narcistip

a schimbat cineva planetare sau rulmenti la s80?

22 posts in this topic

ajutor oameni buni!!!!

am huruiala de vreo 3 luni si nu-mi dau seama ce poate fi.

am verificat cauciucurile si jantele si nu am probleme.

ma gandesc ca e vreun rulment sau planetara.

huruiala o aud la peste 60-70 km/ora dar daca nici mecanicii nu stiu eu ce pot sa fac(unii mecanici).

am descoperit ca un burduf de la planetara stanga e spart dar nu cred ca asta ar fi  problema.

poate ma ajuta cineca cu vreun sfat.

multumesc anticipat!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am schimbat rulmenti/planetare la s80 dar la orice tip de masina, in principiu: in curba se aude planetara; dupa o anumita viteza( de obicei 50-60km/h) se aude rulmentul.

Succes! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-ai suparat rau adi.informatia ta ma va durea rau la buzunar.

oricum ma astept la rulment caci am cam eliminat toate probabilitatile dar acu nu-mi dau seama care rulment e de vina-aualeo si cand ma gandesc ca e vreo sase milioane unu -mi-a trebuit volvo  >:(

mersi de raspuns!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu il schimbi rapid, o sa te doara si mai rau cand va trebui sa schimbi si fuzeta in viitorul apropiat.  ;D

Ai grija... si multa bafta! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incet incet incepe sa imi para rau ca mi-am luat Volvo.Preturile sunt exagerat de mari in comparatie cu alte masini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D  ;D  ;D Daca faci comparatie cu o "ascutitoare" atunci normal ca e mai scump.

Daca o cumparai noua stiai ce e in ea si nu mai manca bani....Second e o loterie... Dar oricum....capul planetarei costa 350RON-400RON si nu "cade" daca nu o folosesti pe circuite.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi daca cumpra masina noua.............hoooooo o gramadade bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incet incet incepe sa imi para rau ca mi-am luat Volvo.Preturile sunt exagerat de mari in comparatie cu alte masini.

Ai vorbit cu Alex de piese ?  ;D Si crezi ca la alta masina premium o sa gasesti piese mai ieftine ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pana la urma, ce pret are un rulment de fata? dar unul de spate?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mergi cu rulmentul asa nu-ti "cade" nici o fuzeta. Rulmentul nu e conic, e normal si vine cu tot cu butuc. Din cauza asta e destul de scump (in jur de 600 RON). Partea buna e ca se schimba relativ usor dar ai grija sa NU SCOTI TRIPODA INTERIOARA DE LA PLANETARA ca o sa-ti ia juma' de zi sa o pui la loc. Are o SINGURA POZITIE, si iese al dracu de repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de rulmentii de fuzeta si cei de pe spate: Se face vreo revizie, se greseaza dupa un nr. de km.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca se greseaza...ei vin impreuna cu fuzeta si nu tare ai acces la ei...oricum, daca cineva stie vreo solutie sau are vreo ideea cum poti intretine rulmentii pentru a avea o viata cat mai lunga, sa posteze parerile aici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te plingi de un rulment?Nu ti-as dori sa ajungi vreodata sa schimbi volanta,Doamne fereste,(ma refer la manopera si pret),turbina ca pret s.a,astea un rulment,un capat de bara sunt fleacuri.Dar ne place cind mergem cu un S80.Capul sus si tot-nainte......!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca are cineva de vanzare pe ocazii. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, cunoasteti cumva momentele de strangere la suruburile de la rulment roata fata? Maine montez un rulment FAG si mi-ar fi utila informatia.

Am gasit pe un alt forum ceva de genul tighten to 20Nm, then 45Nm and finally angle tighten a further 60o with an angle tightening gauge.

Pate confirma cineva ? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te sfatuiesc sa pui pe original sau SKF. Din cate stiu FAG sunt slabi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea zack,daca FAG sunt slabi,optimal cum sunt ? Inexistenti ? :)

Fag face rulmenti foarte buni si daca nu face,cumpara de la Koyo sau SKF. ;)

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Alex sa stii ca ai dreptate!! Am confundat borcanele!!! :blush: Apropo de firme....de Starline a auzit cineva? Am vazut fel de feluri pentru s80...la niste preturi foarte mici!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cah... pune-l langa Optimal :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat rulmentii acum 3 ani la a mea. Nici nu mai stiu ce marca erau. Luati de la englezi cu 120euro bucata. In juma de ora il schimbi, nu-i mare branza. Incearca sa eviti rulmentii facuti la chinezi. Da, exista si asa ceva.

Suruburile se strang functie de marimea lor, standard. Adica daca sunt stranse in otel sau lega. Pe capul surubului ar trebui sa fie scrisa forta maxima la care rezista surubul strans. Exista si tabele cu forta maxima cu care poate fi strans un surub functie de marimea sa (Mxx). Oricum fie materialul din care este facut hub-ul la rulment si rulmentul sunt din otel "din ala". Adica ti se rupe surubul mai intai, nu risti sa strici nimic chiar daca le strangi mai mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am schimbat si eu rulmentii recent, am luat cu tot cu butuc, aveam un zgomot de rulare care a disparut dupa schimbarea rulmentilor :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now