parola

Din 2015, anti-petrol - un proiect uluitor

18 posts in this topic

Da, este o informaÅ£ie cât se poate de reală: în Norvegia se discută serios un proiect de lege prin care, începând din 2015, să fie interzisă comercializarea maÅŸinilor alimentate cu benzină, motorină sau GPL. Care ar fi consecinÅ£ele?

Cea mai importantă consecinÅ£ă a acestei ÅŸtiri aproape bombă este puterea exemplului: uite că există unii care dau tonul începutului sfârÅŸitului erei petrolului în lumea auto! Ceea ce ar putea echivala cu imboldul dat unui bulgăre de zăpadă la vale - dacă norvegienii chiar vor face acest pas, atunci va exista o presiune la nivel mondial pentru trecerea cât mai rapidă la mijloacele de propulsie alternativă (biocombustibili, motoare hibride, motoare electrice, motoare cu hidrogen, etc).

Ministrul finanÅ£elor, Kristin Halvorsen, a declarat că acest proiect ia în serios o altă criză, eclipsată de criza economică internaÅ£ională, ÅŸi anume criza climatică. De fapt, trendul ecologic în domeniul auto este accelerat de criza economică. Iată ÅŸi o altă consecinÅ£ă a acestui anunÅ£: "tupeul" Norvegiei poate contribui serios la deciziile de accelerare a transformării gamei de maÅŸini de către marii constructori generaliÅŸti, ale căror investiÅ£ii uriaÅŸe în cercetare ÅŸi tehnologii noi ar putea avea, în sfârÅŸit, finalitate ÅŸi să aducă mult-doritul profit.

Dar, dacă am ajuns la profituri, cum rămâne cu petroliÅŸtii? ConsecinÅ£ele asupra acestui domeniu se anunÅ£ă dezastruoase ÅŸi aproape că ne apucă mila pentru oligarhii aurului negru, care, vai, nu se vor mai bucura de profiturile neruÅŸinat de mari, de ordinul sutelor de miliarde de euro anual. Ca o paranteză, o altă consecinÅ£ă ar putea fi că Å£ările arabe sau africane care au ghinionul de a sta pe zăcăminte bogate de petrol vor deveni neinteresante pentru "protectorii" americani sau europeni.

Preluat de pe Promotor.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ceva timp in urma, un coleg de al nostru,petrolist,aflat in mijlocul problemei, ne spunea ca rezervele sunt pe sfarsite. Il cred, gandeste-te cat petrol se consuma cu 100 sau 50 de ani in urma si cat se consuma azi! Cineva trebuie sa faca ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta-i tare... Norvegia, care este unul dintre cei mai mari producatori (extractori) de petrol sa spuna asta, ma indoiesc. Economia lor se bazeaza pe petrol si gaze. Nu cred ca le convine, decat daca in 2015 nu li se termina cumva petrolul lor  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta-i tare... Norvegia, care este unul dintre cei mai mari producatori (extractori) de petrol sa spuna asta, ma indoiesc. Economia lor se bazeaza pe petrol si gaze. Nu cred ca le convine, decat daca in 2015 nu li se termina cumva petrolul lor  :D

Corect, oricat de ecologisti sunt Norvegienii, cea mai mare parte a economiei lor inseamna Petrol si Gaze, deci putin probabil ca tocmai ei sa-si taie craca de sub picioare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca acum se investesc mii de miliarde in prospectiuni si puneri in functiune, credeti ca se investesc degeaba ?

banii astia trebe sa vina inapoi la taticii lor.

inca nu ne-am apropiat de fundul sacului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu, dar este linistea dinaintea furtunii...din pacate pentru urmasii nostri...  Vezi filmul "the inconvenient truth"... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

e suficient ca traiesc. filmul, doar imi deschide ochii mai larg.

tu erai mai optimist. si io....

Share this post


Link to post
Share on other sites

eram,...dar mai imbatrinim si noi...uitandu-ne la "viata" pe care o au tinerii din ziua de azi - care cica ne vor da noua pensie : alimentatie, petrecerea timpului liber, educatie...  bla - bla, nu ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proiectul pare utopic azi, sper ca maine sa fie pus in practica.

Si daca se poate in Norvegia, cu siguranta se va putea si in alte tari cu un indice de dezvoltare umana decent.

Poate parea paradoxal, dar respectivul proiect nu dezavantajeaza deloc un producator de petrol si gaze. Sa nu uitam ca hidrocarburile sunt intens folosite si in alte ramuri (chimie de exemplu), deci uite cum s-ar putea deplasa consumul din zona transporturilor in zona prelucrarii.

Cineva spunea ca "ultima picatura de petrol va fi arsa de un motor cu ardere interna". Sper sa nu fie asa. Sau macar motorul respectiv sa fie ... hm... un Moto Guzzi. Scuzati fixurile :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sefu'

dani ...

de ce zici ceva ce NU CONTROLEZI ?

vad ca esti nou p-aci, sau nu esti ?

daca esti nou e bine. daca nu e si mai bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

era in gluma, scuza-ma...

am uitat sa pun zimbici  :D

inca o data, scuze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx

Ei, intru pe formum ca sa mai invat una-alta si ca sa ma destind.

In rarele momente in care am o idee pe care o consider acceptabila, imi permit sa o scriu. Astept si accept sa fiu contrazis, in niciun caz nu ma supar. Scuzele nu sunt deci nici pe departe necesare :)

Sa raspund si la intrebarea ta: sunt la categoria VOLVO de prin noiembrie 2008, deci intru la "tineret". Sau puiet, mai bine zis. Pe forum ma uit destul de des, dar stau mai prost cu postarile.

Cele bune !

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca postezi doar cind ai ceva de spus - nu, ca mine , acum - e excelent !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa  cum bine spunea Maurice pe aci, economia Norvegiei se bazeaza pe extractia de petrol si gaze DAR si pe "extractia" de macrou si crustacee, ambele industrii sunt destul de profitabile, deci daca pestele devine mai profitabil se poate ca petrolul sa pice pe planul 2. Oricum Norvegia ca tara este independenta din punct de vedere energetic de restul lumii, deci fac ce vor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa  cum bine spunea Maurice pe aci, economia Norvegiei se bazeaza pe extractia de petrol si gaze DAR si pe "extractia" de macrou si crustacee, ambele industrii sunt destul de profitabile, deci daca pestele devine mai profitabil se poate ca petrolul sa pice pe planul 2. Oricum Norvegia ca tara este independenta din punct de vedere energetic de restul lumii, deci fac ce vor.

este exportatorul nr1 de arme si tehnoogie militara.

poate nu credeti, dar asa e....

Share this post


Link to post
Share on other sites

tinerii din ziua de azi - care cica ne vor da noua pensie : alimentatie, petrecerea timpului liber, educatie...  bla - bla, nu ?  :D

Acu am citit si eu topicul asta. Bai MAtrixxx-ule bai ,credeam ca am lasat subiectul asta inchis,pe masa plina cu carafe de vin,la Magura  ;):D;D ;D ;D Sau nu???  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D, da, a fost doar o gluma, sa ne aducem aminte  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now