alexpopeystar68

Am doua probleme - cine ma ajuta?

276 posts in this topic

Pai asa sa fie da' nu credeam ca parcul tineretului a ajuns un parcaj urias sau mai degraba un labirint din care poti iesi numai daca trimiti pe cineva in recunoastere!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca te opresti IMEDIAT ce se termina panta, pe PRIMA intrare in dreapta, nu pe drumul principal, nu ai cum sa nu dai de noi ! Asa cum am spus in repetate randuri, e vorba de PARCARILE DINTRE COPACI !!! Cele cu spatiu verde intre ele, nu ajungi pana in fata la Polivalenta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahaaa, da VOLVISTII se strang acolo si pe canicula?  ... sa nu-mi zici ca e si o piscina pe acolo, unde eventual se intra cu VOLVO cu tot (numai alea cu motorul spalat si parfumat!) !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

superfresh la borcan spre inoptatelea?  pai "bucuria" tine pana pe la 12, chiar 1 noaptea nene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

:rant: - scumpetea mea pierde in continuare antigel si nimeni nu vede pe unde!!!  m-am interesat la service Volvo si nu vor sa spuna cat ma costa un control, ba chiar mi-au spus ca ar trebui un set nou, complet, de furtune + garnitura de chiuloasa = "cateva sute de euroi + manopera" (motor scos la lumina .....) etc.; fostul apropitar s-a dat la fundeni, io cumpar antigel - consuma cam 50 ml la doua- trei zile - in rest toate bune si la iarna cold!

dar sa fiu al naibii - am o stare de spirit supercalifragilistica, as numi-o stare VOLVO :angel9: - cand sunt in maschinen si ma uit in jur sau cand plec de la stop si iau pronto 30-40 m avans, fara sa fortez; VOLVO a devenit deci, o stare de spirit, sunt sigur de asta, fericitilor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur, dar e uscat si sub mocheta; caloriferul a fost controlat de toti mecanicii, e uscat; mai mult ca sigur e un furtun fisurat, sau cu ringurile slabite, mai ascuns de privirile "vigilentilor mecanici atotcunoscatori".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de la Volvo in loc sa caute, au facut cum iti spuneam: schimbam totul pe banii tai si apoi mai vedem. O atitudine foarte paguboasa fatza de client.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur, dar e uscat si sub mocheta; caloriferul a fost controlat de toti mecanicii, e uscat; mai mult ca sigur e un furtun fisurat, sau cu ringurile slabite, mai ascuns de privirile "vigilentilor mecanici atotcunoscatori".

Ca sa controleze oringurile slabite de la calorifer trebuie sa demonteze cam tot ce am demontat eu ca sa ajunga la heater sau aproape tot ( presupun ca si la modelul tau e aproximativ la fel pozitionat ) . Uite si DIY-ul lui @Matrixx ( el a facut poze si la o-ringurile buclucase  ;) ) http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,3727.0.html . Verifica si la sofer si la pasager in sub mocheta . BAFTA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat mocheta si la sofer si la pasager e uscata, dar am intins mana cat se poate si am atins tevile care vin la calorifer, de fapt izolatia lor - un furtun de burete - si parea putin umed, asa ca o parere, de la abur probabil si atunci m-am hotarat sa pun StopLeak in antigel, dar neatent, am scapat cam trei sferturi de tub, apoi am dat drumul la caldura la maximum si am lasat-o sa mearga in ralenti cam 1 ora ; astazi de dimineata avea antig la nivelul de ieri si asta dupa ce ieri am mers cam 35 km; nu stiu daca s-a rezolvat, eu asa sper, daca nu , probabil ca voi schimba si eu caloriferul; link-ul cu pozele este exceptional, sa traiasca cine l-a pus! ... om adevarat si VOLVIST for ever!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa intreb : acum, vara, pot sa pun apa distilata in loc de antigel? nu ca ar fi mai ieftin dar ma gandesc sa tot pun pana are numai apa si sa schimb antig-ul; de fapt nici nu stiu care e mai bun pt S40 t4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu merg cu antigel si vara si iarna . Daca pui apa distilata ai sa ai o grija in plus cu schimbatul ei cind incepe sezonul rece  ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune antigel. In afara faptului ca peste cateva luni tot vei pune antigel, este bun si pe perioada verii, datorita substantelor ce le contine, nu iti apar depuneri de calcar, rugina. Asigura si o oarecare protectie la semeringurile si garniturile intalnite prin instalatie (din cate stiu eu contine si glicerina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumiri, antigel voi pune ; se pare ca nu s-a rezolvat cu pierderile, ramane sa fac o comanda de heater pt. modelul s40 t4, asta dupa ce ma duc la al 5-lea "maestru" motorist; orice ar fi, sunt in continuare posesorul unei bestii de 200 cp si prin consecinta, optimist; ONLY VOLVO!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu te-as sfatui inainte sa comanzi heaterul, sa faci un by pass. Desfaci furtunele care duc la calorifer si pui un alt furtun astfel incat sa unesti turul cu returul. E cald afara si nu ai nevoie de calorifer. In felul asta poti verifica simplu daca e por in heater ori ba. Bafta! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha! bun sfat, am sa incerc, multam fain, da tre sa procedez cumva ca antig sa nu curga in main maschinen, ca ma zgarii pe ochi daca o umpluu cu albastru; dupa cum scria dl. Matrixx , am nevoie de cateva pachete de servetele si probabil si un lighean, galeata sau ceva in care sa extrag lichidul ! ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha! bun sfat, am sa incerc, multam fain, da tre sa procedez cumva ca antig sa nu curga in main maschinen, ca ma zgarii pe ochi daca o umpluu cu albastru; dupa cum scria dl. Matrixx , am nevoie de cateva pachete de servetele si probabil si un lighean, galeata sau ceva in care sa extrag lichidul ! ???

Ba deloc . Poti sa golesti instalatia mai intai de a face bypass-ul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De regula furtunele de calorifer sunt in partea superioara a motorului, mai precis pe chiulasa, deci lichid mult nu are de unde sa vina. Poti scoate citiva litri si ar trrebui sa fie suficienti sa nu faci deranj. Ar trebui sa ai la radiator un buson de golire in partea de jos. Daca ai scoate pe-acolo citiva litri... Succes!

Aha! bun sfat, am sa incerc, multam fain, da tre sa procedez cumva ca antig sa nu curga in main maschinen, ca ma zgarii pe ochi daca o umpluu cu albastru; dupa cum scria dl. Matrixx , am nevoie de cateva pachete de servetele si probabil si un lighean, galeata sau ceva in care sa extrag lichidul ! ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cinci zile antig sta la nivel!! nici nu-mi vine sa cred; ar putea fi o intamplare, sau e suficient timp ca sa fiu sigur ca s-a rezolvat? am deja peste 100 km parcursi de cand nu am mai completat, de fapt nici nu mai am de rezerva - pana Duminica 21.06 am pus doua pet-uri de 5 l in doua luni! Sunt inca sceptic, de, ca toti incepatorii mambo ( pt.  cine nu stie, termenul inseamna m-am bosorogit); ma gandesc sa trec la altele, de ex :asi achizitiona aparatori noroi si chedere pt. portiere ( nu stiu daca am scris corect ), de la mag on-line piese-volvo.ro dar nu stiu cum sa procedez (nu pot intra pe site!) si mai mult ca probabil nici sa le montez nu stiu! neajutorat mai sunt nene!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Site-ul a fost down pt. ca am ramas eu fara net vreo 2 zile ;D. Cel mai sigur daca vrei sa cumperi ceva, da-mi pe mail o serie de sasiu si ce-ti doreste corazon-ul, si te ajut cu draga inima ! alex.voicu@volvo-club.ro

Numai de bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara

daca poti sa cauti si bratele pt. stergatoarele de parbriz si sa-mi scrii cat costa ti-asi ramane indatorat - cele de la maschina nu sunt de volvo si am probleme - cand ridic capota se loveste de unul din ele, desi am incercat sa-l potrivesc nu merge.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probl cu antigel - nu s-a rezolvat !!!  sta trei - patru zile si nu pierde, apoi o sapt pun cam un litru si apoi iar nu pierde - si tot asa; am fost la al saselea mec, s-a uitat, peste tot, curat fara urme albastre; sfatul lui a fost sa ma duc la reprezentanta, pt. ca, cel mai probabil, antig se duce in pistoane printr-o fisura; daca ar fi asa , cred ca probl e grava si f costistitoare; ce parere aveti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai verifica nivelul uleiului, daca a crescut atunci asa e .

Eu cred ca pierde pe la racitorul de ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now