Sign in to follow this  
Followers 0
CLAUDELLUS

Volvo for life

26 posts in this topic

Buna tuturor.

Pot spune ca sunt si eu "posesor" de volvo; pun ghilimele pentru ca masina de fapt e company-car, dar nu cred ca e vre-o problema.

pot spune ca am ceva exerienta cu acesta marca dearece acum cativa ani am lucrat ca si consilier vanzari la dealerul local, ce pe vremea aceea se numea X-car. vremurile m-au purtat prin alte companii urmand ca sa ajung inapoi in gru - mai exact la Volvo Bus Corporation(2ani and counting). In cazul in care doriti sa va ajut cu unformatii despre intreg grupul AB Volvo va stau la dispozitie.

Va spun ca am citit cu interes  cred ca mai mult de 3/4 din forum si am observat ca sunteti oameni pasionati de acesta marca -  dar mai sunt si exceptii (sunt cateva ineptii mai mari decat un XC90 - insa nu le voi puncta pe cele trecute, dar daca voi mai descoperi pe viitor sa stiti ca voi spune "pe sleau")

Masinuta cu virgula care ma dau este un S40 2.0D kinetic la care s-au adugat alarma, computer de bord si xenoane plus lumini permanente. B-12VVR alb.

Cam atat acum ca e o ora destul de tarzie ca tocmai ce m-am intors de a fotbal+meci.

[move]Va pupa tata![/move]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit printre noi !  Asteptam parerile tale - pe sleau, cum ai spus  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit!

Daca sunt greseli grave, nu le trece cu vederea. Poate sunt raspunsuri la anumite probleme, gresite si se pierd bani multi daca rezolvarea este data de un raspuns eronat. Chiar daca este bine intentionat  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit!

Ne bucura faptul ca putem avea printre noi o persoana care ne poate furniza informatii cat mai exacte, direct de la sursa.

Apropos, ce se aude de chinezii de la Geely?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit!Orice parere, sau mai bine, daca cunosti concret, moduri de a ne rezolva micile probleme,cu siguranta sunt binevenite.Chiar daca se greseste, nu e cu suparare, sunt putini cei care stapanesc cunostinte despre masinile noastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo AB nu are nici o legatura cu Volvo Cars care apartine de FORD.

Oricum bine ai venit pe forum, macar camioanele au ramas suedeze :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca sunt divizii separate, dar mai circula informatii de la unii la altii...., macar zvonuri. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preluarea Volvo este o discutie cu usile inchise asa ca nu prea scapa zvonuri decat daca se doreste sau daca are cineva vreun interes :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit!

Ne bucura faptul ca putem avea printre noi o persoana care ne poate furniza informatii cat mai exacte, direct de la sursa.

Apropos, ce se aude de chinezii de la Geely?

:) nu cred ca pot fi numit "sursa", mai ales cum s-a scris si mai jos de postul tau, dar mai sus de al meu, ca volvocars nu mai face parte din grupul AB Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am gandit sa tin un jurnal al masinii de sub fundul meu:

-receptionata cu 10 km la bord la data de 11.05.2008

-revizie 18.000 ulei filtre = 1.000 ron

-revizie 30.000 ulei filtre placute fata spate = 2.000 ron

-revizie 45.000 uei fitre = 1.000 ron

-inlocuit rulment fata stanga 48.000 = gratis

-revizie 60.000 uei fitre placute fata spate = 2.000 ron

...momentan am 73.200 si trebuie sa inlocuiesc parbrizul, veneam de la oradea si a sarit o pietricica de la vecinu' de trafic de pe contrasens :).

Concluzie:

daca ar fi masina mea personala nu as calca veci prin reprezentanta (sunt scumpi), dar in fiecare zi ma gandesc cum sa fac rost de bani de un V50 2.0D sa se dea si prietena mea cu ea.

PS: din punct de vedere al directiei si al suspensie masina este extraordinara; recunosc ca am dat intr-o groapa atat de tare incat stergatoarele s-au mutat pe treapta a 2-a; directia nu a avut de suferit, nici suspensia, doar janta care e (slava Domnului) de tabla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este deloc scump sau sa o zic altfel:

revizie 15.ooo km pret 1000RON

revizie 30.ooo km pret 1750RON

Preturi de Iasi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce am scris eu is preturi de reprezentanta cluj :).

eu nu consider ca is scumpe, insa cineva a facut o oferta pe filtre mann si ulei si am iesit la 650 cu tot cu manopera; dar la service din tabla... nu la service cu termopane si din BCA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit, Claudellus.

Ca sa-ti faci o idee, uite si preturile de Bucuresti :)

Revizie 30.000 km: filtre (fara motorina), ulei, manopera si fara placute frana = 1275 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ieri noapte am plecat pana in ungaria..... azi m-am intors. 1200 de kilometri si ma simt ca nou.

cu adevarat are masina asta scaune confortabile.

miercuri de la 12-30 am programare la revizia de 75000.

omg 75000km in un an si 5 luni; iar asta doar cu masina de serviciu.

cred ca trebuie sa ii fac directia. a inceput sa manance un cauciuc pe interior tare de tot. dupa ce o fac trec pe gumele de iarna.

btw cati kilometri v-au tinut anvelopele de la prim montaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine m-au tinut cam 60k km pana au ajuns la primul indicator de uzura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine m-au tinut cam 60k km pana au ajuns la primul indicator de uzura.

primul indicator de uzura e acea brida ce se afla intre crestele cauciucului? adica in acel sant longitudinal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine m-au tinut cam 60k km pana au ajuns la primul indicator de uzura.

Ce cauciucuri ai avut ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eagle F1 GSD3, foarte bune .

Acum am Nokian WR si nu sunt chiar asa de bune, deh sunt allseason .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sunt bune si nici nu sunt scumpe .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Bine ai venit , multi km fara probleme si ( bineinteles ) VOLVO FOR LIFE!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Bine ai venit , multi km fara probleme si ( bineinteles ) VOLVO FOR LIFE!

ms ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0