BogdanG

chiptuning la D5 de 163CP si 185CP hai sa ne dam in barci

124 posts in this topic

Asa, de curiozitate, cam cat tine un motor de 1.8 pe la 500 de cai? 2 schimburi de ulei? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca le faci la 200 km , tine ! :)

La puteri d-astea, nu au cum sa tina , in regim de putere maxima decit citeva sute de km. Cite-odata tin doar citeva sute de metri....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu pot sa-i urez lui CT77PIA decat sa-si vanda Seatul in rest despre motorul de 1.8L ce sa zic, se pot face multe dar cu bani iar de rezistat rezista mult si bine daca ai retetarul corect .

Share this post


Link to post
Share on other sites

normal ca iti trebuie bani pentru asa ceva . sunt 1.8t care au putere ffff mare si sunt folosite ca si masini de zici cu zi. exemplu seatul negru MUP 480 cai cu benzina de 100 nu de curse, TT lui CZR si crede-ma ca stiu masina aia bine. si fara sa incerc sa ridic polemici am mari indoieli ca S3 lui Rabane are 600 de cai dar sper sa ma insel.

PS mai apare un 1.8t ffffff rau la care se spera la 650 cai .

dar asta e un forum de volvo.

mai am un volovo s60 d5 de 185 cai la care am facut dpf off si se misca superb de atunci.

Edited by ct77pia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa lasam TT ul lui Cezar ca nu e un exemplu bun si cu asta inchei .

Daca ai facut DPF off inseamna ca are ceva km masina, se misca exact ca si cum ar avea un DPF bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina are 113 000 km ..... si dupa ce am facut operatiunea am pus-o pe dyno si au iesit 192 cai in loc de 185 )))

ps tt lui cezar e singurul 1.8t care a demonstrat ceva ... in rest celelate .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' niste Volvo-uri pe la 5-600 de armasari nu stiti? E totusi un forum Volvo. Intru si eu pe logan-club si ii fac pe aia sa planga. :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mai avem si noi V70R-ul lui Alin, tot peste 300 bhp !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Miron Din pacate nu prea exista rețetar pt Volvo, eu am vrut sa-mi modific V70-ul 2.4i, am zis sa-i pun axe cu came racing, dar din pacate nu exista, am zis sa-i pun calc stand alone pt ca Denso al meu nu se poate modifica, din pacate m-am lovit de clapeta de acceleratie electronica dupa care am zis sa pun Unichip dar ala nu stie sa comande bine VVTul si sunt ceva probleme cu el asa ca am ajuns la puntul 0 .

Pt T5 urile mai vechi exista o rețetă la fel si pt R /2.5T exista reteta DAR nu am astfel de motor iar cand am gasit unul m-am lovit de transmisie care si aia trebuie modificata pt ca multi posesori de S60 T5 se plang de planetare rupte iar rezolvarea pare sa fie planetarele de diesel .

Asa ca cel mai simplu este sa-mi iau un R pt care exista rețetar si am rezolvat problema cu pusul puterii jos si problema cailor .

Totusi titlul este "chiptuning la D5" asa ca eu imi propun sa raman la D5 .

@Pia uite iti dau un pont gratuit pt a intelege de ce au iesit 192 CP la tine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc eu nu am apucat sa o masor inainte de ai face dpf off .... dar oricum se misca fff bine si are si un sunet frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer sa fiu nici eu nu am masurat inainte si dupa dar am mers in aceiasi zi cu un S60 cu DPF si alta fara DPF, trageau la fel de bine . Ma asteptam sa traga mai bine aia fara DPF dar nu a fost asa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

depinde ... s60 asta al meu trage mai bine cel putin asa o simt eu ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

torque steer am observat si eu la 163 cp ... trage masina unde vrea cand accelerezi si e pericolo pe ploaie daca dai si in balti cand depasesti ... sincer nam mai strans la nici o masina asa puternic volanul cu 2 maini pana acum !

si totusi de curiozitate d5-ul de 163 cp pana la ce putere poate sa ajunga din soft ? si cat costa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La skn d5 163 cp 340nm cu soft eco- 193 cp 410 nm pret 750euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomandat este softul de strada pentru ca si acesta scade consumul.

@adrian lasa Skn ul ca acolo e sscump! si pana la urma tot soft e!Eu recomand Rbn,BogdanG,Voinea,Dimsport si AutoPerform.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BogdanG nu face softuri el doar e colaborator RBN pe Volvo .

Important la un soft este sa nu distruga transmisia si/sau motorul, am vazut D5 cu piston spart din cauza unui soft agresiv, de asemenea am vazut mai multe care dadeau mult fum si rupeau transmisia in treptele inferioare, un soft bun trebuie sa se simta dupa treapta a 3 a iar raspunsul la pedala trebuie sa fie instant .

Eu ma pot lauda cu o masina ce are multi km iar cutia si motorul merg exceptional de bine. Ca performante am 9.5s suta fata de 11.5 s stock si 90-120km/h in 5.3 sec iar 400m in 16,3 sec, pt o masina de aproape 2 tone, automata este foarte bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum pot sa aflu daca masina mea s60 de 163cp are soft sau nu?masina merge f bine surprinzator de bine pt 163cp si greutatea ei. Se poate pune alta turbina mai mare pe d5 de 163 cp? care ar fi aceea? Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte simplu, bagi un 0-100 si vezi cate secunde scoti, dacai ai ~9 sec atunci e stock, daca scoti ~8 secunde atunci ai soft .

Se poate pune dar nu te ajuta la nimic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte simplu, bagi un 0-100 si vezi cate secunde scoti, dacai ai ~9 sec atunci e stock, daca scoti ~8 secunde atunci ai soft .

Se poate pune dar nu te ajuta la nimic .

0-100 conteaza k mult de gume , aderenta tehnica startului de pe loc, deci nu e relevant. poate daca din treapta 3 de la 2000rpm la 4000rpm cate secunde face.ideea este urmatoarea.vreau sa fac soft la masina si nu stiu daca am sau nu.

Vroiam sa schimb turbina cu una mai mare, in cazul in care a mea ceda ( am ceva ulei pe tubulatura si ma gandesc k o sa cedeze turbina) si dak o s ao schimb, ma gandeam sa o [pun mai mare, un soft aferent si poate alt intercooler custom. ce zici? se leaga toate chestiile astea?

Pana schimbi turbina poate citesti si regulamentul , ....ce zici ?

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa tunezi masina , mai intii trebe s-o aduci la stage 0, sa merga ca noua. Pentru asta trebuie multe : schimbate furtune, filtru aer, facut o diagnoza serioasa, la motor, la ambreiaj, volanta,planetare, rulmenti, amortizoare, turbina, intercooler, instalatie electrica,senzori, tot trebe verificat si schimbat daca e necesar.

Dupa asta , ultimul lucru de care ai nevoie e turbina. La s60 turbina , asa cum e ea, poate realiza si 3.2 bari, deci mult mai mult decit poate suporta motorul. Incepe prin a-i oferi masinii o respiratie corespunzatoare ( filtru aer sport, IC mai performant, evacuare mai mare) si vei cistiga de aici putina putere , insa vei cistiga mult la consum. Dupa asta da-i soft (lasa un profesionist sa se ocupe de asta, nu te lua dupa cei de la coltul strazii) pina la 20-30 % mai mult. Mai mult sa nu-i dai pentru ca trebe sa umbli acolo unde n-ai bani : la frine si suspensii. Sa nu uiti ca daca vrei putere, aceasta se pune jos prin intermediul cauciucurilor care , ca sa-si faca treaba, trebuie sa fie performante, deci scumpe.

Daca mai intii o sa-i dai soft o sa te coste mai mult, mult mai mult.

Esti sigur ca mai vrei s-o tunezi ?

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa tunezi masina , mai intii trebe s-o aduci la stage 0, sa merga ca noua. Pentru asta trebuie multe : schimbate furtune, filtru aer, facut o diagnoza serioasa, la motor, la ambreiaj, volanta,planetare, rulmenti, amortizoare, turbina, intercooler, instalatie electrica,senzori, tot trebe verificat si schimbat daca e necesar.

Dupa asta , ultimul lucru de care ai nevoie e turbina. La s60 turbina , asa cum e ea, poate realiza si 3.2 bari, deci mult mai mult decit poate suporta motorul. Incepe prin a-i oferi masinii o respiratie corespunzatoare ( filtru aer sport, IC mai performant, evacuare mai mare) si vei cistiga de aici putina putere , insa vei cistiga mult la consum. Dupa asta da-i soft (lasa un profesionist sa se ocupe de asta, nu te lua dupa cei de la coltul strazii) pina la 20-30 % mai mult. Mai mult sa nu-i dai pentru ca trebe sa umbli acolo unde n-ai bani : la frine si suspensii. Sa nu uiti ca daca vrei putere, aceasta se pune jos prin intermediul cauciucurilor care , ca sa-si faca treaba, trebuie sa fie performante, deci scumpe.

Daca mai intii o sa-i dai soft o sa te coste mai mult, mult mai mult.

Esti sigur ca mai vrei s-o tunezi ?

eu nu vreu sa o tunez, ma gandeam ca daca o sa imi pice turbina , daca tot o schimb sa o inlocuiesc cu una mai mare, mai performanta, dar vad ca nu e cazul. in afara de problema cu IC care e fisurat , masina nu are nici o problema. este OK din toate punctele de vedere, este o masina intretinuta.Dar mai intatai o sa ii fac un soft, schimb ambreiajul cu unul de kewlar si cred ca o sa fiu multumit. Nu vreau mai mult, acum putin timp am vandut corsa mea A pe care am pus motor de 2 litri iaspirat de aproape 200cp, frane suspensie aferenta ,intarit caroserie etc , si stiu ce inseaamna sa modifici, dar nu mai am timp si rabdare, si la volvo nu isi au rostul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ambreiaj de Kevlar la D5 ? Am trait sa o aud si pe asta :D

@Iuli vezi ca la tine poate face turbina 3 bari, chiar a facut, DAR la D5-ul vechi daca face 3 bari se sparge IC-ul, ba chiar se poate distruge motorul . D5-ul EURO4 pe care il ai tu este mult mai rezistent decat cel vechi, nu are probleme la volanta, ambreiaj & planetare, cel vechi este plin de bube tocmai de aceia limita lui superioara este 200cp pe cand al tau poate duce lejer 250 cp .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Bogdan. La un motor 1.6 benzina 100cp poti aduce ceva imbunatatiri? Ce ar presupune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ambreiaj de Kevlar la D5 ? Am trait sa o aud si pe asta :D

Bogdane, eu am avut la mobra discurile de ambreiaj din kevlar, dar l-am facut praf si pe asta :D :D :D

Daca ai trait sa o auzi, trebuie sa o si vezi ;D ;D ;D: http://www.dcperformance.co.uk/cheap/575764/volvo/black-diamond-stage-2-kevlar-clutch-kits/bdc1525kvr.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now