Sign in to follow this  
Followers 0
tudor75

ce genti (din aliaj) folositi pe v40

18 posts in this topic

Salut tuturor. Din august sunt fericitul posesor al unui Volvo V40 (urmaresc forumul de ceva mai mult timp). Masinuta a venit cu genti din tabla de 15", cu 4 prezoane (de altfel si in talon sunt trecute tot de 15) si m-ar interesa ce modele de genti de aliaj folositi si de unde le-ati luat. Apreciez mult daca puneti si o poza cu masina, pentru a-mi putea face o parere despre aspect.

Multi km fara incidente,

Tudor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit printre noi ! Sa te bucuri cit mai mult de bijuteria ta.

Ai putina rabdare, sigur maine iti va raspunde un posesor de V40 la intrebarea ta.

:iroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am acest model , sunt marca volvo,pe 15'', la care lipsesc capacele, dar @robert liciteaza pe ebay pentru ele...

post-294-12877867720874_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite asa ar trebui sa arate:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Matrixxx: multumesc de urari. Poti fi sigur ca ma bucur de ea la fiecare drum. Inca is uimit de cat de mare e diferenta fata de masina anterioara ...

@ xydexter & sfc: cam la ceva similar ma gandeam si eu. la dbtuning (link de pe forum) am gasit modelul din poza atasata.

post-3064-12877867721548_thumb.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic,ar trebui sa fii atent in primul rand la dist. dintre prezoane care este 4x114,3,asta daca nu vrei sa pui flanse sau alte minuni ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

[attachthumb=#]

Asa arata pe a mea, mi se pare ca dau cel mai bine pe s/v40.

post-2820-12877867735434_thumb.jpg

post-2820-12877867740094_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic,ar trebui sa fii atent in primul rand la dist. dintre prezoane care este 4x114,3,asta daca nu vrei sa pui flanse sau alte minuni ;)

da da, distanta dintre prezoane, dimensiunea gaurii centrale, etc. am gasit un link spre o descriere, tot pe aici pe forurm, doar dimensiunile de care am nevoie inca nu le-am cautat (mai e timp pana in primavara ...)

minuni nu vreau sa pun, mai ales pe la roti, la care umbla tot felul de "meseriasi" de la vulcanizari si stau cam prost cu increderea in ei. deci, cu cat mai putine piese, cu atat mai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Matrixxx: multumesc de urari. Poti fi sigur ca ma bucur de ea la fiecare drum. Inca is uimit de cat de mare e diferenta fata de masina anterioara ...

@ xydexter & sfc: cam la ceva similar ma gandeam si eu. la dbtuning (link de pe forum) am gasit modelul din poza atasata.

atentie la acest tip de jenti : aduna mizerie neuniform si bat.

eu am ceva asemanator si trebe sa le spal mai mereu. nu e mare scofala , insa te poti pacali sa re-echilibrezi cauciucurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ iulirx: merci de tip. cu praful din Cluj, oricum masina trebuie spalata des  :( in plus de murdaria obisnuita, am gasit pe gentile unui vecin pietre prinse cu smoala de la drumurile in reparatii: te crucesti, nu alta ... daca nu le dadeam noi jos, n-as fi crezut posibil.

@ BiriV: bine aranjata masina, ti-am vazut si discutia despre ea. pacat ca-s de 17... oricum, etrierele in culoarea masinii arata bine, iar gentile le pun in valoare. din nou: bine lucrata

@ claudiu: buna ideea cu ebay; ai ideie cam cat iese transportul pana la noi? astea par sa se potriveasca, dar din poze mi se par cam "prea" uzate: http://cgi.ebay.ie/Work-RSZ-4X114-3-et43-Oldschool-Drift-Wheels-ae86-s13_W0QQitemZ180416014182QQcmdZViewItemQQptZUK_CarParts_Acc_Wheels_tyres_Trims_Car_Rims_ET?hash=item2a01a1e766&_trksid=p3286.c0.m14#ht_3866wt_1028

@ muadDib: atata timp cat ne simtim bine in masinuta noastra, conteaza fabricantul incaltarilor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ti-am dat linkul asta.

Cat despre transport,nu stiu cat ar costa,poti sa vorbesti cu Roberto,bunul nostru coleg de pe forum ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ti-am dat linkul asta.

Cat despre transport,nu stiu cat ar costa,poti sa vorbesti cu Roberto,bunul nostru coleg de pe forum ;)

Am vazut link-ul, duminica seara, iar licitatia s-a incheiat sambata  ::) Iti dai seama ca mi-a fost putin ciuda, dar macar am prins ideea cu ebay.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0