rushenescu

noul S60

21 posts in this topic

Da, am vazut si eu clipul, dupa mine e cel mai "nu stiu cum sa spun" clip al lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto este teaser, deci e absolut normal sa fie mai "nu stiu cum sa spun". Urmeaza incet, incet povestea...

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma cand apare? La cum arata si ce motorizare se spune ca ar avea (ma refer la 1.6 GTDI) este cu mult inaintea concurentei. S-ar reedita perioada 2000-2003. Acum sa vedem si la ce bani va fi. Eu unul sunt nerabdator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma lasa pe mine Shefu' (a se citi Andy  ;D ) sa dau pre mult din casa, ca nu-i inca oficial, insa un lucru e cert...Incepand cu noul S60 o sa vedeti niste schimbari majore in materie de motorizari pe principiul cilindree mica, putere mare, emisii scazute...  :headbang:

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne baga la ficati vreun T5 de 1.8T ?

Sau vreun R de 2.0?

Ca la VW vad ca se poarta 1.4 TFSI 170 CP! :-X

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Hai sa presupunem.... ;)  Sigur va avea una din motorizari de Focus  RS  ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma lasa pe mine Shefu' (a se citi Andy  ;D ) sa dau pre mult din casa, ca nu-i inca oficial, insa un lucru e cert...Incepand cu noul S60 o sa vedeti niste schimbari majore in materie de motorizari pe principiul cilindree mica, putere mare, emisii scazute...  :headbang:

Best,

H

Sincer cam asta este trendul si daca vrei sa fii in top trebuie sa tii cont de el. Motorul de 1.6 am inteles ca avea in jur de 180 hp, emisii sub 130 g/km CO2 (target impus de UE) si un consum mediu de 6% ceea ce este foarte bine. Sigur vor fi insa si motoare mai mari. Poate 1.6 va avea si un frate mai mare de 1.8-2 litri si 200-250 hp. Sa vedem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa NDB-ule, spune-le pe nume, ca eu nu ma prea pricep la vorbe :D

De parca ar putea face Horia si Andy ceva... :-*

Dar poate ajung vorbele noastre in vreo condica de sugestii...(mai exista, oare, asa ceva ???)

Share this post


Link to post
Share on other sites

As fi curios de imagini cu interiorul și ...de primele prețuri oficiale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noul Volvo S60, in Romania din septembrie 2010

Producatorul suedez de autourisme Volvo va dezvalui noul Volvo S60 cu ocazia Salonului Auto de la Geneva, in martie 2010.

Productia de serie a noului model Sedan sportiv va incepe in vara anului 2010, in fabrica Volvo Cars din Ghent, Belgia, iar in Romania va fi lansat in septembrie 2010.

“Noul Volvo S60 a fost “sculptat pentru a te miscaâ€. Arata si se conduce ca nici un alt Volvo de pana acum, si tehnologia avansata te va ajuta sa fii mai in siguranta si mai increzator la volanâ€, a declarat Stephen Odell, presedinte Volvo Cars.

http://www.corporatenews.ro/articol/Auto/33695/Noul-Volvo-S60-in-Romania-din-septembrie-2010.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

speculatii despre motoarele de pe vitorul s60:

benzina:

- 1,6 drive cu 180 cai

- 2,0f drive cu 145 cai

- 2,5ft drive cu 200 cai

- t6 cu 275 cai

diesel:

- 1,9d cu 130 cai

- d4 cu 160 cai

- 2,4d cu 175 cai

- d5 cu 205 cai

mie imi lipseste un t5 cu 230 cai sa completeze gama de motoare intre 2,5 cu 200 si t6 cu 275 cai. de asemenea cred ca nu vor cumpara multi 2,4d, se vor decide ori pentru d4 ori pentru d5...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo e aproape de obtinerea creditului de 198 mil. euro pentru producerea noului S60

Volvo Cars a ajuns la un acord preliminar pentru obtinerea imprumutului de 198 milioane de euro de la KBC Bank NV, bani pe care constructorul intentioneaza sa-i foloseasca pentru producerea noilor modele, printre care se numara si noul S60, potrivit Bloomberg.

Productia noului S60 este programata sa inceapa vara viitoare, la fabrica din nordul Belgiei, unde constructorul auto va produce si o gama de modele mai mici.

Aceasta este cea mai mare fabrica a Volvo si are 4.000 de angajati. Guvernul belgian va garanta 90% din creditul solicitat.

Sursa:  http://www.dailybusiness.ro/stiri-auto/volvo-e-aproape-de-obtinerea-creditului-de-198-mil-euro-pentru-producerea-noului-s60-34649

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca s-ar putea scoate minim 400 cp din t6 , din fabrica.

asta pentru un eventual nou s60R

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now