parola

2 ani cu suspendare pentru accidentul mortal de pe Kiseleff

11 posts in this topic

Anamaria Straus, autoarea accidentului mortal produs pe ÅŸoseaua Kiseleff din Capitală a fost condamnată, de magistraÅ£ii Judecătoriei Sectorului 1, la doi ani de închisoare cu suspendare. InstanÅ£a a mai dispus ca Anamaria Strauss să plătească 135.000 de euro daune morale către familia studentei din Republica Moldova, victimă a accidentului.

De asemenea, Judecătoria Sectorului 1 a mai decis ca Anamaria Straus să efectueze anual cursuri de pregătire teoretică pentru cunoaÅŸterea regulilor de circulaÅ£ie rutieră ÅŸi a normelor de prim ajutor în caz de accidente.

Decizia instanÅ£ei nu este definitivă ÅŸi poate fi atacată cu apel.

ÃŽn 27 martie, Anamaria Straus a accidentat-o mortal pe Tatiana Duplei, în momentul în care aceasta se angajase în traversarea Åžoselei Kiseleff, pe marcajul pietonal. Straus a lovind-o Tatiana Duplei cu autoturismul pe care îl conducea, neacordând prioritate de trecere, în condiÅ£iile în care existau semafoare de avertizare.

>:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

tipic romanesc - cine are bani poate sa omoare, sa bata, sa incalce orice reguli... Primeste o amenda graaasa si o sentinta cu suspendare. Restul, murim sau...ne uitam la asemenea stiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca cea omorita pe trecerea de pietoni ,era fiica mea ,justitia nu mai avea cui sa-i dea doi ani cu suspendare.tipa era de mult plecata din lumea asta.

ce se intimpla cu mine? nu ma interesa

Share this post


Link to post
Share on other sites

1000% de acord cu feraru.

nu apuca nici sa doarma o noapte undeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"InstanÅ£a a mai dispus ca Anamaria Strauss să plătească 135.000 de euro daune morale către familia studentei din Republica Moldova, victimă a accidentului."

Asta fiindca este cetatean roman. Daca avea cetatenie american, nu patea absolut nimic.  :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca cea omorita pe trecerea de pietoni ,era fiica mea ,justitia nu mai avea cui sa-i dea doi ani cu suspendare.tipa era de mult plecata din lumea asta.

ce se intimpla cu mine? nu ma interesa

De acord! Atata timp cat am INCREDERE 0 IN JUSTITIE, in cazuri extreme prefer sa ma razbun personal fara a ma interesa de consecinte!

  Ca si o paranteza.... Astazi este a III-a oara cand m-am intersectat cu unul dintre cretinii DEVEI - "RUDEL". In sensul giratoriu merge DOAR PE DOUA ROTI pe ATV si la milimetru l-am evitat! AM JURAT CA DATA VIITOARE il lovesc cu viteza maxima sa nu mai ramana nici rahat de analize de dobitocul asta! Pentru cine il cunoaste...acum cativa ani a omorat o fetita de 7 ani pe TRECEREA DE PIETONI si e bine mersi liber ca face afaceri cu guvernul. Am ajuns la atata ura incat JUR CA-L FAC un rahat pe astfalt cand imi mai iese in fata si imi pericliteaza viata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

va dau dreptate.

si va inteleg

........

parola - sa ma anunti si pe mine cand se va intampla. vreau si eu sa il "flecesc' ca pe broasca.

Nu inteleg parintii fetitei de ce nu profita de ocazie sa il ajute pe d-ul cu un mic accident fatal. Se pare ca nu e f greu.

Asta e. ura de romania unde banul conduce......

Share this post


Link to post
Share on other sites

La omor din culpa, fara circumstante agravante, cu dosar curat, oricare dintre noi primeste pedeapsa cu suspendare. Asta e legea, buna - rea, e lege. Nu are legatura cu ce simtim noi (in principal astia care avem si copii), nu are legatura cu coruptia, nu are legatura cu cati bani dai spaga. Sau are, dar in mica masura, in sensul ca poti primi pana la 5 ani cu suspendare, in loc de 2.

Singurul lucru inedit legat de sentinta este acea plata a despagubirilor. Daca nu ma insel este fara precedent. Si faptul ca au fost incluse in pedeapsa nu este neaparat un lucru rau. In comparatie de cum era pana acum, ca facea doar anii cu suspendare si platea procesul.

In cazul meu, daca s-ar intampla sa am copilul lovit de unul care scria sms-uri pe genunchi in timp ce era la volan, cel mai prost lucru pt. acel om ar fi sa fie in libertate; ca ar fi mai usor de ajuns la el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

doamna acea legata la ochi cu o balanta in mina nu am mai fost in turneu prin romanica de ffoarte mult timp.

@ muadDib legea e lege cum spui tu indiferent de statutul social dar acele incadrari numai ei stiu cum sau facut,daca esti un mizer citadin din start de la intocmirea dosarului se pleaca pe cea mai mare incadrare si pe urma sa te ti sa o schimbi la rechizitoriu sau in instanta oha de unde,la noi cei mizeri ei te incadreaza si tu trebuie sa aduci probe contrarii in apararea ta,la ei se pleaca de la prezumtie de nevinovatie sau cea mai mica incadrare si in caz ca exista asa ceva adica un judecator sa dovedeasca el ca e contrariu.

in rest petru acea doamna ai urez suflet cenusiu,cosmaruri si poate mos craciun ai aduce vreo boala chinuitoare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu am zis la fel. Daca esti amarat iei 5 ani, nu 2. Dar tot cu suspendare. Deci oricum nu ai garderoba in dungi.

Repet, nici mie nu mi se pare ok sa nu faci si un pic de puscarie, pentru ca aia in care ne punem fundul si la care invartim de volan este o arma. Dar nu e ok nici sa ne lamentam la orice stire. E coruptie in romania, insa, in cazul de fata, legea a fost aplicata. Asa proasta cum e. Sa vedem noile coduri.

Uite statistica oficiala.

c79d4b0cb321b3877e33dbadcf009ba3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now