Sign in to follow this  
Followers 0
contdezactivat

Cum sa procedez?

13 posts in this topic

As vrea sa incerc sa inlocuiesc unul dintre simeringurile care scapa ulei.

Cel mai simplu de inlocuit este cel de la axul cu came. Plus ca pe acolo scapa ulei cel mai tare. Restul numai mustesc un pic...

Imi puteti recomanda o procedura cat mai simpla de a schimba acest simering?

Daca se poate, fara sa deranjez prea tare distributia. Nu am sculele necesare pentru a o recalibra si daca merg la service pentru asta... nu am facut nimic.

Merci!

post-924-12877861747551_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca poti schimba simeringul fara sa scoti cureaua.... dar cine stie, daca apelezi la un ginecolog....  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E clar ca trebuie sa scot cureaua si roata de angrenare a axului cu came. Daca era simeringul din partea cealalta (dinspre pompa de vacuum) ar fi fost mult mai usor.

Reglajul tensionarii curelei e in alta parte. Cat timp nu il deranjez, nu vad ce problema ar putea cauza.

Cred ca ma bag in treaba asta pana la urma... daca la final imi da cu virgula, o sa "sun un prieten". :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am fost sa cumpar simeringul si... parca nu imi vine sa cred ca o piesa atat de mica, poate creea atatea probleme. :)

post-924-12877861769501_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai si cum scoti tu cureaua daca nu o slabesti mai intai???un lucru e sigur,cureaua trebuie data jos.inainte sa o dai jos trebuie trasa la punct.dar cel mai bine cauta cum se schimba distributia la tine si daca ai scule bune nu ar trebuii sa fie probleme ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chei am ceva... nu am "special tool" pentru determinarea tensionarii corecte a curelei si "special tool" pentru a baga simeringul pe axul cu came.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, simeringul nou il poti baga folosindu-te de cel vechi (le suprapui) si eventual de o tubulara pe masura.

In ceea ce priveste tensionarea curelei, trebuie sa ai undeva pe bloc un reper in care iti arata cum si cat strangi o curea noua respectiv una folosita. Parca, nu stiu exact  ;D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

teoretic la carte spune ca odata data jos cureaua se va inlocuii mereu cu una noua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci, Alf... bune idei.  ;)

Cureaua parca nu as schimba-o. Abia are 35k km. Banuiesc de ce spune cartea ca "oadata data jos, se inlocuieste"... ma mai gandesc. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci : Trebuie scoasa cureaua de la distributie si data jos fulia de la axa cu came . Cureaua este recomandat sa o schimbi odata ce ai dat-o jos , nu de alta dar sa nu ai surprize pe urma . Aaaa si daca tot te apuci de semeringuri , cel mai bine le schimbi pe toate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca toate (adica cele 2) de la axul cu came...

O sa mai cumpar un simering ...nu sunt scumpe si o sa le inlocuiesc pe amandoua.

Caut si o curea...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Ai mare grija cu fulia de la axul cu came....nu are pana ! Cel putin la mine asa a fost, se misca de pe pozitie si ai pus-o.Fa niste semne atit pe fulie cit si pe capac/sau ce ghidaj mai ai in zona. Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma, ma gandesc sa mai incerc odata varianta cu service-ul...

Azi am gasit un service care mi-a placut cum arata... mi-au facut o diagnoza gratuita, cu mine de fata si cred ca ar fi mai bine sa schimb toate simeringurile astea de la motor, nu numai cele de la axul cu came.

Si pretul imi pare bunicel. 250 de lei pentru toata operatiunea imi pare f ieftin.

Cel la care ma programasem initial (si nu a mai raspuns la telefon), mi-a cerut 250 numai pentru simeringul de la axul cu came.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0