Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest cristi81

Preturi Germania vs. Romania

38 posts in this topic

Oficial, de saptamana viitoare este obligatorie plata TVA pentru a putea inmaticula o masina cumparata chiar si din UE.

Deci, cine doreste trebuie sa se grabeasca altfel pierde super-oferta.

Cand a luat fratelo Allroad-ul din Germania, dealerul i-a propus un troc, sa ia neamtul masina ca DemoCar pe firma lor, i-o lasa vreo 2 saptamani sa faca cateva mii de km si apoi i-o vinde cu o reducere mai mare ca a fost folosita la testdrive. A refuzat si a luat masina direct din fabrica. Si dealer-ul era neamt, nu turcalete sau alta natie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oficial, chair si daca ar scoate TVA - ul si taxa tot nu cred ca s-ar mai aduce asa multe masini in RO. Ce n-a facut unu altu a reusit criza asta de KK. Asa ca: sa bage TVA, sa bage Taxe, sa bage ce vrea muschii lor, doar doar le-or ajunge banii la bughet. (de salariile domniilor lor) :D

@ Cristi: Parerea mea e ca-ti pierzi timpul inutil. Daca ai boala pe ei, (pe Primus), fa un miting in fata la ei, fa un carnaval ceva dar lasa-ne ca zau nu stiu care isi ia o masina gasita de tine prin Germania. Asa ca, enjoy your life ...  ;)

Oficial, de saptamana viitoare este obligatorie plata TVA pentru a putea inmaticula o masina cumparata chiar si din UE.

Deci, cine doreste trebuie sa se grabeasca altfel pierde super-oferta.

Cand a luat fratelo Allroad-ul din Germania, dealerul i-a propus un troc, sa ia neamtul masina ca DemoCar pe firma lor, i-o lasa vreo 2 saptamani sa faca cateva mii de km si apoi i-o vinde cu o reducere mai mare ca a fost folosita la testdrive. A refuzat si a luat masina direct din fabrica. Si dealer-ul era neamt, nu turcalete sau alta natie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

adica omorite.

daca fac io test drive 250 km poti sa consideri ca are 5000 la bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Intel, stii bine de ce  ;D pentru ca abia au fost confirmate doar preturile MY010 pentru XC60 si ca pana nu avem toata gama de preturi, nu putem pune pe site preturile pentru XC60 MY010, iar toate celelalte platforme sa ramana pe an de fabricatie 2009.

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

am inteles ca au mai crescut putinel preturile la xc60, cel putin motorizarea T6, sau ma insel ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap. De la 34,900 CIP la 36,000 CIP

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci am prins-o  bine cu pretul al vechi :) o mie si ceva de euroi fara tva .... e ceva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca ai prins-o la pretul nou daca e comanda noua, si iti propun sa uiti de 1000 de euro cand ai de dat 4000 la prima inmatriculare. Asa ai euro5 si nu platesti nimic.

Din cauza asta am intarziat cu preturile noi, pentru ca am incercat o reajustare a preturilor in functie de taxa de poluare. D5ul de exemplu este mai puternic decat cel vechi, consum mai mic, dar totusi mai ieftin, pentru ca am scazut taxa de poluare din pretul de lista pentru repozitionarea noastra fata de competitie.

La T6 este mai scump, dar la sfarsit cand tragi linie platesti mai putin decat am platit eu acum 6 luni de exemplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Intel, stii bine de ce  ;D pentru ca abia au fost confirmate doar preturile MY010 pentru XC60 si ca pana nu avem toata gama de preturi, nu putem pune pe site preturile pentru XC60 MY010, iar toate celelalte platforme sa ramana pe an de fabricatie 2009.

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

La XC60 asu venit mai devreme c-am facut noi presiuni....

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

andy,  mi s-a spus si documentat ca T 6 este  euro5, in ideea ca nu mai platesc taxa de prima inmatriculare, acum nu stiu cum catalogati voi comenzile, in functie de data comenzii sau de ce anume?  masina pe care am comandat-o este euro 5, comandata dupa 30 aprilie.  sper sa nu mi se rezerve vreo surpriza la prima imnatriculare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La XC60 asu venit mai devreme c-am facut noi presiuni....

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites