claudiu2525

Ajutor -XC-ul trage dreapta

61 posts in this topic

Categoric trag drepta putin ( in Anglia trag stanga  :D , sau daca mergi pe contrasens ) pentru ca e drumul inclinat din ax catre extremitati cu minim 2%.

[attachimg=#]

PROFIL STRADA.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, problema lui e ca-i ia "volanul din mana", deci mult prea mult. Probabil ca si al meu XC trage stg sau dr dar este insesizabil. Clar, e o problema undeva dar unde ..... ??? ???

Categoric trag drepta putin ( in Anglia trag stanga  :D , sau daca mergi pe contrasens ) pentru ca e drumul inclinat din ax catre extremitati cu minim 2%.

[attachimg=#]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am specificat ca atunci cand trag putin dreapta e din cauza drumului. Am raspuns defapt la dilema lui Roberto, sa nu creada ca e ceva neinregula cu masina cand trage putin catre drepta. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a umblat vreodata la subcadrul motorului? Se aude vre-un troncanit suspect la gropi? Unghiurile pe spate sunt ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a umblat vreodata la subcadrul motorului? Se aude vre-un troncanit suspect la gropi? Unghiurile pe spate sunt ok?

Pai, am spus la inceput,unghiuri ok fata,spate,cand am umblat la cadru,am facut geometrie dupa,,,,,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudiu, n-are voie. Este clar o problema undeva. Al meu nu trage nici pic, nici stg nici dreapta. Nici cind frinez nici cind merge. Vezi sa nu fie o bucsa buclucasa, care in mers iti misca ansamblul. Xc - ul e o masina grea, cu leviere si tras de bascule nu-ti dai seama. Ar trebui intr-o statie itp sa verifici puntea fata si spate individual. Aia au posibilitatea sa traga ca lumea de articulatie pe placa aia mobila. Zic si eu. Oricum al meu nu trage, deci e o problema la al tau.  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu s-au strans suruburile de la subcadru la cuplu iti recomand sa o faci si mai discutam dupa. Suruburile alea se strang la un cuplu fantastic: 105Nm (ca prezoanele de la roti si apoi inca 120 grade). Daca accelerezi brusc sau franezi brusc trage intr-o parte? Daca da mai mult ca sigur este de aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am fost la service si am rezolvat. La Primus in Otopeni. A mers seful de service de doua ori cu masina sa se asigure.

E o chestie de geometrie dar cu volanul la cateva grade in + sau - fata de 0.

Se face numai cu atentie din partea celui care se ocupa. Daca se grabeste nu iese.

Bafta, a mea numai trage...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Claudiu: Ai rezolvat problema cu directia?

Inca nu,.Nu am mai avut timp de ea.

Oricum,nu este ceva foarte grav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa descopar problema,si aproape ca am rezolvat-o,.Este de la caseta de directie ,care avea  un joc destul de mare,am mai strans un pic ''surubu''(are un reglaj,cu o toleranta destul de mica),dar ,am scapat in mare parte si de bataie,si mai ales ,nu mai o ia volanul ca nebunu inspre dreapta.

Nu o sa tina foarte mult timp,cum mi-o fi norocul,si va trebui sa-i schimb caseta ,sau sa gasesc pe cineva care sa o repare,pt. ca exista si varianta asta.

Vom vedea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si de ce dreapta si nu stanga ?

Eu cred ca doar ai intarit putin directia si mergand mai greu nu mai poate volanul sa o ia de nebun spre dreapta sau stanga .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E si asta o explicatie,cert e ca sta la locul lui

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmmm ,la mine impinge spre stanga, si suntem in in Romania .Am schimbat anvelope arcuri de pe stanga pe dreapta ,samd .Ipoteza mea este ca la mine problema zace undeva la amortizorul stanga spate (nivomat) incerc sa schimb si revin cu rezultatul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut claudiu,

De ce nu mergi pana la Volvo la o geometrie ca la carte? Costa 150 RON si te lamuresti daca e chiar de la caseta sau nu - eu zic ca merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred că cei de la Volvo fac geometria ca la carte. Nu cred că reglează camberul şi casterul, cred că reglează doar toe-in-ul, ca orice alt punct de reglaj al direcţiei.

Doc, zici tu - ai fost vreodata sa vezi ce instalatie de directie au oamenii acolo? Eu indraznesc sa precizez ca nu e chiar asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema ,oarecum rezolvata la mine.Am incaltat flacaul cu anvelopele de iarna si nu mai pleaca spre stanga.Inclinatia pe stanga clar este din amortizorul spate , nivomat mititelul . L-am examinat ochiometric si se vede curs lichid din el , deci bag de seama ca nu isi mai indeplineste functia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit si corpul amortizorului ros ,agresat de arc a carui flansa de fixare a fost montata gresit .Daca a fost deformata carcasa exterioara ,slabe sanse sa isi mai faca treaba. Ma intreb cum pot evidentia faptul ca un arc este mai moale"calcat " asa cum spun mecanicii. Pe langa faptul ca la ma suratoare stanga spate sta mai jos cu 22 mm si fata cu 17 mm , in virajul la dreapta masina se lasa spre stanga de parca as avea eu 450 kg , si nu am decat 84 kg . :smile:

Am atasat si o foto cu slabanogul.

post-3610-0-07226100-1414523780_thumb.jp

Edited by marshall

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DOC, pot spune numai atat, eu imi fac geometria NUMAI LA PRIMUS.

Iar daca intrebi " de ce? " iti raspund in avans, pt ca sunt singurii care regleaza si fuga iar geometria iese corect .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic...de fuga si convergenta se regleaza insa cel de "cadere"=camber rezulta din constructie din elementele mecanice ale sasiuluii plus articulatii,asa stiu.Daca ai ceva documentatie ,contrazice-ma. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saphir camber-ul la v70 (cel putin al meu) se poate ajusta din cele 2 suruburi amortizor/fuzeta eu l-am pus dupa urma fostului telescop si am masurat cu un sablon sa fie lafel ca si pe partea cealalta . Era oarecum pe mijloc "reglajul" cred ca la asta se refera Heimdallr

La suspensia fata

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Telescoapele vechi oem(aveau reglajul) cat si cele noi kyb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti sigur? La mine gaurile nu sunt excentrice si dupa ce pun suruburile, fuzeta se aliniaza si nu mai am ce sa reglez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now