danutzzz

Taxa auto scoasa?

57 posts in this topic

1200E este la peste 4 axe, oricum este mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dai timp. Alegerile sunt in oct/nov.

Acum nu e timp de prostii si de prostime... Trebuie sa vedem cum trecem de probleme cu fetele virgine... Alea, Ritzi si Udrea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare o sa scoata taxa dupa ce ne amendeaza comisia europeana ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-ar mira sa o mareasca iar...nu tre sa plateasca amenda ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat sa caut statistici exacte despre numarul de camioane si cel de autovehicule dar nu am gasit ceva exact.

Doar la institutul de statistica exista inmatriculari noi din 2003 incoace, une rata de inmatriculari, este de 1 camion la 6-8 autoturisme.

Daca ne luam dupa datele lui Bogdan, cu un calcul "de gradi", situatia cu poluarea, nu e tocmai in gradina turismelor.

post-924-12877865028651_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde mergi tu cu camionul 130k km in RO, aici este gresala ta. Iar majoritatea firmelor mari de transport din RO (Lazar, CETA, EDY) cara marfa afara nu in tara, iar parcul auto al acestor firme este unul foarte modern, dupa 2002 incoace deci de la EURO 3 in sus .

Mai departe acel x6 se refera la camion nou masina noua, parcul auto din RO este unul invechit, in afara de orasele mari unde sunt masini moderne in rest numai dacii din 80 care polueaza cat un camion Euro 5 sau macar pe acolo.

Daca vrei sa discuti de poluare hai sa discutam de termocentralele de la Rovinari, Mintia, Turceni care aduc un aport de acid sulfuros care se traduce prin ploi acide.

Problemele de poluare din RO nu sunt deloc din cauza transportatorilor ci mai degraba din dorinta romanului sa faca bani din orice chiar si dintr-o fabrica poluanta pe care prefera sa o tina deschisa si sa plateasca amenzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca am face terorism ecologic si am bloca cateva avioane pe an, am compensa toate emisiile masinilor din Romania.

Aici este iar o MARE problema. Nu stiu cati ati observat ca, oriunde sunteti in Rom, pe cer tot timpul este cel putin o dara de condensare de la un avion. Ne-am vandut spatiul aerian la un pret de nimic, pe muuulti ani (probabil din cauza comisioanelor, ceva) si din acest motiv mai toate traseele principale trec pe deasupra noastra.

Ungurii au pus piciorul in prag si la ei este liniste, mi se pare ca si bulgarii au facut gat, numai romanii au zis "treceti mah pe aici, ca nu miroase". Si, chiar daca nu miroase, in dara aia de condensare nu este numai apa de trandafiri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca o sa scoata taxa de la prima inmatriculare, si ti-o baga la impozit, mai mica, poate, dar platesti anual cat te tine masina, indiferent cati proprietari a schimbat masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum este normal cum este in orice tara civilizata ca Germania, UK, Spania, Italia.

La noi insa nu stiu cat de multi o sa-si permita o taxa de peste 500E sau ma rog pe acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cunoasteti din intamplare pe cineva care a dat statul in judecata pt varianta actuala a taxei auto?Ma bate tare un gand...bun...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu cuantumul - aka varianta - e neconforma cu normele, ci taxa in ansamblul ei.

Deci se pot folosi rechizitoriile de la toate procesele care au avut loc impotriva taxei - si care au fost castigate de reclamant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firma de leasing prin care am cumparat masina a dat statul in judecata pentru toate taxele de poluare pe care le-au platit si au castigat. Varianta de taxa pe care am platit-o pt masina mea a fost a doua, si mi-am recuperat-o. Pentru amanunte va trebui sa ii intreb pe cei de la firma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte hotarat sa inmatriculez masina si apoi sa ii dau in judecata pt a-mi lua banii inapoi.Dupa ce ca taxa nu e legala , mai este si o caruta de bani.Problema mea e ca imi trebuie un avocat bun care sa stie ce are de facut in acest caz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

no ca imediat sintem in 2010

care stii cum e taxa auto?

parca a zis ceva ieri la tv ,dar eu nu am prins

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era in discutii sa se reintroduca taxa pentru motoarele pana in 2 litri si EURO4.

Pana acum nu se platea taxa la asa ceva printr-o derogare (ordonanta de urgenta), care expira la 31 decembrie.

Deci, deocamdata nici vorba de scos sau de scazut taxa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

no ca imediat sintem in 2010

care stii cum e taxa auto?

parca a zis ceva ieri la tv ,dar eu nu am prins

Pentru autovehiculele cu VOLAN PE DREAPTA taxa de inmatriculare = 0!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru autovehiculele cu VOLAN PE DREAPTA taxa de inmatriculare = 0!  ;D

Doar pentru soferi kamikaze  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar pentru soferi kamikaze ;D ;D

Later edit: ... persoanele de fata se exclud!! (cu referire la @feraru3333). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot am ajuns in 2010 trebuie spus ca a reintrat in vigoare taxe pt motoarele EURO4 sub 2000cmc, deci in 2010 toata lumea plateste ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

            La Multi Ani!Daca gaseste cineva o modalitate de a-si recupera banii platiti statului pe taxa auto varianta actuala,va rog sa ma anuntati si pe mine care am platit 4893 lei pt. un Vlv 850 mot. 2000 cmc cu 329.000 Km si fara A/C sau alte optiuni "extravagante".Din pacate cu o zi inainte de a ma prezenta la RAR pt a-mi calcula cota de depreciere am primit talonul prin posta,adica am inmatriculat masina si acea reexpertizare care stabileste cota de depreciere se efectueaza "conform legii" au zis cei de la RAR "NUMAI LA AUTOVEHICULELE CE URMEAZA A FI INMATRICULATE IN ROMANIA".Deci am pierdut 2000 si ceva lei >:(.Dupa 4 luni de asteptare cat a durat verificarea actelor austriece m-am bucurat ca am inmatriculat-o si imediat sa imi doresc sa nu se fi intamplat acest lucru,asta ma repet pentru a mai lua ceva banutzi inapoi de la hotii astia cu taxa lor. :machinegun:MINISTERUL DE FINANTE+RAR

Share this post


Link to post
Share on other sites

             La Multi Ani!Daca gaseste cineva o modalitate de a-si recupera banii platiti statului pe taxa auto varianta actuala,va rog sa ma anuntati si pe mine care am platit 4893 lei pt. un Vlv 850 mot. 2000 cmc cu 329.000 Km si fara A/C sau alte optiuni "extravagante".Din pacate cu o zi inainte de a ma prezenta la RAR pt a-mi calcula cota de depreciere am primit talonul prin posta,adica am inmatriculat masina si acea reexpertizare care stabileste cota de depreciere se efectueaza "conform legii" au zis cei de la RAR "NUMAI LA AUTOVEHICULELE CE URMEAZA A FI INMATRICULATE IN ROMANIA".Deci am pierdut 2000 si ceva lei >:(.Dupa 4 luni de asteptare cat a durat verificarea actelor austriece m-am bucurat ca am inmatriculat-o si imediat sa imi doresc sa nu se fi intamplat acest lucru,asta ma repet pentru a mai lua ceva banutzi inapoi de la hotii astia cu taxa lor. :machinegun:MINISTERUL DE FINANTE+RAR

Consoleaza-te ca poate ai mai platit 2-3 pensii cu banii aia la batrani sau ai mai luat 10 seringi in spitale.

La transporturi oricum nu vom vedea banii tai prea curand  :angryfire:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma consolez cu gandul ca i-am dat statului roman sub forma de taxa de inmatriculare vreo 2000 de euro la 2 masini, o sa fiu proprietarul a 2 metri patrati din terenul de golf de la Snagov.  :banghead:

Consoleaza-te ca poate ai mai platit 2-3 pensii cu banii aia la batrani sau ai mai luat 10 seringi in spitale.

La transporturi oricum nu vom vedea banii tai prea curand   :angryfire:

   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai iesit bine cu doar 2 mii...eu am dat 4700 euro la 2 masini...1500 la fosta masina si 3200 la actuala.Asta din februarie 2008 pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now