thor4ever

volvo s40 2005-2006

292 posts in this topic

Si v70 ar fi fost pe lista. Parca totusi mi se pare cam maricel.

Mcv-ul nou arata chiar f bine pt ce te astepti de la logan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E seamana cu skoda sau mi sa părut mie :)... v 70 pare mare dar când il ai tot nu iti ajunge, sincer v50 mi se pare micuț cu mult pe lângă v70, la fel si cu noul mcv

Un v70 3 sau xc

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai v70 are spatiu enorm in portbagaj fata de v50. Si este mare si la clasa ei.

Oricum caut euro 5(2010-2011)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista V70 cu EURO5 . :D

Dupa cum ti-am spus si in privat cea mai buna alegere este 318D .

V70-ul este ieftin pt ce ofera DAR este generatie veche.

V60-ul este prea scump pt ce ofera si asta pt ca e generatie noua .

Din pacate Volvo nu are motoare performante de 2L pt perioada (2010-2011), adica D3/D4 nu sunt niste motoare foarte reusite, consuma mult in comparatie cu ce ofera concurenta, sunt mai galagioase si nu extrem de fiabile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un coleg cu un 318 d 2010 merge binisor :) numa sonorizarea e foarte proasta si sub scaune are difuzoare si tot degeaba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu il compar cu V60 D3 care desi are 20cp in plus trage la fel iar de consumat consuma mai mult.

In schimb e mai aratos V60-ul, muuuuult mai aratos .

Ca si bube sunt cam aceleasi la ambele motoare, la amandoua exista riscul sa se rupa distributia, totusi V60-ul se repara mai scump .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comparat cu d5 v70 colegul meu cand la condus a spus ca trage de rupe pe langa bmw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu compara modelul vechi de V70, ala este usor in comparatie cu V60-ul . Adica V70-ul D5 E3 scoate suta in 9.1 sec iar 318D in vreo 9.4 . Deci trage mai bine . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca ar fi sa comparam cei 2400 cc/ 5 cilindrii de la Volvo, cu 2000cc/ 4 cilindrii de la BMW, cred ca trage mai bine BMW-ul :D

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea as recomanda 2.0D de la BMW... Eu pe care le-am vazut pe aici prin Bucuresti, au un sunet groaznic. Numa a BMW nu suna. Oribil

Administratorul cladirii de birouri unde avem sediul are unu (arata foarte bine, nimic de zis) si vreau sa zic ca la ~140k km, cred ca are toate problemele posibile la 1.6-le si 2.0-iul de PSA de la Volvo... EGR DPF Turbo...

Poate pentru ca si ala e facut cu PSA...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca vb de motoare diferite, eu vb aici de motorul EURO5 cu distributie pe spate (N47D20). De sunat rau nu stiu ce sa zic pt ca nu prea se aude iar probleme nu sunt la BMW pe parte de DPF, adica ai indicator in bord de stare DPF si iti zice destul de clar ce si cum iar de tinut tine peste 200.ooo km nu 120.ooo km .

Cat despre provenienta motorului de 2L diesel de la BMW trebuie spus ca nu are nici o legatura cu grupul PSA . Probabil tu l-ai confundat cu 1.6 benzina de pe Mini Cooper .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, nu stiu de unde am scos faza cu PSA, ca sigur ca am citit pe undeva de o colaborare pe un 2.0D. :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si o curiozitate iti spun ca un BMW 520D @184cp e mai rapid ca un C30 D5 @180cp . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu am de ales intre a4 avant 2l 170 cai/ bmw touring 318/320 / v60 d3.Primele doua o sa pot sa le vad zilele urmatoare, de v60 sper sa pot gasi sapt viitoare la cj la targ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu prea ai de ales decat intre BMW si Volvo pt ca Audi este cu bube mari la DPF si are niste costuri dureroase fiind greu de anulat DPF-ul din cauza pozitiei . Asta e numai una din probleme dar AUDI mai are si alta cum ar fi motorasul electric ce actioneaza turbina care desi e aproape identic cu cel de la BMW pica mai repede decat la BMW .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si plus de asta Mariane ce vrei sa te faci stapanu' inelelor? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now