Midnight Caller

RADARELE FIXE, DEZACTIVATE !

21 posts in this topic

Super, dar sa ai grija ca acush ai turbo si se ascund astia prin tufisuri ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

â€firma Codec a primit fără licitaÅ£ie publică dreptul de a instala radarele fixe ÅŸi de a administra o parte din veniturile încasate.â€

asta i buba!

http://www.clujeanul.ro/cluj/radarele-fixe-din-judetul-cluj-au-fost-trecute-pe-linie-moarta-pana-la-o-data-neprecizata-4287867

Super, dar sa ai grija ca acush ai turbo si se ascund astia prin tufisuri ;D

nu cred ca este cazul pentru Midnight Caller sa aiba grija si nici ca astia sa se ascunda prin tufisuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

iar accidente.... iar morti pe drumuri....

Share this post


Link to post
Share on other sites

si cei care au luat amenzi isi primesc banii inapoi ?!  :D :D :D

Ce tara frumoasa  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu vreau banii, eu imi vreau punctele inapoi ...  ;D Asa e, ce tara frumoasa...

si cei care au luat amenzi isi primesc banii inapoi ?!  :D :D :D

Ce tara frumoasa  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apoi cre ca punctele ti le da :)))) ( nu ti le ia)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am venit dinspre Hateg spre Mures si radarele nu numai ca erau dezactivate, dar mai si aveau lipite pe ele cate un sac de gunoi negru. Imi pare rau ca nu m-am oprit sa fac o poza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

iar accidente.... iar morti pe drumuri....

tu chiar crezi povestea asta cu viteza care ucide....principala cauza a accidentelor este neasigurarea in intersectii sau la depasiri. radarele sunt doar sursa de bani pentru nemernici si o cale de a sicana soferii cuminti care ar merge si ei cu 70 la ora prin sate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu dc ai fost in zona asta a tarii. de la turda la cluj sunt aprox 30 km. saptamanal erau morti pe drumul asta. asta poate sa-ti confirme orice clujean, sau careva care stie drumul. de cand au pus radarele fixe si grinzi dinalea de beton pe linia continua nu am mai auzit de accidente. eu cred ca pe tronsonul asta de drum radarele au fost bune. totusi cred ca principala cauza a accidentelor de la noi este in primul rand calitatea drumurilor si in al doilea calitatea soferilor. ce avem si noi cat de cat bun sun masinile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu cred ca radarele ajuta la prevenirea accidentelor si nici ca viteza provoaca accidente. fac aceasta afirmatie cu referire la autostrazile din germania, unde mare parte din ele nu sunt limitate, si totusi germania are ca numar de morti/raniti raportat la numar de masini si numar de kilometri de strada printre cele mai bune statistici. austria sau staele unite, unde e limitat la 130 km/h respectiv la 65 mile/h (daca nu gresesc) nu stau mai bine.

pe de alta parte, daca vreau sa-mi petrec concediul pe litoralul romanesc si as circula regulamentar, oare cate ore as fi pe drum (baia mare-mamaia peste 800 km)

asa dupa cum a fost deja mentionat, trebuie investit in infrastructura si in instruirea soferilor

Share this post


Link to post
Share on other sites

io cred ca la noi, soferii, in marea lor majoritate (nu toti) sint foarte slab pregatiti si ,mai ales, putin dornici sa invete ceva de la cineva. educatia precara isi spune si aici cuvintul.

oricit de proaste ar fi infrastructura si conditiile de trafic, ratiunea si priceperea ar putea si ar trebui sa prevaleze.

carnetul se da pentru orice conditii, nu numai pentru conditii ideale.

daca noi dam carnete tiganilor care nici nu stiu sa citeasca , sau ciumecilor care confunda frina cu acceleratia, ce pretentii sa mai avem....

fii-miu pina n-a facut (cu dacia) sub 3 minute poligonul CU SPATELE n-a pupat volan, si avea carnet.

primii 1000 km i-a facut cu mine, cu dacia in cele mai grele conditii (polei, ceata, ploaie, aglomeratie, stress - si ce stress) dupa ce cobori pe polei cu zapada de la piriul rece la risnov cu frine de dacie si cauciucuri de vara, poti spune ca stii cite ceva din soferie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@fan-volvo s-a mai discutat. Nu poti compara o autostrada din "Jermania" cu DN1. Acolonu sunt radare pt ca ai unde sa mergi. Ii pur si simplu o autostrada cu viraje f bine calculate ca sa le poti lua si la viteze f mari. In schimb pe DN1 curbe cat china, nebuni pe contrasens lansati in depasiri care ii depasesc pe ei. Nu are rost sa discutam chestii care sunt f clare.

Iulirx are perfecta dreptate. Mai demult se dadea examen pt carnet inclusiv pe timp de noapte. Acum??? Sau cel putin cu cativa ani in urma??? Mergeai 50 m si erai admis. Nici macar parcari nu te punea sa faci....

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu ma insel, vroiam doar sa scot in evidenta faptul ca trebuie investit in infrastructura (ca sa fie si dn1 ca in "jermania") si in instruirea soferilor. deci nimic contradictariu la ceea ce ai zis tu/ ati zis voi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu tot respectul, dar nu prea cred ca o sa ajungem noi zilele alea. Bine ar fi sa le prindem, dar eu nu prea cred. (daca treburile merg ca si pana acum)

Share this post


Link to post
Share on other sites

aveti putina rabdare,ca o sa avem si noi >:(

sa facut un studiu,in care se spune ca ,daca ritmul lucrarilor in infrastructura ,se mentine cel actual,vom avea drumuri si autostrazi ,asa,ca pentru o tara europeana :D,in circa 150 de ani :D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi avea 169 ani atunci... hehe ce vremuri ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

peste 100 de ani vor fi sosele excelente pe care nu va mai merge nimeni.

tot mai bine acu ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar camerele momentan sint dezactivate. Cele de prin sate moarte, cele de pe DN1 am inteles ca nu. Verificate la cele unde anti radarul semnala, acum nimic. Ha, ha dupa ce-am luat puncte (sau mi-au luat). :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele de pe DN1, cu bucla inductiva in asfalt - deci invizibile la detectoarele de radar - sunt inca in functiune, bine-mersi, multumesc de intrebare. Se pare ca Columbeanu a facut treaba buna si omologata :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hopa.... atentie la camere. Nu stiu ce se intimpla da' bipaie toate din nou ...  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now