figo

clapeta acceleratie

77 posts in this topic

daca stie cineva unde se afla clapeta de acceleratie,poate si ceva poze si cum se poate curata??? s60 2.4 diesel din 2006

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate cineva sa puna o poza aici cu pozitia clapetei la S60, 2.4 D din 2002 si sa ne explice ce-i de facut cu ea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

aici toata lumea isi da cu parerea nu cred sa stie cineva care e treaba cu mecanica...........

Share this post


Link to post
Share on other sites

din ce sa discutat pe forum toti care au probleme cu clapeta sunt cei care au motoare pe benzina , tocmai deaia am spus cred ca doar la benzina e clapeta . dar daca am sa aflu ca exista si la diesel clapeta am sa revin

Share this post


Link to post
Share on other sites

e posibil sa nu stie nimeni unde se gaseste clapeta aia nenorocita???

Share this post


Link to post
Share on other sites

e posibil sa folosesti un ton mai putin agresiv? nu e nimeni obligat sa-ti raspunda, mai ales la stilul tau de exprimare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

aici toata lumea isi da cu parerea nu cred sa stie cineva care e treaba cu mecanica...........

Crezi ca daca stia cineva dintre noi le era greu sa iti raspunda ?

Nu inteleg de ce vii cu fraze gen "Crezi prost, e si la diesel" pai daca stii sigur atunci cum de nu ai gasit-o ? Nimeni nu ti-a raspuns pentru ca nimeni nu a avut de-a face cu asa ceva, probabil nu exista, si eu stiu la fel ca nu exista clapeta acc la motoare diesel de gen noua.

Is curios si eu de rezultat, e sau nu e ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

m am interesat la un mecanic si clapeta de aceleratie este doar la motoarele pe benzina ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

roberto vrei sa stau la colt sa ma pedepsesti??nu mai fi asa moralist ca nu tine

Share this post


Link to post
Share on other sites

roberto vrei sa stau la colt sa ma pedepsesti??nu mai fi asa moralist ca nu tine

Probabil ca te vor pedepsi toti,si nu sa te puna la colt,ci prin simplul fapt ,sa nu-ti mai raspunda,daca continui cu ''aerul'' asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    @figo: fie incetezi cu "figo"urile, fie ne parasesti. Masina ta NU are clapeta de acceleratie, singurul lucru care se misca pe la tine pe la admisie este un "SWIRL", si mixerul EGR. La diesel se modifica doar debitul de motorina, iar motorul isi trage singur aer cat are nevoie prin turbina si debitmetru. Ia-o ca atare sau schimba mecanicul. Daca vrei sa ne convingi neaparat, postezi codul de eroare aici si descrierea erorii.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

este un fel de clapeta intre cele doua furtune scurte de la turbo cele din fata motorului din dreptul jojei,am obsrvat ca la modelele euro 4  comparativ cu cele euro trei exista o clapeta intre cele doua furtune ,atasez o poza de pa ebay ca mi lene sa ma duc la masina sa fac poza

http://cgi.ebay.de/EL-DROSSELKLAPPE-FUR-VOLVO-S60-V70-XC90-DIESEL-AB-06_W0QQitemZ330301600129QQcmdZViewItemQQptZAutoteile_Zubeh%C3%B6r?hash=item4ce7827181&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12%7C66%3A4%7C39%3A1%7C72%3A1229%7C240%3A1318%7C301%3A0%7C293%3A13%7C294%3A200

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai ca am facut rost de o poza de motor diesel model dupa 2006

Share this post


Link to post
Share on other sites

e singura clapeta care exista la dieselul dupa 2006

Share this post


Link to post
Share on other sites

clapeta de acceleratie are sigur ca am fost la volvo si a iesit codul de eroare la clapeta de acceleratie vroiam sa fiu sigur daca e chestia aia la care a facut sandro poze ca vroiam sa incerc sa o curat .Mi s-a parut ciudat cu toti meseriasii de aici sa nu stie nimeni unde e.Doar atat........

Share this post


Link to post
Share on other sites

sandro multumesc poate stii si ce pot sa ii fac sa o curat...sau daca se repara

Share this post


Link to post
Share on other sites

In general domnule "FIGO" e frumos sa vorbesti respectuos, asta daca vrei sa afli ceva. Daca nu-ti raspunde nimeni, inseamna ca nu vrem sa-ti dam informatii eronate. Asa pt tine, nu ne dam cu parerea pe-aici, unii chiar avem cunostinte temeinice despre masini ori motoare si ar fi bine sa asculti. Dar oricum, eu zic sa cauti sa ti-o cureti singur. Poti folosi apa si sapun ... Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu cred ca a iesit nici un cod interpretat "Clapeta Acceleratie", 100% indivizii sau tu nu ati tradus cum trebuie.

Probabil ati interpretat cuvantul "Throttle" ca fiind clapeta, pentru ca sunt niste coduri care contin cuvantul "Throttle" care singur in sine nu se refera direct la clapteta de acceleratie.

Ia pune aici exact codul care a iesit si promit ca nu mai comentez nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now