mxdady

Cutie viteze manuala S60 D5 din 2002 (163CP)

37 posts in this topic

Buna ziua,

De curand cutia de viteze la masina mea scoate un sunet ciudat in treptele 2,3,4. Daca apas ambreajul sau masina nu este bagata in viteza si accelerez, nu se aude.

Sunetul apare doar la accelerare si decelerare si se aude mai puternic daca este accelarata mai tare.

Am fost cu masina la service si mi-au spus ca s-au dus rulmentii din cutia de viteze (nu am inteles prea bine de la el cum se num tehnic).

Masina are 152K KM, nici acum nu imi prea vine sa cred ca s-a dus cutia.

1. S-a mai confruntat cineva cu o asemenea problema?

2. Unde as putea gasi sa cumpar o cutie de viteze, fara manarii?

3. Se potriveste o cutie in 6 trepte, motorul este D5244T?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mizez pe rulmentul de la ambriaj .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca pare putin ciudat, dar eu ti-as recomanda sa verifici uleiul din cutia de viteze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce intelegi prin sunet ciudat? Fluierat, huruit, bataie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mizez pe rulmentul de la ambriaj .

nu e rulmentul de ambreaj, in viteze intra fara nici o problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca pare putin ciudat, dar eu ti-as recomanda sa verifici uleiul din cutia de viteze.

Am verificat uleiul, si cand am desfacut surubul acela de sus, a tasnit afara, mie mi-a dat impresia ca ar fi fost prea mult ulei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce intelegi prin sunet ciudat? Fluierat, huruit, bataie?

un flicarit, se aude la accelerare si decelerare, numai cand masina este in sarcina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se aude ca un tzacanit puternic si scurt?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se aude ca un tzacanit puternic si scurt?

nu, e un sunet continuu

Share this post


Link to post
Share on other sites

aveti o recomandare unde gasesc o cutie SH  mai ieftina?

s-ar potrivi una in 6 trepte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da de ce sa-ti iei cutie? ??? E posibil sa fie un rulment ceva. Se repara, stai linistit si nu te poate costa cit o cutie. Masina trage cum trebuie? Ma refer aici daca nu cumva patineaza ambreiajul... Sa fie foarte uzat si sa frece pe nituri de la disc si sa-ti dea acel zgomot. Astea, cele mai simple lucruri... Mai complicat: rulmenti - rulment, la cutie. Se agraveaza pe masura ce mergi sau stagneaza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da de ce sa-ti iei cutie? ??? E posibil sa fie un rulment ceva. Se repara, stai linistit si nu te poate costa cit o cutie. Masina trage cum trebuie? Ma refer aici daca nu cumva patineaza ambreiajul... Sa fie foarte uzat si sa frece pe nituri de la disc si sa-ti dea acel zgomot. Astea, cele mai simple lucruri... Mai complicat: rulmenti - rulment, la cutie. Se agraveaza pe masura ce mergi sau stagneaza?

- masina nu mai e asa de nervoasa cum era inainte sa apara sunetu asta

- ambreajul NU patineaza

- se agraveaza pe masura ce merg

- am fost cu masina la service si mi-au spus ca de vina sunt rulmentii din cutie, dar mi-au spus ca ma costa aproape la fel de mult sa ii schimb, ca o alta cutie SH

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupun ca ai cutie manuala, nu? Daca vrei sa schimbi rulmentii, du-te la un meserias da nu la reprezentanta. Acolo, sigur te costa cit doua cutii sh. :D Nu e mare filosofie sa schimbi rulmentii, problema e sa stii sa faci cutii de viteza. mai vezi pe-aici ca sunt si baieti priceputi la reparat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupun ca ai cutie manuala, nu? Daca vrei sa schimbi rulmentii, du-te la un meserias da nu la reprezentanta. Acolo, sigur te costa cit doua cutii sh. :D Nu e mare filosofie sa schimbi rulmentii, problema e sa stii sa faci cutii de viteza. mai vezi pe-aici ca sunt si baieti priceputi la reparat.

da, este cutie manuala...eu unul nu ma pricep sa imi bag nasul in cutie si in nici un caz nu o duc la Volvo, vreau sa mai si mananc 3-4 luni de acum inainte :)

acum cautam un magazin ceva, unde sa imi fac macar o idee de pret

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde as putea sa gasesc o schema a cutiei de viteze?

in VADIS nu este

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moama cati experti pe acilea, si cum calezi motorul ca sa nu cada peste tine? Oare o tine un singur suport motor sa tina motorul? La romani sigur tine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca exista solutii: cric sub motor cu masina pe canal si jos cutia; traversa sus si ancorat, etc -hai nea Bogdane ce naiba. Important e sa fie meseriasu'

Moama cati experti pe acilea, si cum calezi motorul ca sa nu cada peste tine? Oare o tine un singur suport motor sa tina motorul? La romani sigur tine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul sunt cam satul de serviceurile de cartier, la Golf de 2 ani tot reparam, ajunsesem sa bag aproape cat valoarea masinii numai in reparatii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai la primus nu sint tot servicii de service de ... cartier, dupa unele relatari ?!... A, dar acolo macar nu stai sub canal si cu masina pe cric, nu ?  Poti sa bei si o cafea, etc :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moama cati experti pe acilea, si cum calezi motorul ca sa nu cada peste tine? Oare o tine un singur suport motor sa tina motorul? La romani sigur tine .

Nu prea inteleg la ce te referi, eu am cerut niste opinii, m-am gandit ca poate a mai avut cineva o problema similara si ma poate ajuta.

Eu lucrez la masina in service-ul unui prieten nu o fac "pe butuci".

In fine...putem va rog reveni ontopic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am eu cutie d s60 si cu vreo 300 d euro poate fi a ta:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In VADIS nu exista cutia "explodata" si schematizata pt. ca nu exista piese de schimb pentru ea, vine ca un tot unitar din pacate. Tot ce poti face e sa o desfaci si apoi sa te apuci sa cauti rulmenti pe dimensiune (recomand cu caldura SKF de la BADI - www.badi.ro). Eu de-acolo mi-am luat niste rulmentzei pentru motoreta mea si tin la 8-9.000 de ture fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am eu cutie d s60 si cu vreo 300 d euro poate fi a ta:)

Cati km are?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In VADIS nu exista cutia "explodata" si schematizata pt. ca nu exista piese de schimb pentru ea, vine ca un tot unitar din pacate. Tot ce poti face e sa o desfaci si apoi sa te apuci sa cauti rulmenti pe dimensiune (recomand cu caldura SKF de la BADI - www.badi.ro). Eu de-acolo mi-am luat niste rulmentzei pentru motoreta mea si tin la 8-9.000 de ture fara probleme.

Astazi sau maine o sa dau cutia jos si am sa fac o investigatie.

Multumesc pentru link

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inainte sa desfaci cutia verifica rulmentul de presiune si volanta. Eu am desfacut cutia de viteze de pomana. Rulmentul de presiune si volanta erau vinovate de zgomot. Ce inseamna 'flicarit'?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now