Victor

Senzor frana

23 posts in this topic

Acum cateva luni am luat niste placute de frana si le-am schimbat pe cele vechi dar nu am descoperit nici un senzor. Nu exista?

Volvo 2005 sa nu posede senzor pt. uzura placutelor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nope, nu are senzor... "senzorul" e doar auditiv, o haraiala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te referi la senzor electronic ? Dinacela nu stiu daca are

Dar ce e sigur e ca au cele clasice cu "coltisorul indoit" care haraie cand placuta s-a uzat. Am observat asta cand mi-am schimbat gumele si era masina fara roti.

Electronic nu stiu daca au.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o bucata de "tabla" ca un cioc, nu? La o saptamana dupa ce am schimbat placutele fata, in trafic a inceput sa se auda un zgomot de parca imi cazuse scutul il caram dupa masina. Pana la mecanic erau 200m si mi-a spus ca atingea de disc placuta de metal de la frana. Oare asa urat face? Se uita toata strada la mine de parca eram de la circ  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact acelasi lucru l-am patit si eu saptamana trecuta. Numai ca eu mi-am schimbat placutele de frana,fiind deja folosite 30 000km. Problema a fost ca mi-am zgariat discul rau de tot,cu toate ca am folosit frana de mana mai mult. L-au polishat la mecanic si mi-au schimbat toate placutele. Ceea ce ma intriga este ca si cu placute noi franele sunt foarte elastice. Asa trebuie sa fie ?  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai linistita ....un pic de rabdare pana se "formeaza" noile placute pe discuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu cand le-am schimbat era sa-l iau pe unu cu mine :). Uitasem ca prind mai aiurea la primele apasari. Acu ii totul ok. Deci Irina stai linistita ca pe maine ai frane :).

Intradevar nu au senzor electronic, decat cel mecanic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa mi-a zis si mecanicul. Dar data trecuta cand le-am schimbat parca nu erau chiar asa elastice...sper ca e doar o impresie. Plus ca scartaie usor si nu inteleg de ce....lichidul de frana fiind ok. ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce tip de placute ti-ai pus ? Cum se numesc ? Iti scartaie doar pe spate sau si pe fata ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut FERODO SL (cele mai ieftine de la FERODO) pe V40 si au scartzait de la inceput de noi pana cand am vandut-o... :( Si asta pe discuri NOI NOUTZE !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt camioane cele de la ferodo is cam cele mai bune. Ale mele au fost in ceva cutie albastra. Ma uit az prin garaj poate mai am cutia. Oricum nu scartzaie deloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca au fost in cutie albastra, erau ATE, si erau cam cele mai bune care exista... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este. Acu mi-am amintit daca ai scris :). ATE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu stiu de care sunt ale mele. Cand l-am intrebat pe mecanic mi-a zis nemtesti. Si m-am decis sa schimb mecanicul  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

in mod normal la cati km ar trebui schimbate placutele de frana ?

masina mea are 57.000 km, nu le-am schimbat si nu se aude absolut nimic cand franez.

eu am luat-o cu 23.000 km la bord cu prima revizie facuta la 20.000, cand nu stiu daca au fost schimbate sau nu.

la revizia de 40.000 km, pe care am facut-o eu, cei de la service mi-au spus ca mai merg si ca nu e obligatoriu sa le schimb.

cred ca e important sa mentionez faptul ca, aprox. 80-85% dintre km rulati de masina sunt in regim de autostrada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde foarte mult de stilul de condus. Mai ales daca is facuti km pe autostrada parerea mea ii ca tin placutele cel putin de doua ori mai mult ca si in oras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!!! k sa nu mai deschid un alt topic o sa postez aici(desi nu are legatura cu senzor_ul pt frana).Vreau sa va intreb daca este vreo procedura (suplimentara sau speciala) de a impinge pistonasul in etrier_ul spate la un volvo S40 II(2005).In afara de ce stiu eu...varianta cu presa(facuta artizanal)si infiletat pana cand intra pistonul inauntru.Partea proasta este ca am dat jos placutele vechi si am incercat sa imping pistonul inauntru...dar fara rezultat.

In afara de a indoi "presa"(surubul presei) n-am reusit nimic.De asta va intreb...trebuie sa mai fac ceva in afara de "simplul" impins al pistonului???Multumiri anticipate!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Impinge si ROTESTE pistonul in acelasi timp !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Impinge si ROTESTE pistonul in acelasi timp !

Multumesc!!!Am reusit intr-un sfarsit.am avut nevoie de inca 4 maini  :violent1:  2 ca sa ma ajute...(eu impingeam si el rotea)si 2 sa toarne berea(ca sa inlocuim ce am pierdut prin transpiratie).Dar...acum nu mai am treaba.Inca o data...MULTUMESC!

era sa uit...am pus TEXAR...Nu ca ar conta(ca deja le-am montat) dar???sunt bune???.Cele date jos erau ATE(din fabrica).

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca sint "TEXAR" sint varza. Daca sint TEXTAR e alta mincare de peste  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca sint "TEXAR" sint varza. Daca sint TEXTAR e alta mincare de peste  :D

Scuze de la bere mi se trage(ce foame aveam)  :violent1: .Sunt TEXTAR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now