Brava

Nisipurile de Aur - Bulgaria .

87 posts in this topic

dar daca nu ai decit buletin ? Trebuie musai pasaport la hotel 5 stele sau cum ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau lasi buletinul  :P Act de identitate sa fie  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil ca nu m-am exprimat suficient de clar:

1. oriunde am fost la hoteluri, dat fiind faptul ca a fost platiti sejurul (camera, mancare, all inclusive - cum doriti) primeam bratara la check in, nu a trebuit sa las nicaieri nici un acte de identitate sau pasaport. la check in de regula sa iau datele din pasaport/carte id sau se face o copie, nici decum nu ramane originalul la ei. adica daca eu stau la hotel si ma plimb prin oras si un organ de control imi cere sa ma legitimez ii spun ca sunt in posesia hotelierului?! raspunde cel de la hotel pt act daca il pierde? nu cred! si la check out se face inventar, daca lipseste ceva (fie prosop sau ceva din minibar) se plateste.

2. daca e cazul intr-o tara straina sa iti ia carnetul, acestia (politisti) nu au acel drept, ci iti dau de exemplu interdictie sa circuli in acea tara pe termen de o luna de zile (daca unui neamt de ex i-ar fi luat carnetul pt o luna de zile). orice document eliberat de o tara apartine acceie tari, asa ca nu are dreptul alta tara sa iti retina actele. exceptie: ai facut o prostie asa de mare incat esti anchetat, atunci ti se retin actele ca sa nu poti parasi localitatea/tara, pana ce se clarifica lucrurile. si daca dai flashuri, mergi cu 300 la ora si faci alte tampenii vei plati pe masura (de regula ti se va retine masina pana platesti).

ideea este urmatoarea: de ex in ro ti se ia permisul daca depasesti pe linia continua (parca asa retin, poate nu mai este asa) in germania nu este motiv de suspendare a permisului. asa ca daca esti in concediu si incalci regulile in asa masura incat sa ramai fara permis, acest fapt este valabil doar in aceea tara, si nu la tine acasa, asa ca nu se suspenda permisul.

la punctele 1. si 2. nu imi dau cu parerea ci am trait pe pielea mea, asa ca imi permit sa-mi sutin cele afirmate. dar precis avem si ceva politisti/juristi printre noi, care pot sa spuna, ce prevede legea din romania referitor la aceste puncte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal.....am fost in Bulgaria in ultimii 2 ani si una peste alta am fost foarte multumiti .......spun asta pt ca am fost cu puradelul de 1 si respectiv 2 ani (in anul urmator).Am stat in Nisipurile de Aur la Admiral 5*(nu sunt chiar 5*,dar 4* sunt sigur) si Kempinski 5*(cu brio).....si va dati seama ca puradelul a facut ceva deranj pe acolo,dar nimeni n-a zis nimic!!!!!Din contra....cameristele au fost fffdragute si au refacut decorul imediat si cu drag;).Despre parcare nu-am avut nici o problema...la Admiral era 7euro pe zi......la Kempinski...nu mai tin minte.......am auzit ca se fura ......BMW....AUDI.....VW......MERCEDES.......iar pe ei cred c-ai intereseaza maisini mai noi si mai scumpe.....dricul meu ....e destul de vechi si cred ca neinteresant :thumbsup2:.

In rest....cred ca sunt peste noi....si e o varianta mai buna decat Litoralul romanesc prost administrat si .....sa recuoastem ......JEGOS!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ fan-volvo, offtopic, sa stii ca permisul il pot retine, nu este un ID card gen cum e la americani si asa mai departe. Exista o legislatie, ceea prin ce ai trecut tu inca nu inseamna ca nu se poate, poate ai avut noroc. EU unu nu.

On topic. Vara asta ma batea gandu sa plec in concediu pe la turci dar din ce vad ca scrieti pe aici se pare ca o alternativa de luat in calcul pt un concediu placut si bani mai putini poate fi si bulgaria

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ fan-volvo, offtopic, sa stii ca permisul il pot retine, nu este un ID card gen cum e la americani si asa mai departe. Exista o legislatie, ceea prin ce ai trecut tu inca nu inseamna ca nu se poate, poate ai avut noroc. EU unu nu.

On topic. Vara asta ma batea gandu sa plec in concediu pe la turci dar din ce vad ca scrieti pe aici se pare ca o alternativa de luat in calcul pt un concediu placut si bani mai putini poate fi si bulgaria

daca vrei niste informatii legate de turcia, pot sa deschid subiect nou sau sa iti trimit pe privat

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vrei niste informatii legate de turcia, pot sa deschid subiect nou sau sa iti trimit pe privat

10x anticipat, doar ca pentru moment inca nu pun problema unde. Problema mai mare oare cand voi pute pleaca in concediu sau mai mult oare voi putea pleca in concediu ;D , iar daca ultima problema se va rezolva cu certitudine voi deschide un subiect in acest sens.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai bine deschide un subiect nou,locatie hotel,etc.

sa aflam si noi ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subscriu si eu la parerile altora, m-am simtit mai bine la nisipuri decat in grecia..

Vadim poate nu stie si a 3-a varianta de drum : Bucuresti-Nisipuri 280 km, deci te bagi pe a2, calarasi , treci cu bacul la bulgari si o iei catre nisipuri. Ce mi-a placut la ei este faptul ca soselele au indicatoare, cam greu sa te ratacesti,ceea ce usor patesti la noi...

Drumurile lor peticite, dar la nivel, nu cu denivelari, mi-au permis sa pun pe pilot la 140km/h, la noi doar pe autostrada pot face asa ceva ...

tendinta lor este catre masinile germane si/sau masini noi, este bine sa lasati masina in parcari platite,unde ti-se dau chitante... in nici un caz sa nu parcati aiurea,ca abia asteapta s-o ridice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai cu indicatoarele alea nu stiu ce sa zic , directia o indica bine dar distanta pana la orasul respectiv nu prea . O sa observi ca daca o iei pe orice sosea de-a lr si vezi : RUSE 150Km  , dupa ce mergi alti 30 de Km o sa ai surpriza sa vezi Ruse 200 Km  :D , sau Sofia 100 Km si mai incolo Sofia 120 .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ce mi-a placut la ei este faptul ca soselele au indicatoare, cam greu sa te ratacesti

.....de.....bulgaria vorbesti  nu ?

Anul trecut am fost in Turcia ....si la dus am fost doar eu si sotia si am reusit sa ne "plimbam" aiurea cam 200km prin bulgaria. GPS-ul era "panicat" iar indicatoare ....cam vre-o 4-5 maxim pe toata bulgaria. Nu mai zic ca harta am tocit-o cam degeaba . La intoarcere ne-am aliat cu inca 4 masini din Valcea, si credeam ca am scapat de ghinion , .....dar ...desi ei la dus au mers la fix la intoarcere cam acelasi nr de km "plimbare" aiurea ,.....bine +/- 50 km .

Despre litoralul lor nu stiu nimic dar aud lucruri destul de placute; dar despre semne ......te contrazic vehement.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danyx, personal te contrazic. la dus am mers pe 2 mai, o zi pe litoralul nostru si seara la nisipuri. la intors,am venit si am trecut Dunarea cu bacul,pe urma Calarasi, a2,Bucuresti. am dat 1.5 leva pe o harta de a lor si m-am luat dupa indicatoare.450 km de la nisipuri la campulung muscel,asta insemnand 280 de la nisipuri la bucuresti. n-am avut ghinionul sa ma ratacesc.vezi tu, eu ma mai orientez uneori si dupa soare sau dupa stele,... deh, face parte din pregatirea profesionala :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

As avea curaj sa fac o tura cu tine pana la granita cu turcia .....nu de alta dar poate asa invat si eu orientarea aia .

Pariu ca vor fi intersectii de drumuri la care vom da cu banu' ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am o rugaminte:cine imi spune si mie care este cel mai bun traseu pana la nisipuri?

vreau sa plec peste 2 saptamani,si as avea nevoie de ceva sfaturi de la voi.

please :77: :77:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu pleci vinerea sau simbata, eu zic sa mergi pe A2, Mangalia - Vama Veche - Nisipuri. E fain drumul si liber. Si simplu. Cu indicatoarele e greu, nu intelegi nimic... iar oamenii locului vorbesc numai bulgara.

am o rugaminte:cine imi spune si mie care este cel mai bun traseu pana la nisipuri?

vreau sa plec peste 2 saptamani,si as avea nevoie de ceva sfaturi de la voi.

please :77: :77:

Share this post


Link to post
Share on other sites

vreau sa plec de joi pana duminica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este sa mergi pe Bucuresti-A2(pana la drajna- e a treia iesire-)faci dreapta spre calarasi,intri in calarasi si tii drumul tot inainte pana se infunda strada,o iei la dreapta pana se infunda strada,faci stanga(acum ai iesit din calarasi,paroximativ 10 min faci dintrun capat in celalalt)mergi pana Chiciu(ai de mers cam 8 km)treci cu bacul ROMANESC(este primul pe stanga cum vii tu)dupa ce ai traversat dunarea ai vama cu bulgarii la 100 m((vama o faci doar in punctul de trecere de la bulgari)intri in SIlistra si de acolo ai indicatoare pana la nisipuri.

BUCURESTI-CHICIU=135 km=o ora si juma'

SILISTRA-NISIPURI=aprox.150 km iar ca timp nu stiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la dus am folosit varianta cu mangalia,iar la intors am mers(in sens invers) pe varianta lui"daann", care o consider cea mai buna, drumuri bunicele si marcate, distanta scurta, aproximativ 280 km. Nu uita de rovigneta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

IN afara de rovigneta bulgareasca pe 7 zile=aproximativ 10 euro,iti mai trebuie sa platesti bacul care costa cam 20 lei un drum.Daca dai un telefon inainte poate te pot scapa eu de plata bacului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se chema BU vigneta  :D

@ Claudiu: si eu zic sa te duci pe Vama Veche si sa te intorci ori pe unde spune Daann si Zippy, ori prin Ruse. Duminica e jale la noi sa te intorci. Poti face si o economie de 20 Lei la Calarasi daca suni din timp.  ;)

IN afara de rovigneta bulgareasca pe 7 zile=aproximativ 10 euro,iti mai trebuie sa platesti bacul care costa cam 20 lei un drum.Daca dai un telefon inainte poate te pot scapa eu de plata bacului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc pentru sfaturi la toti.

dupa cum se spune,drumul cel mai bun este cel pe care-l cunosti,(este foarte adev. ca avem si navi),insa cred ca la dus,o sa o iau pe A2-vama veche_nisipuri;

mai am o dilema totusi:cati km mai sunt de la vama pana la nisipuri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai cel mai bien o iei Bucuresti - Constanta - Vama Veche - Nisipuri -> cam 350 Km dar se merge ff ok , plus ca nu ai cum sa te incurci .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la Vama Veche la Nisipuri sunt putin sun 100 km, 90 si ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pt. raspunsuri :77:

va pup :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now