alexpopeystar68

Am doua probleme - cine ma ajuta?

276 posts in this topic

ba e diferenta foarte mare intre ele.

am avut champion cateva zile si le-am prajit .  adica am dat 120 ron pe 4 bucati si dupa 3-4 zile mi-am luat ngk, cu care am mers cam 20000 fara probleme , apoi am dat masina.

daca vrei sa arunci si tu niste bani ia champion :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am luat NGK si mergeau ca un rahat, deci nu e o regula :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am schimbat bujiile-NGK.Tot din astea erau si pe masina.

post-294-12877866907135_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu Bogdane ...se pare ca tu esti singurul de pe forum care a avut probleme cu NGK-urile. Deh ... se mai uita si bujia la piesa dintre volan si scaun ;):)

Just kiddin'!

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate lui bogdan i s-au dat gresit ....de unde le-a luat.  or fi avut distanta aia intre electrozi nepotrivita :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecanoman-ul mi-a pus BERU 0,7mm dist. intre electrozi; vad ca maschinen se poarta la fel, inainte avea tot BERU, dist cam 2mm, io nu vad nicio diferenta! cost = 230, mai bine stateam cuminte; am fost la tester si nu da nicio eroare, alti 50 roni ca sa-mi spuna ca mai de mult un cilindru nu avea aprindere, sau carburant sau....ceva = eroarea de EMS de care am pomenit si pe care a resetat-o; mi-a recomandat sa bag ben 100 de la OMV!  ce sa spun...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit in lumea posesorilor de volvo in cautare de service  :D Frectii si cu bujiile si cu benzina, aia de 100 de la omv cred ca de-abia are 98 adevarat. Si cu bujiile , nu conteaza marca, conteaza sa respecte specificatiile producatorului, in afara de champion de care nu stiu ce sa-ti spun desi se vaita cam multi, am pus de toate, racing, obisnuite, cu iridiu, fara iridiu, cu electrod despicat, cu electrod normal,masina consuma exact la fel si trage exact la fel. Marketingul lucreaza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acu'  le luam pe toate de bune, da' pana nu ti se intampla nu stii; se pare ca fiecare maschinen are viata ei personala si oricine incearca sa-i aplice o chestiune nepotrivita sau care nu-i place, o da in bara si pateste asta :hammer: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am primit de la un prieten din SUA .

Le-am luat din SUA, si tipul de la magazin nu le-a recomandat si i-a dat si unele AUTOLITE NASCAR care sunt exceptionale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mica poveste cu ultimul mecanoman : schimba setul de garnituri pt chiulasa, cost 1500 roni cu piesele aduse de el, in cost intrand si schimbul de ulei motor si antigelul, chipurile mult mai bune decat alea din motor si in final  imi spune ca face la fel, concluzia fiind chiulasa fisurata; imi recomanda sa merg cu busonul de la antig slabit ca sa nu faca presiune mare si gata maschinen, nu mai da abur pe esapament; nici dupa doua zile, cam 50 km parcursi, motor plin de ulei!!  ma duc la mec, strange cateva suruburi de la capac chiulasa, plec, a doua zi iar da ulei prin suruburile de la capac chiul, iar strange alte suruburi si a treia zi la fel, cu deosebirea ca a bagat un tarod sa refileteze si sa schimbe suruburi de 7 cu unele de 8; azi nu m-am uitat daca mai curge, dar l-am sunat sa-mi spuna daca a schimbat uleiul si antig, raspuns nu! halal Rumunska mekanica, m-a costat in plus 450 roni, cu bujiile lui iar probl nu e rezolvata!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS am uitat ceva : garnitura adusa de el a scos-o pt ca nu putea sa stranga suruburile - cam 6 buc, a refiletat si a pus garnitura cumparata de min , originala volvo, deci alti 250 roni!  super mecano man!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimba mecanicu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu o sa investesc cat de curand intr-un manual de reparatii haynes, o sa-mi cumpar un elevator si o sa-mi bag singur mainile pana la cot in ulei, m-am saturat sa dau bani la imbecili care isi bat joc. Suruburile alea de chiuloasa nu se schimba cumva odata cu garnitura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dexter poti investii tu in ce vrei da e bine sa incepi cu Vadis, succes .

@alex imi pare rau ca ai asa ghinion, poate urmatorul Volvo sa fie mai cu noroc :)

Conform Vadis se pun suruburi noi si se strang cu scula asta .

post-993-12877866960679_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, am si vadis, am si tester, din pacate nu e compatibil cu vadis, dar decat deloc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu are cum sa fie compatibil cu Vadis decat daca e VIDA DICE, oricum nu asta e ideea, la Volvo nu ai treaba cu electronica, decat cu mecanica si nu mult. Deci Vadis este tot ce ai nevoie iar pt resetat erori iei o scula dedicata gen Bosch KTS 5xx sau xLaunch .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prezoane, suruburi! dar nu mi-a pus noi, a scotocit prin niste cutii si a gasit de 8, a refiletat cam 10  gauri si le-a strans nu cu o cheie dinamometrica ci cu forta proprie a mainilor; ma gandesc daca nu cumva s-a fisurat capacul de la chiulasa; uleiul il dadea afara, nu mult, pe langa suruburi, sub capacul de la fise bujii; ma duc acu sa-l desfac, sper sa nu mai scoata; inainte de schimbare garnit chiul nu avea probl asta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost - mai supureaza pe langa un surub la care s-a umblat de fiecare data cand am fost sa le stranga; pe joja nu se vede ca ar consuma ulei, deci nu pierde mult, cateva picaturi; in fine cred ca am plictisit pe multi cu treaba asta, am sa mai postez cand o sa fie totul in regula; va multumesc mult pentru ca sunteti VOLVISTI !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca curge pe langa surub , nu e mai lung surubul decat ar trebui? Eu am patit la fel cu o chiuloasa, a tot fost rectificata si cand am strans -o a scapat ulei , si a scapat din compresie in instalatia de racire. . Am intrebat si eu o gramada de meseriasi si acum ma apuca rasul de raspunsurile primite.Am masurat din "greseala" cat de lung e surubul, si ce adancime are locul cu chiuloasa , garnitura si bloc. Surubul era mai lung cu cateva zecimi.Dar dupa ce strangi chiuloasa ....surubul se opreste pe fundul locasului, si ai (ne)sansa sa crepi blocul motor. Eu am pus saibe sub suruburi  ;D; recomandarea primita intr-un caz a fost sa pun 2 garnituri ... ::)... .

N-am inteles daca ai rectificat chiuloasa; daca DA, ai luat o garnitura mai groasa??

Si apropo, cand s-a strans chiuloasa cum a fost stransa, din centru in afara? Exista un mod de strangere, care trebuie respectat, altfel garnitura nu se aseaza corect. Posibil  sa fie si asta un motiv ca-ti curge uleiul.

Chiuloasa se strange obligatoriu cu cheia dinamometrica, si nu se strange din PRIMA,Se strange intai la un cuplu, apoi o lasi un pic sa se "intinda" garnitura, iar strangi;Chiuloasele de aluminiu sunt f sensibile, daca nu strangi la fel suruburile, poti deforma chiuloasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sfc : garnitura se pare ca a fost stransa corect si in etape, asa cum scrie la carte, am vazut ca a stat un timp sa se aseze, chiar mi-a spus asta - Biri, de la care am cumparat-o mi-a dat specificatiile de strangere, dupa astea s-a luat mecano cand a strans-o; cred ca ai dreptate, ar putea fi surubul mai lung, am sa pun o saiba; intrebarea care se pune este daca se etanseaza metal pe metal! ...am sa ma duc si la elevator sa vad cu ochii mei daca am ulei sub carter si de unde vine; multumesc mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata ca am postat din nou pe probl asta, dar nu puteam sa te las fara raspuns!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum sa etanseze metal pe metal?Garnitura aia e dintr-un material special. iar inelele de etansare de pe cilindri etanseaza dupa ce sunt presate.Daca pui saibe, pune sub toate suruburile!S-ar putea sa fie toate mai lungi si sa nu etanseze.

Si posteaza in continuare, nu de alta, dar ne poti fi de ajutor, daca in viitor ne lovim si noi de problemele astea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai fratilor nu merge facuta astfel de improvizatie la un motor de 200CP, sunt presiuni fantastice acolo, cred ca rezolvarea o sa fie un alt motor din pacate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now