mariansimiz

fltru cutie automata

74 posts in this topic

la un s60 d5 din 2005 cutie automata se poate schimba filtru fara sa dau cutia jos?am auzit ca trb sa dau cutia jos,e adevarat?daca da ce sa fac sa nu il schimb?multumesc mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles si auzit, filtrul de ulei din cutia automata se cam schimba... cu tot cu sorb (baie)... Nu exista part number in VADIS, si nici nu am reusit sa-l gasesc pe undeva ca atare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de ce sa il schimbi ? cite mii de km ai ?  eu am 365.000 km si nu era schimbat filtrul. Treaba cu datul cutiei jos e cam nasoala daca nu ai mecanic bun sau service ok , trebuie desfacuta toata fata masinii , inclusiv radiatoarele , si tot ce e deasupra motorului, apoi reincarcata clima , schimbi o-ringurile la holenderele la clima ..., daca nu i-ti face figuri cutia automata NU umbla la ea , completeaza uleiul daca e necesar , verifici la rece , la cald, ai pe joja semnele , sa nu pui peste nivel !!!.. si doar cu uleiul indicat de producator ..acu nu stiu codul ca le am jos in masina dar daca vreti iti zic formula si tipul de pe bidon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este schimbat uleiul la timp nu ai nici o problema cu cutia, este bine sa mai verifici din cand in cand uleiul, trebuie sa fie un roz frumos .

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina are 145 000 schimba foarte bine iar nivelul e ok si uleiul e foarte curat asa pare.am luat ulei din italia de la o firma volvo are pe bidon sigla volvo.ce sa fac sa schimb doar uleiul fara filtru sa nu schimb nimic?Mariusyoyo da-mi te rog nr tau de tel.AW55-50/51SN acesta e tipul de ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

telefonul meu este 0740056763 dar din cite i-mi amintesc eu ala e codul de cutie automata pt. V70 ... , azi am cotrobait prin Volvo dat promit ca maine adus bidonu si iti scriu formula si producatorul de ulei dar vorba lui Bogdan daca e curat uleiul Nu fa decit completare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala e codul cutiei.

Daca uleiul arata bine si nu miroase a ars nu ai de ce sa-l schimbi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci uleiul de cutie dupa manualul volvo V70 ce il am eu zice ca trebuie sa fie la automatic Dexron III G ce am bagat si eu in e mea cind am schimbat cutia, acu beleaua e ca eu merg cu masina dar tot apare eroarea de cutie , chiar resetata .  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

1). Cand schimbi cutia, trebuie resoftata...

2). La V70 D5-ul tau in NICIUN CAZ nu e Dexron III/Ford Mercon, ci este JWS3309 !!! Nu il gasesti DECAT DE LA MOBIL, din cate stiu, NU BAGA ALTCEVA CA ITI VA PICA SI CUTIA ASTA !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariansimiz nu-ti bate capul cu cutia ta pt ca dupa 2005 sunt mult mai bune, nu mai au bolile celor vechi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu o intrebare.....imi apare si mie getriebe wart.erderfordel ceva de genu asta:)) in computerul de bord...si nush ce are...masina e un d5 2004 volvo s80...si va rog daq imi puteti spune ce culoare tre sa aiba uleiul din cutie ca as vrea sa schimb uleiul...si cum il verific sa nu fie peste limita va rog astept de la voi raspunsurile.va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scrie mai sus ce culoare trebuie sa aiba, CVA are joja de culoare galbena, ai gradatii pe ea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, dar joja unde e bogdan?pot sa verific uleiul acasa sau nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti, deasupra cutiei de viteze, cumva sub pompa de frana, cauta ceva galben, sigur gasesti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crec iar devin insistent ;D explica-mi umpic locul lor te rog.

Cred ca iar devin insistent. Explica-mi un pic locul lor, te rog. (modificare adusa de admin)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of, of .... cum ridici capota, intre radiatoare si cutie (adica in partea dreapta) asa cum ti-a zis si Bogdan tre sa ai o joja galbena. E mica cit o puta de furnica, si e bagata mai jos. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@matei

ai 16 ani?

ai carnet? =de elev ,sau pt scuter=/.. nu te=ai saturat sa=ti tot traduca in limba romana posturile?

ce nota ai luat la teza la limba romana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm...mi se pare ca sunteti foarte destepti voi.

    1 la mana nu fac caligrafie pe forum.

    2 daca vreti sa ma ajutati asa cum scriu eu,multumesc.

    3 vorbesc foarte mult pe mesenger si din cauza asta,iar la teze pentru voi asa am 10.

                                                                      Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matey - e doar o rugaminte de a scrie CITET, ca doar sintem romani nu niste manelari messanger-isti puturosi, nu ? Ce naiba, nu are nimeni nimic cu tine, insa nu poti spune: asa scriu eu, vreti bine, nu...asta e. 

Pur si simplu nu se poate. Sint o gramada de oameni in varsta pe acest forum care nu tolereaza "ifosele" de messanger. Aici nu este si nu va fi messanger. Nu ai timp sa scrii romaneste, nu mai scrie. Fa altceva mai bun cu timpul tau. Punct.

Sper sa o iei ca un sfat...prietenesc. Daca nu poti sa scrii corect, toate posturile tale vor fi sterse. Imi pare rau, nu esti singurul caruia i se atrage atentia si sare ca intepat.

Acest forum este si va ramine un forum CIVILIZAT.

O duminica frumoasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai gasit joja?

daca nu ,miine i=ti pun o poza cu locul unde se afla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gresit eu locul, nu e sub pompa de frana ci in fata intre cutie si radiator .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca si la s80 filtrul se schimba cu tot cu baie , nu ? Cam cat ar costa unul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da am gasit joja,uleiul e negru si miroase a cartofi prajiti de un an :D...deci asta e solutia,schimbarea uleiului.Si banuiesc ca dupa ce il schimb trebuie resatat ca sa dispara eroarea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now