yonutz_2010

ulei motor

47 posts in this topic

fratilor datim si mie un sfat ce ulei sai bag ca trebuie sai fac schimbul si nu stiu ce ulei sai bag pe cine am intrebat mia spus sai bag elf este bun sau trebuie alt ceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ce motor?

Cred ca e identic cu al meu . ELF e OK zic eu  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ELF e ok... Eu numai ELF bag.

Compleateaza te rog profilul cu date cat mai complete ale masini... sa nu te mai intrebam de fiecare data (ce motor ai?).

Bafta!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un benzinar cod B18 U si i-am bagat castrol 10 W 40!!semisintetic si codul ala international API!!

Cand am luat o avea etichetele alea p la motor si asa scria!!!

rezultatul :absolut nicio problema!!!merge ca unsa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

petro canada rules!

baga un ulei sintetic de la ei....ce naiba, suntem in 2009...e vremea uleiurilor sintetice.  ;D

problema este ca un ulei prost nu da simtome imediate. uzura apare in timp.....exact ca fumatul, nu mai ai erectie progresiv, nu brusc! 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

gata m am lecuit de elf elf elf nu mi mai trebuie si la rece curge de pe joja de zici ca este apa si nu stiam de ce imi dagaze pe la epurator?!!!! acum mi a explicat cineva de ce iti recomanda producatorul sa l schimbi la 7500 km.sfatul meu mai bine aral sau mobil! am folosit mobil la un opel benzinar am fost super multumit acum deci o sa trec iar pe mobil!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

petro canada rules!

baga un ulei sintetic de la ei....ce naiba, suntem in 2009...e vremea uleiurilor sintetice.  ;D

problema este ca la o femeie "a dracu' " nu da simtome imediate. uzura apare in timp.....exact ca fumatul, nu mai ai erectie progresiv, nu brusc! 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avind in vedere ca seria 400 a trecut de 10 ani ca vechime nu credeti ca ar fi cazul sa treceti la 15w40 , 20w50 sau 10w60  ;) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vorbeste despre ultimul Mobil... nu cred ca exagereaza.

Elf este in acelasi grup cu Total si Lubrifin...

De cativa ani buni se produc toate, in apropiere de Brasov, intr-o fabrica de ultima tehnologie (e adevarat)...

Despre Total, nu am nici un feedback sa iti spun dar Lubrifin, Kicks-Ass.  ;D:D

Cunosc cel putin 3 cazuri de benzinari, care sunt Lubrifin addicted.

E cel putin pe acelasi nivel ca Total. Marca de pe eticheta face restul.

Si in ultimele luni am testat personal uleiul facut la Bv.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aral a fost mult timp, uleiul de casa de la MB... Nu stiu daca acum mai e.

Oricum, indiferent de producator, 10W60 e mult mai bun decat 10W40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca s-a mai discutat despre aditivii astia minune . Unii sunt pro altii sunt contra . Personal sunt contra  ;) . Da-i cu search pe forum  ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dintre toti aditivii incercati, Metabond imi par cei mai seriosi.

Am incercat de 2 ori Metabond Megasel (Megasel e pentru diesel si Megalene e pentru benzina), cu rezultate f bune pentru curatarea sistemului de alimentare/injectie. Imbunatatiri in functionarea motorului cu pana la 1/3... in cazul meu, a fost chiar mai mare procentajul... asta cu folosire de la 3-4000km in sus.

Despre Gold, nu stiu ce sa iti spun... nu l-am incercat. In general ma feresc de produse care afecteaza direct motorul. Daca la 273k cat are acum al meu (nedesfacut) merge perfect, nu vad de ce as mai plusa cu altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cunosc persoane care au folosit cu modificari substantiale in bine ,dar e foarte adevarat ca nu cunosc ce pot produce ulterior.

eu am vazut demonstratia cu tribometrul si e graitoare,important este sa nu desprinda (exfolieze) din materialul de baza.

Am inteles ca pentru a preveni acest neajuns trebuie folosit la fiecare schimb de ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now