Bulinutza

Consum C30

331 posts in this topic

Faceam si eu caterinca. :))

Consuma 10 la suta ca erau -18 grade si mergeam cu masina 3/4 km de colo colo lenea fiind mare sa ma deplasez pe jos. Am crezut chiar ca ceva s-a intamplat dar cand am fost sa schimb antigelul am facut si un test la masina si n-a iesit nimic. Acum am postat consumul verificat pe comp de bord, pompa, bon, etc. Am vazut la colegii de pe aici ca au avut si ei consum mare in aceasi perioada, indiferent ca au diesel ori benzina. Deci m-am relaxat. Nu de alta dar nu vreau sa mint omul cand vand masina ca ea consuma 6 si de fapt ea duce spre 11.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bine, nu consuma 6 nici parcata :))) Sub 7 litri nu stiu daca a coborat vreodata.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare masina isi are avantaje si dezavantaje :D vrei economie cumperi golf 3 / passat 1990 1.9 sdi , masina costa 1000 euro si n-ai treaba.

N.Inout cati Nm are 1.6 i ?

Passatu mai are si rezervorul de aproape 100 l :))) mergi cu ea de te saturi.

Sa nu iti povestesc de v70 meu in care am bagat 3000 lei in 110 k , si consuma tare putina motorina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine, nu consuma 6 nici parcata :smile:)) Sub 7 litri nu stiu daca a coborat vreodata.

Ha, te-am luat - 6,7%, cel mai mic consum pana acum :D

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca e cel mai putin important ptr mine cati Nm are masina mea. Daca vroiam racheta imi cumparam renault magane rs cup ori clio rs cup si deja matura cu tot ce inseamna masina cu pretentii. Dar eu vreau sa merg linistit din punctul A in punctul B. Daca aveam sosele mai zic ca merita o masina cu 150-200 cp. Dar fara sosele... Doar pentru o simpla depasire si ca mai vreau eu sa o fugaresc ...chiar nu merita banii. E ca si cum compar Mercedesul ori Bmw-ul cu Amg-ul de la mercedes ori M-ul de la bmw. Aceasi masina, performante diferite dar la pret aproape dublu. Pentru ce? Pentru demaraj si reprize? Ptr huruit motor ca de racheta? Nu multumesc. Ambele sunt limitate la 250 electronic. Mai mult de atat nu poti da si nici nu ai sosele pentru asa ceva.

Passat am avut eu si avea rezervor de 70 litri si consuma 8-9% la motor de 2000 si 140 cp. Ma refer in oras.

Din punctul meu de vedere motorul pe benzina este cea mai buna alegere facuta la o masina. Pe mine ma incanta altceva decat sa zboare. Ma incanta linistea, sa fie silentioasa, sa nu trepideze, sa nu scoata fum, sa pot merge cu 50 la ora si sa aud doar zgomotul cauciucurilor. Asta e adevarata mea placere. Nu sa zbor cu masina pe sosele in speranta ca il fac eu pr fraier.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Daca vrei performanta ia de aici. Asta da demaraj pe motor electric. 3,2 secunde 100 km/h

Insane mode :)))

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Passatu din '91 are de aproape 100

75 cp :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

8.9 litri/100km

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

motorizare d2(varianta pe care ei au anuntat-o de 115 hp) si transmisia manuala in 6 trepte. Tin sa va anunt ca oricum as merge cu ea in oras,consuma ca porcu'.am sa dau vina totusi pe greutatea masinii si motorul subdimensionat.in oras(bucuresti) rar,vara, scot undeva 7.8,insa iarna este 9.cei de la primus mi-au spus ca este enorm.desi la cat de bine se conduce si performantele pe care le are motorasul asta,sa nu mai spun de potential,nu prea mai conteaza consumul.

Am vazut ca a zis cineva de zgomot la diesel.pe modele facelift din 2011 nu se mai aude asa a diesel.decat daca esti cu a 3-a la 30,ai uitat sa schimbi si caraie.atunci rontzaie ca un diesel.in schimb.nicio problema.iar dupa 3000 cand intra in putere motorul,chiar nu mai suna.evacuarea si ea este bine gandita pt a mai elimina din sunet.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si tie. Tu esti? Inainte sa postezi pe topicul consum c30 poate era bine sa te si cunoastem. Exista si un topic dedicat noilor veniti.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

motorizare d2(varianta pe care ei au anuntat-o de 115 hp) si transmisia manuala in 6 trepte. Tin sa va anunt ca oricum as merge cu ea in oras,consuma ca porcu'.am sa dau vina totusi pe greutatea masinii si motorul subdimensionat.in oras(bucuresti) rar,vara, scot undeva 7.8,insa iarna este 9.cei de la primus mi-au spus ca este enorm.desi la cat de bine se conduce si performantele pe care le are motorasul asta,sa nu mai spun de potential,nu prea mai conteaza consumul.

Am vazut ca a zis cineva de zgomot la diesel.pe modele facelift din 2011 nu se mai aude asa a diesel.decat daca esti cu a 3-a la 30,ai uitat sa schimbi si caraie.atunci rontzaie ca un diesel.in schimb.nicio problema.iar dupa 3000 cand intra in putere motorul,chiar nu mai suna.evacuarea si ea este bine gandita pt a mai elimina din sunet.

Verifica si tu presiunea in roti sau DPF (cati km are masina?)...daca ai consum de 9 litri consuma cat a mea (motor 2.4litri si cutie automata)...cei cu D2 se "lauda" cu un consum de 5l/100km

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dizalu' e antifonat destul de prost si dupa facelift (a se vedea masina mea). Asta nu inseamna ca face ca un tractor, dar nu este exceptional (vezi BeMVVe).

Iti consuma destul de mult pentru Bucuresti, cum spunea si Victor mai sus, e aproape de consumul unui D5 automat. Nu cumva ai tu piciorul drept "mai greu"? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa mult timp am avut ocazia sa mai alerg si eu C30 pe autostrada Buc-CT...consum la pompa (la plecare am facut plinul la MOL Pallady si realimentat la MOL Barbu Vacarescu)..536km cu 38litri, o medie de 7,09l/100km (stil de condus "haotic" , cu 110,130/160/200)

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am mai potolit si eu, si la ultimile 3-4 plinuri am scos cam 6l/100. 700 km, dintre care cam 150 in oras, si restul autostrada plus drum de munte. Autostrada cam 120km/h. Am limitator de viteza in dreapta... :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Desi nu ma incadrez in categoria C30, am si eu o intrebare:cand am luat masina avea instalat un chip tuning : http://www.ptronic.c...-1.6-d-109.html , exact ca cel din link. Problema era ca masina fumega destul de tare la accelerari bruste. Am corespondat cu cei de la

Ptronic, ei m-au sfatuit sa mut un jumper din instalatie pentru a mai diminua din putere si elimina fumul. In momentul de fata device-ul sta in dulap acasa.Conectica acestui chip tuning consta in alimentarea de la baterie cu 12V si scoaterea fiecarei mufe a injectoarelor, introducerea acesteia intr-o mufa a device-ului si o alta din dispozitiv se pune pe injector. In total sunt 8 mufe si alimentarea. Si in sfarsit vine si intrebarea: daca acest dispozitiv este conectat numai la terminale (injectoare), sa inteleg ca nu face nici o modificare pe partea de soft in amonte de injectoare ci doar pacaleste injectoarele (denatureaza informatia data de ECU sistemului de injectie) ?

Daca am scris prostii va rog sa ma scuzati.

PS : Deoarece sunt off topic rog un moderator sa mute postarea unde considera sau sa o stearga.

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa il si arunci, ca ocupa aiurea loc in dulap, sau sa pacalesti pe cineva sa-ti cumpere "pacaliciul", pentru ca fix asta este. Spre deosebire de montajele "minune" care iti impart consumul in doua, magnetii de "polarizare a amestecului" care chiar NU functioneaza, asta nu face decat sa-ti infunde filtrul de particule (daca ai) si sa ii improaste cu fum pe cei din spate.

Daca vrei tuning, iti faci soft ca la carte.

End of story.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cotet 30 al meu a inceput sa ma minta, si cred ca ascunde ceva :)

Ultimul plin facut joi (49 litrii la pompa). Mers bucuresti cca 60 km si restul 250 doar autostrada (a2) fara sa calc nici o pedala, doar cruise, setat undeva la 125-130 kmph

Ajuns acasa, rezervorul pe la jumate, insa computerul scria consum mediu 5.6 :~)

Consumul instant aratat pe tot drumul era undeva intre 5.4-5.8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau minte CB-ul, sau minte litrometrul

Fa-i plinul si afla crudul adevar :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau minte CB-ul, sau minte litrometrul

Fa-i plinul si afla crudul adevar :smile:

nu stiu care minte, ideea e ca am 300 km facut din care 250 autostrada si rezervorul il am pe la jumate. Chestia asta mi se intampla cu rulaj exclusiv urban (buc)

s o fi stricat plutitorul :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

ultimul plin, ~240 km de a1 restul DN-uri si DJ-uri. Doar 40 km buc.

post-6329-0-05302600-1433402433_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ai resetat CB-ul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia fa plin -plin si vezi cat iti da, mie conform spuselor tale imi iese 8% si e cam prea mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia fa plin -plin si vezi cat iti da, mie conform spuselor tale imi iese 8% si e cam prea mult .

Resetez CB ul la fiecare plin. In oras (buc) cam asta imi e consumul, 8, la orele la care circul eu, adica dimineata si seara cand isi duc toti plozii la scoli inalte de centru de capitala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sub 5,7 nu am scos niciodata, si mers ca de bunic, fix sa vad cat de putin pot consuma. In general, am o medie de 6,2 ...acum ca e vara si merg cu AC vad ca iar sare pe la 6,8 :( . Si nu mai accelerez brusc/merg tare. Cam mult totusi :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sub 5,7 nu am scos niciodata, si mers ca de bunic, fix sa vad cat de putin pot consuma. In general, am o medie de 6,2 ...acum ca e vara si merg cu AC vad ca iar sare pe la 6,8 :( . Si nu mai accelerez brusc/merg tare. Cam mult totusi :(

pai da dar tu circuli dimineata (7-8-9) prin centru sau seara (18-19) adica traversezi orasul?

Asa si eu daca circul la ore cand nu e aglomeratie probabil ca scot un 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

6,2- 6,8 e de mers 80% in afara, iar 20% in oras sambata/duminica cand sa ies... Si nu mai merg tare, nu mai accelerez brusc deloc. consuma cam mult, comparat cu ce vad spus de alti colegi cu acelasi motor.

Prin Bucuresti in timpul saptamanii nu mai merg cu masina. Cedez nervos..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now