betty

Destinatii pentru ski

52 posts in this topic

Salut! Am deschis acest topic pentru ca am cam ramas in pana de idei pentru iarna asta. Vreau sa merg o saptamana la ski si nu stiu unde. Vreau sa-mi spuneti, din experienta voastra sau a prietenilor niste destinatii pentru ski care sa fie ok la pret. Am vazut pana acum Kaprun, Solden, si cateva de prin Elvetia (prea scumpe, dar n-am platit eu). Deci, in afara de Elvetia si cele doua din Austria, va rog sa postati idei  :P Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

la innsbruck. este o statiune super. am fost si eu iarna trecuta. preturile nu sunt foarte mari. eu am luat prin agentie

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost la hinter-tux (ghetarul e la 3250m altitudine). una dintre coborari este de peste 8 kilometri.

si preturile au fost ok. mancarea pe partie intre 5-10 euro (spaghete - snitel cu cartofi), o bere in jur de 3 euro. ski-pass pe 1 saptamana a fost 197 euro, dar este valabil in toata regiunea.

cazarea am gasit la 7 kilometri gen gazda (familia locuia la etajul 2, iar parter si etajul 1 erau date in chirie): camera cu mic dejun la 21 euro pe noapte (cu baie si dus in camera), 18 euro cu mic dejun cu baie pe hol.

voi pune si niste poze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am auzit de la un prieten,de o statiune din bulgaria,Bansko http://www.bulgariaski.com/bansko/index.shtml

unde cica este foarte frumos,aproape la fel ca in austria,cu multe partii de ski ,pt. toate nivelele de dificultate,si unde s-ar putea sa merg in aceasta iarna.Poate are cineva de aici mai multe informatii :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu aleg iarna Bansko, in defavoarea celebrei, de altfel , Valea Prahovei.

Motive: cam tot atat fac pana acolo cat si pana  la Predeal, si se poate skia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bansko e o statiune ok, e partie de cupa mondiala, preturi ca in bulgaria si conditii ca in austria.

in slovacia, in tatra joasa statiunea Jasna, e ok. partii multe, instalatii moderne. cazarea nu e scumpa, nici macar la hotel.

in slovenia, la maribor, dar e un mai scump decat in locatiile mentionate mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O alta varianta - Italia - Val Gardena (Tirolul de sud). Foarte fain, partii multe. Mai scump decat in Austria, dar merita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru raspunsuri. Am auzit multe lucruri bune despre Bansko, dar e problema cu transportul. Nu prea imi vine sa merg cu masina acolo, iar alta solutie de transport nu stiu. Am vazut oferta la blue air pentru Bucuresti - Salzburg de la 46 de euro. Cred ca tot Austria castiga si anul asta :P Ma gandesc sa rezerv doar biletul de avion si cazarea s-o gasesc la fata locului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ai probleme cu masina in statiunile din bulgaria. am fost anul asta la sunny beach.

am un prieten cu MB c220, 2006, a fost la nisipuri. plus, de 1 mai am fost la sofia 3 zile.

au drumuri bune, grija la regulile de circulatie, amenzile sunt mari.

o sa fii uimita ce masini au bulgarii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca-i este frica sa nu ramana fara ea :D :D

Dar nu cred ca e cazul,daca mergi ziua :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm, si crezi ca mie, sau prietenului cu MB-ul nu ne-a fost frica?

dar nu e fondata. politia e naspa, iti ridica masina daca o parchezi aiurea, etc.

binenteles, depinde si de bafta  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e fondata?

ia dute tu noaptea,pe drumurile alea pustii ale lor,si cand vezi ca-ti face cineva autostopu,sa opresti sa-l iei.Sa vezi atunci senzatie :D

E adevarat,ca de cativa ani sau mai potolit,dar nu e bine sa te risti totusi. E bine sa eviti sa treci noaptea pe la ei

Share this post


Link to post
Share on other sites

@claudiu: daca te uiti foarte bine, o sa vezi ca am mentionat ''in statiune''.

stiu problemele din bulgaria, dar nimeni nu te trimite noaptea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e fondata?

ia dute tu noaptea,pe drumurile alea pustii ale lor,si cand vezi ca-ti face cineva autostopu,sa opresti sa-l iei.Sa vezi atunci senzatie :D

E adevarat,ca de cativa ani sau mai potolit,dar nu e bine sa te risti totusi. E bine sa eviti sa treci noaptea pe la ei

Ete na!Ca la noi nu e asa!?!Ia sa mergi tu pe  E85 ziua in amiaza mare,spre bacau,si ai sa vezi in 2-3 comune,unii mai mullt sau mai putin negri care au cate o masina cu capota saltata si fac autostopul.Eu unu nu am avut niciodata curajul sa opresc si sa ii intreb de sanatate ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Cred ca-i este frica sa nu ramana fara ea"

Exact. Am tranzitat Bulgaria, stiu ce drumuri au, stiu ce masini au, stiu ce amenzi au. Si mai stiu ca se fura masini la greu. Probabil ca nu se cauta Volvo, dar nu mi-ar face placere sa ma gandesc pe partie daca-mi mai gasesc sau nu masina. Prefer sa ma gandesc la alte lucruri in vacanta decat la siguranta masinii.

"stiu problemele din bulgaria, dar nimeni nu te trimite noaptea" S-au furat masini din parcarile "pazite" ale hotelurilor. Cunosc un caz in care un tip a ramas fara un audi allroad parcat exact in parcarea hotelului, la nisipurile de aur. Dupa ce-a cotizat 6000 de euro si-a luat masina inapoi. Nu s-a putut intelege in niciun fel cu politia. Cred ca cei 6000 s-au impartit intre hoti, paza hotelului si politie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@betty: nu-mi place sa vorbesc din basme sau amintiri. incepand din 2006, am tranzitat bulgaria de la nord la sud si de la vest la est. anul acesta am stat in sofia, 3 zile, in vara am fost la mare, la bulgari.

nu am avut probleme de nici un fel. nu pot sa-ti spun ca nu am fost atent unde las masina.

aveam casco, am facut si rca la aceeasi firma, sa pot beneficia de extern, un pic de morcov a fost. dupa ce am vazut ce-i pe acolo...... lasa-ma

asa poti ramane fara masina in bucuresti, in ferentari, balta alba, etc(no offense).

mergi in statiune, ziua, pe autostrada sau drumuri nationale.

nu crede tot ce se spune... asa cu romania unde suntem?(vezi reportaj TOP GEAR)

oricum suntem offtopic 

hai inapoi - unde schiem anul asta?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

La PIATRA NEAMT, unde este si telegondola pana la partie si ski-lift. Lipseste zapada  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

italia alto piano della paganela sau val di sole passo tonale ultimele mai scumpe dar merita cauta pe net  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu merg de 5 ani in Austria la Altenmarkt.E o zona de schi absolut superba si extrem de civilizata.Ca fapt divers, de cand merg in Austria n-am mai fost in Romania la schi decat doua zile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Eu merg anul asta la Piesendorf langa Kaprun , cazare ok si drumul cu My Volvo:)

Cat despre faza cu Bulgaria chiar se fura masini dar de regula se fura maisini ff scumpe.

Oricum am auzit vorbe frumoase despre statiunile de ski din bulgaria , cred ca merita incercat.

Problema este daca o sa fie zapada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Cred  ca ramane Austria.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now