Guest Cioris

Cum lipesc panza de pe plafon ?

18 posts in this topic

Salutare... Recent am facut o curatenie generala in masina si din greseala frecand plafonul pe interior am dezlipit o bucatatica din el. Acum am o bula de panza formata si am observat k s.a cam marit putin in ultimul timp. Am vrut sa ma bag eu sa il lipesc dar mi.e frica sa nu fac vreo prostie si sa raman cu vreo pata pe plafon de la lipici. Oare exista un produs special pt a lipi panza asta ? Orice sfat e bine venit.. multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Merge cu prenadez dar................. conditia sa iasa bine este sa ungi "suportul"(partea de carton sau PVC), nu panza si sa lasi prenadezul sa se usuce putin (exact cum se face la cizmarie), apoi apesi usor panza pe suport fara sa o intinzi fiindca se deformeaza. Am patit si eu la vreo 2-3 masini acelasi lucru. La prima incercare am uns suportul cu prenadez, dupa care am lipit panza peste, iar surplusul de prenadez a iesit prin panza si a patat-o. La urmatoarele m-am invatat si totul a mers bine.

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate inteleg eu, are "o bula". Adica nu e undeva la margine, deci nu are acces la carton.

In acest caz, ce trebuie sa faci? Sa desfaci panza complet de pe plafon? Sa desfaci pana la cea mai apropiata margine?

E complicat... Mai bine iei tot incidentul ca pe un sut in fund ce te impinge cu un pas inainte, te duci la o firma buna si iti faci un upgrade la tot plafonul, eventual cu piele, in culoarea in care si asa vroiai de mult sa faci plafonul :D

Mai ales daca zici ca bula respectiva s-a marit in timp, deci clar adezivul de pe intregul plafon e un pic cam... prostut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiam cum sa ma exprim mai corect... panza nu e rupta ... doar dezlipita si atarna in jos.... si sa dau jos toata panza de pe plafon pt 10 cm nu prea imi convine... sa vedem ce fac.. am auzit k exista o rola speciala cu un lipici incolor care rezolva astfel de cazuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sti pe cineva care se ocupa de asa ceva in Bucuresti ? eu in 2 luni vin definitiv in tara si daca se poate face acolo il las asa pana vin. Aici preturile pentru astfel de lucruri sunt pur si simplu enorme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ar merge oare cu ceva lipici incolor pe care sa il tragi intr-o seriga cu ac si sa bagi prin material si sa pui cateva picaturi in cateva zone apoi sa tii meterialul presat pana se lipeste ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea dezlipita este in centrul plafonului ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un var care se ocupa de tapiterii,chiar langa Timpuri Noi,sigur te rezolva.Iulica il cheama si nr tel 0722860011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Partea dezlipita este in centrul plafonului ???

Este in coltul din stanga pe partea soferului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este undeva la margine, este bine. Desfaci ornamentele de plastic, scoti chederul, dezlipesti pana la margine daca este cazul, ungi cu prenadez si lipesti la loc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca lipesti cu prenadez, astepti pana se usca , mai exact atunci cand pui mana pe locul cu adeziv sa  se lipeasca ca pe banda scoch, si nu sa se intinda. Asa nu mai trece prin material adezivul .Apoi presezi bine din interior spre exteriorul tapiteriei, sa nu ramana cute.Spor la treaba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoti plafonul de pe masina , pe urma dai jos panza si o lipesti cu prenadez .

Multa bafta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wtf? Mi-am recuperat masina de la ai mei, caci o perioada nu am fost in stare sa conduc, si am realizat ca mi s-a lasat panza mai prin toate colturile și nu numai. Am observat ca au reușit să imi desfacă mânerul interior din tavan. Sa fie oare de vina desprinderea manarelui?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si eu o problema cu panza de pe plafon, dar la mine se dezlipise si se lasase pe toata suprafata, se mai tinea numai in colturi. Cred ca de vina a fost o curatare completa a tapiteriri, inclusiv cu abur, lucru care a afectat adezivul imbatranit. Nu m-am apucat sa rezolv problema singur, pentru ca trebuia demontat cartonul de pe plafon, toate plasticele de pe stalpi, lunata, parasolate, lampi etc. Plus ca pansa era uzata si agatat intr-un colt. Am luat preturi de la diversi tapiteri auto si erau pe undeva pe la 7-800 de lei, ceea ce mi s-a parut enorm (toate ofertele erau cu inlocuirea panzei si montare-demontare, cu materialul lor). Pana la urma cel mai bun pret l-a dat un atelier cam dubios pe undeva pe la Piata de Flori (Bucuresti), 450 de lei toata tarasenia. Am rezolvat problema, dar au trecut doar 2 saptamani, nici nu a iesit mirosul de lipici din masina, nu stiu cum se comporta in timp. De aratat arata decent, nu e cine stie ce material aspectuos, dar arata mai bine decat vechea panza uzata. Daca vrei iti dau mai multe detalii despre atelierul respectiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este mai simplu sa luati alta tapiterie de la Cipilika? Nu cred ca sare de 150-200 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, eu zic sa faci toata treaba asta cu o seringa + ac, finut si delicat si o sa-ti mearga, fara prea mult efort de scos plafonul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now