danutzzz

Taxa auto scoasa?

57 posts in this topic

Statul roman a anuntat ca a anulat ordonanta de urgenta 50/2008, prin care elimina vechea taxa auto si actuala taxa de poluare, iar sumele incasate de stat urmeaza sa se restituie integral, indexate in functie de inflatie, in termen de 90 de zile de la publicarea legii in Monitorul Oficial, anunta Mediafax.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde, cum, cand ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea cred eu asa ceva, poate ca au anulat ordonanta care cerea anularea taxei  ;D hahah.

In orice caz  :machinegun: :machinegun: :machinegun: :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles au si dat acum vreo 2 zile la stiri.U.E. ar fi dat termen de 2 luni Romaniei sa scoata taxa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa introdus infidgementul pe mai multe domenii, printre care si taxa auto. Guvernul Romaniei are 2 luni la dispozitie. Insa nu mi-a venit nimic azi pe RSS-uri, care sa sune ca stirea din primul post... Probabil masuri se vor lua, insa doar in ultimul moment...

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/856427/UE-ne-ar-putea-scapa-de-taxa-de-poluare-/

http://www.realitatea.net/news-alert--comisia-europeana-a-declansat-procedura-de-infringement-pe-taxa-de-poluare-_548077.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles.Pai sa ne tii si pe noi la curent , te rog!

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D  gasesc "ai nostri" ceva mioritic, sa fie ei mai cu motz decit ceilalti - probabil ca or sa o scoata si or sa bage altceva in loc, la fel de aberant. Nu renunta ei la metoda asta de stoarcere de bani a romanului...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beleaua e complexa. Vor bani, insa vor si voturi in noiembrie. Plus ca risca mult.

Parerea mea este ca vor obtine ceva de genul: Fara taxa pana in 2000 cmc, cu taxa peste. Sau similar. Ca o sa joace cartea ecologiei si a economiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iuhuuuuuuuu imi iau T5 din Germanica  :D  :P Sau Suedia  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taxa pe gizele omorite  :D . Ajunge sa te uiti pe botul masinilor si sa descoperi ca fiecare dintre noi e un potential " criminal in serie "  ;) .Formula de calcul nu e o problema - se gaseste vreun destept sa scoata vreo formula de genul : "n" ochi de giza  X  "m" picioare de gindac  X  acceleratia = " taxa de giza "  si exemplele pot continua  ;D . Ar fi interesant de anticipat cind vor fi taxati producatorii de masini gen " LOGAN " pentru neoferirea ABS-ului standard sau neincluderea nici macar pe lista de optionale a airbagurilor spate si cortina si altele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taxa pe gizele omorite  :D . Ajunge sa te uiti pe botul masinilor si sa descoperi ca fiecare dintre noi e un potential " criminal in serie "  ;) .Formula de calcul nu e o problema - se gaseste vreun destept sa scoata vreo formula de genul : "n" ochi de giza  X  "m" picioare de gindac  X  acceleratia = " taxa de giza "  si exemplele pot continua   ;D . Ar fi interesant de anticipat cind vor fi taxati producatorii de masini gen " LOGAN " pentru neoferirea ABS-ului standard sau neincluderea nici macar pe lista de optionale a airbagurilor spate si cortina si altele .

haha...tin minte odata ca nu mi se mai vedea numarul dupa un drum bacau - constanta - retur intr-o zi :D

iti dai seama cat am de platit?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nemirschi a explicat ca s-a consultat cu producatorii si importatorii de autorisme inainte de a finaliza proiectul taxei auto.

Deci APIA e pe fir. Nasol... Pentru ca astia nu au in cap DECAT propriul interes financiar. Nimic altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai ca nu inteleg , adice eu care am o masina din 1994 , inmatriculata in 1995  , voi platii o taxa pt ca polueaza masina ? Cred ca o sa mi iau o Raba si dau numai "forja" ca sa vada retardatii astia poluare , in mama lor de cretini si retardati .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noua-taxa-auto-Poluatorul-plateste-

Poluatorul plateste... dar numai ala fraier. Cel mai mult ma oftica e cand vad jurnalistii astia care nu studiaza niciodata de capul lor un caz.

Vezi cazul actualei taxe auto "de poluare": pentru turisme si dube sunt taxe de mii si mii de euro dar daca iti cumperi un camion sau autobuz din 1900 toamna, taxa e de cateva sute de euro.

Sa rad... nici asta nu mai imi vine...  :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai Adi iar scotii ineptii ?  Taxa de prima inmatriculare la un camion tip RABA este de 9216E . Eu iti recomand sa te informezi inainte de a scoate porumbelul/porumbeii pe gura .

Un MAN 460 XXL Euro 3 din 2004  are o taxa de prima inmatriculare de 2052E, deci tot mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream la camioanele mai mici, astea care se mai plimba prin orase (acolo se spune ca ar fi marea poluare), de ~7.5T.

2050Eu iti pare mult pentru un vehicul care parcurge in medie 100-150k km pe an?

Capul ala tractor de care spui tu, are cel putin 600k km, facuti in 5 ani. Cat a poluat in anii astia?

Media de km parcursi a unui autovehicul de pasageri din categoria M1 (din romania),este undeva pe la 20k km pe an.

Calculeaza taxa de poluare la un d5 sau t5 din 2004 si sa imi spui dupa aia daca "poluatorul plateste".

La 800k km facuti, capul ala tractor a scos banii dati pe el si bani de inca cel putin inca un alt cap tractor.

Noi cu vehicule din categoria M1, ce bani mai scoatem din ele, cand dupa ce o tii 4-5 ani (sau chiar mai putin), o vinzi la jumate de pret?

Iar la vehiculele din categoria N2/N2G si N3/N3G, nu exista categorii de poluare euro1, euro2,...euro6 (sunt r1, r2...r5). Si nici nu se calculeaza la ele emisia de dioxid de carbon.

Cine polueaza mai mult?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca toti ar gandii ca tine ar ajunge un OU sa coste 1E, 50c produsul si 50c transportul pt ca orice OU pana ajunge la piata merge cu un camion din asta poluant de care zici tu, hai sa le bagam 10.oooE taxa pe an ca scoate fum si sa vedem cat ajunge costul/km . O sa caram marfa cu bicicletele.

Ca sa intelegi mai bine o sa explic ca la "gradi", un camion cara de 40 de ori mai mult decat o masina si polueaza de 6 ori mai mult, deci 1:0 pt camioane.

Mai pune si faptul ca sunt de 30 de ori mai putine camioane decat masini in lume si o sa intelegi ca adevaratul vinovat pt efectul de sera este bizonul care merge singur la munca cu masina personala in loc sa ia cu el inca 3-4 colegi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' nu cumva masina lu' bizonu ala arunca mai multe noxe pe esapament daca in loc de unu cara 5 tipi . Ma rog asta mai putin conteaza . Nu-mi spune ca de dragul poluarii incarci masina si hai la munca dragi colegi  :D , oricum nu pari genul care ia "navetisti" doar ca sa reduca traficul prin oras  ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa intelegi mai bine o sa explic ca la "gradi", un camion cara de 40 de ori mai mult decat o masina si polueaza de 6 ori mai mult, deci 1:0 pt camioane.

Nu era vorba de un scor intre camioane si autoturisme, ci de lipsa corectitudinii intre taxe.

Daca e vorba de beneficiile economice ale fiecarei categorii de vehicule in parte, atunci sa inmultim totalul flotei de camioane existente in romania la 6 (daca asta e raportul de poluare intre camioane si turisme) si sa vedem ce beneficii economice aduce numarul de turisme rezultat. Eu zic ca in nici un caz mai putine decat cele aduse de camioane.

Sa ne gandim numai la cate industrii si activitati conexe sunt legate de turisme:

-service;

-vanzari piese;

-tuning;

-combustibil si lubrefianti;

-turism. Daca nu am avea masini personale, zeci si sute de locuri pentru turism ar deveni inaccesibile sau mai putin accesibile. Daca mergi 20-30 de km in spate cu un rucsac sau mergi vreo 5-6 ore cu trenul sau cu autobuzul (numai la dus), nu cred ca iti mai arde de iesiri saptamanale.

-vanzari. Daca nu ai masina personala, ai cumpara mai putine lucruri de la hypermarket si ai merge de mai putine ori la cumparaturi.

-taxe;

-etc, etc...

In concluzie, mai putine turisme, mai putine marfuri ce trebuiesc transportate cu camionul si implicit un pret mai mare pentru transport.

Scor 1-1.

Gata cu subiectul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt de parere ca ai fost corijent la economie in clasa a XI a . Daca nu ar fii camioane nu ai avea ce sa cumperi de la supermarket dar ma rog poate ca la tine la BV produsele se aduc la supermarket cu turismul .

Ceva lectura cred ca nu ti-ar strica, deja ai inceput sa scrii bazaconii, poate ca e de la caldura sau poate ca e de la fumul de diesel.

Hai sa-ti explic niste chestiuni, degeaba pui taxe la inmatricularea unui camion cand acel camion poate ca nici nu merge foarte mult in RO, trebuie diferentiate avem camioane care fac transport international, deci care nu stau si nu polueaza in Romania si avem basculante, camioane si cisterne care merg numai in RO, deci aici polueaza, singura taxare pt ele este vigneta dar in acelasi timp toate camioanele care tranziteaza romania le platesc la fel cum si in Germania camioanele platesc taxa iar masinile nu .

Mai mult trebuie spus ca un camion care polueaza de 6 ori mai mult decat un turism plateste de peste 10 ori mai multe taxe, numai rovigneta costa 720E, impozitul 500E iar la un turism nu depasesc 100E amandoua .

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Sincer adi, turismul e legat bine-mersi si de camioane, ca daca n-ar fi alea, de unde materiale de constructii sa faci pensiuni, transport mancare, etc ? Autocarele de turisti nu sunt tot un fel de "camioane" ?

    Piese de schimb si consumabile nu se fac SI PENTRU CAMIOANE ?!

    Daca n-am masina personala nu mai mananc ? Merg MAI DES la supermarket !

    Lucrurile pot continua pe aceeasi tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane la un tir o rovigneta e in jur de 50 de milioane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now