Sign in to follow this  
Followers 0
ateo

RTI

21 posts in this topic

Salutare tuturor!

Am si eu nevoie de niste informatii! Stie careva dintre voi daca pe un Volvo ca al meu care nu este echipat cu modul GPS (RTI) se poate instala unul original? Si daca da, unde si cat costa.

De asemenea, Volvoul tatalui meu are un astfel de modul instalat dar din pacate, DVD-ul cu hartile este din 2003

De unde pot achizitiona un DVD 2007 original, sau copie? La Oradea la dealer nu au acest DVD (inca).

Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cate stiu eu, un sistem de navigatie original , nou , ajunge pe la 2000 EUR.  :o

Asa ca nu cred ca se merita efortul si mai bine iti achizitionezi un sistem de navigatie MIO sau alta marca care te ajunge pana in 1500 ron. Plus ca la sistemul original inca nu stiu daca a aparut  harta Romaniei pe DVD, asa ca nu-l poti folosi decat in afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Montarea unui sistem de navigatie original te va ustura extrem la buzunare, pe langa faptul ca in tzarishoara noastra nimeni nu cred ca stie sa ti-l puna si sa mai si functioneze. E adevarat ca navigatia ca optiune pe un s60 nou costa 2300 eu cea fara tv incorporat si 2700 cea cu tv, insa costurile de motaj cresc considerabil avand in vedere faptul ca trebuie sa schimbi inclusiv partea aia de sus de la bord pe langa instalatia electrica si alte alea. E intr-adevar deosebita navigatia de volvo (am folosit-o de curand prin Europa) si sistemul traffic info m-a scos din destule ambuteiaje pe autostada.

Dvd-urile de 2007 poti sa ti le cumperi de la orice reprezentanta serioasa (din afara tarii ar fi indicat pentru ca baietii te lasa sa le probezi ), cu un mic impediment insa, la ei in Europa nu e inclusa si Romania. Ce e bizar e ca cei de la volvo brasov mi-au zis ca pe varianta 2007 va fi inclusa si romania, o alta gogonarie avand in vedere faptul ca nu exista o varianta de dvd-uri speciala pentru noi. Cei din Germania mi-au spus ca poate in varianta 2008 va intra si Romania.

Ce pot eu sa-ti recoman e sa-ti dai jos de pe net imaginile celor 3 dvd-uri, sa le pui pe niste memorexuri dual layer si sa vezi daca merg (ca cica memorex ar fi compatibil cu unitatea dvd a masinii).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfatul meu este sa-ti cumperi un PDA intre 1000 RON si 1600 RON la care mai adaugi si o antena GPS pe bluetooth cu chipset SIRF III asta in cazul in care nu are inclus pe PDA, iar soft-ul de navigare, IGO de preferat, il iei de pe net GRATIS  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Revin cu noutati. Am luat de pe net imaginile cu hartile de 2009, dar... se pare ca nu sunt compatibile cu s60 numai cu s80 model nou. Poate nu am facut ceva bine.

Am citit pe alt thread, nu mai stiu pe care, ca exista niste baieti la TM care se pricep sa scrie dvd-urile ca lumea.

In dvd-urile alea apare si Romania 80%. Cel putin asa scrie pe site-ul international Volvo acolo unde am vazut ca nu sunt compatibile cu S60.

Poate ma ajuta cineva!

Ms!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa te ajute cine cu ce ?

Nu exista inca update 2010 cu RO pt S60 iar cel din 2009 nu are Romania .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta care l-am luat eu cica e 2009 si are Romania. Dar nu e pt s60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, este  Volvo RTI MMM2- Europe

Volvo Part number: 31285622

Previous Volvo Part number: 31285067

Model compatibility:

Compatible with all:

Volvo S80  124  MY 2007 -

Volvo V70  135  MY 2008 -

Volvo XC60  MY 2009 -

Volvo XC70  136  MY 2008 -

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand apare updateul de 2010 o sa afle toata lumea, o sa fie asa bucurie incat o sa se auda de la Bucuresti pana la Oradea, pana atunci ii asteptam pe cei de la Navteq, poate le iese updateul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ce s-ar chinui sa bage si harta romaniei ? Ei si-asa stiu ca pe-aici se pirateaza tot.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 2009 cand a fost introdusa Ungaria au mai fost adaugate si puncte de interes, au mai aparut ceva drumuri deci nu se baga doar o tara ci se face update la toata harta Europei.

Oricum nu numai romanii pirateaza, cei mai tari sunt suedezii (thepiratebay) unde gasesti toate hartile pt navigatia volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta care l-am luat eu cica e 2009 si are Romania. Dar nu e pt s60.

Este 31285622?

De unde l-ai dat jos?

Eu am gasit doar varianta care o am deja, cel nou este 3D si mai are cateva imbunatatiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel nou nu este inca pe torrente .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel nou nu este inca pe torrente .

Iexista (o explicatie)

Descarc la el de 3 zile de pe RapidShare, din pacate e SlowShare la conturile fara cascaval...

Abia a descarcat DVD4 ala cu Romania iar la DVD3 are vreo 5GB din 6,3GB.

Trebuie sa iau DVD+R DL iar la computadorul de acasa pentru DL nu merge sa aleg optiunea DVD-ROM

Am facut vreo 2 DVD-uri si ma sparge in erori la verificare iar la masina nu merge.

Am incercat cu Nero si Alcohol 120% dar fara folos.

Mai sap si daca nu merge...am gasit sa-l cumpar 100 lei DVD-ul sau 250 lei toate 4  ;)

Antreprenorii astia omniprezenti  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu l-am copiat fara probleme pe al meu(pt modelul vechi), Verbatim DL da nu stiu de care, a mers .....spirt ;D

Pune si tu un link de unde descarci ca eu nu am gasit nimic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am in masina acum, DVD-uri normale de 4,7GB pe care le-am copiat dupa original, in ideea de a le proteja daca tot am dat o caruta de bani pe ele. A mers fara probleme. Acum din pacate nu vrea.

Link-ul:

http://www.gpsunderground.com/forums/showthread.php?t=11993

Daca te faci membru vezi ce trebuie, altfel mai putin  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Facut DVD, updat-at sistemul, functioneaza OK.

Am luat DVD+R DL EMTEC si tot n-a mers pana nu am reinstalat a doua unitate optica la care nu aveam cablul bun.

Cum am schimbat writer-ul a mers.

Aviz amatorilor...avem 3D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand apare updateul de 2010 o sa afle toata lumea, o sa fie asa bucurie incat o sa se auda de la Bucuresti pana la Oradea, pana atunci ii asteptam pe cei de la Navteq, poate le iese updateul ;D

Sa mai verificam din cand in cand aici:

http://www.navigation.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/Navteq-VolvoEurope-Site/en_GB/-/EUR/ViewApplication-DisplayCachedWelcomePage

;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot era vorba la inceput de partea hardware a modulului RTI, pun si aici niste informatii foarte descriptive(inclusiv scheme electrice) pentru cei interesati:

[attach=#]

Discutiile despre harti sunt in alta parte, da?..  >:(

:P  ;D

RTIinfo.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0