorba de masina mea si daca este sau nu utila informatia din el, vor decide cei vizati.

Pana la "tiuning" am o gramada de reparatii de facut. Asa ca daca asteapta cineva dupa mine...

P.S. Chiar nu este ECU la masina mea.

Codurile de eroare sunt stocate in ceea ce Volvo numeste CEM, CEM 3 in cazul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate face ce anume? Poate reclama, nu se baga nici dracu sa faca soft pt masini de 15 ani asa ca Sebastian iti recomand sa vii cu pareri pertinente nu doar de dragul de a-ti face reclama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi nu am facut si nu facem doar chip, probabil ca ne confunzi sau nu ne cunosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siteul vostru spune tot, hai la subiect ca incepem sa o dam in topic de bursa si nu e cazul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte adevarat ca nu ne pricem la marketing si nu asta e profilul nostru, dar daca vrei sa citesti ceva mai mult iti recomand sa intri logat la adresa:

http://www.legalracing.ro/forum/viewforum.php?f=146

In plus te rog sa nu fi rautacios iar daca ai ceva concret sa spui la adresa noastra te rugam sa o faci argumentat si nu cu impresii.

Noi suntem ingineri si ne plac discutile exacte, asa ca te rog sa eviti sa mai faci noise, pentru ca noi nu am intrat pe acest site sa ne certam cu nimeni si pentru nimic.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdanele, de ce esti asa suparat pe om ? Lasa-l sa-si faca treaba, de aceea a venit aici, printre noi, sa ne propuna ceva, interesant cred eu. Ai uitat cind aveam eu bani si nu am gasit pe nimeni sa se bage sa-mi desfaca ECU-ul ? Am si raspunsul negativ de la rabanne si de la altii - daca ai uitat, le postez - sa vezi ce mari si tari erau acum 6 luni "tunerii" nostri mioritici.

Sau pretul enorm platit de tommytza pentru chiptuning-ul lui, cind in Suedia se face pe 2400 de coroane, la fel si poate mai bine, ca-i la ei acasa (adica ~250 de euro) ?

Cine doreste, este poftit la tuning, cu banii aferenti care este dispus sa-i bage in bijuteria lui.

Hai, face-ti pace.

:3some:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru sera 400 modele turbo exista remaparea Richmode si aduce un plus de aproape 50 de cai. Am asa ceva pe 480 turbo de mai multi ani merge foarte bine si se se simt cei 50 de cai din plin. Face 100 km/h cam in 6.5 secunde

si pe 400 m am scos la tulcea in 2009 14.3 secunde. VIteza maxima de 250 km/h testat de foarte multe ori :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now