Sign in to follow this  
Followers 0
Guest CS_05_HHO

Ma primiti si pe mine?

9 posts in this topic

Sunt un entuziast al marcii Volvo, chiar daca am o dragoste nedescrisa si pt Saab, dar posed o Dacia Logan. Nu radeti de mine, am intrat aicea sa vad si eu masinile voastre - niste adevarate bijuterii.

Mentionez ca un coleg de an a achizitionat un Volvo S70 model 2000 (ultimu an de productie al acelui model). Cine ma poate ajuta cu sfaturi. Masina e full options - interior piele alba-crem, mahon, dublu climatronic, motor 2.5D, 140 de cai; vopsea albastra. O sa revin si cu poze, urmeaza sa-i monteze luneta spate.

Cam ce probleme apar la ele? Tips-uri si sfaturi.

Pe bord apar 159234 km, oare sunt reali? Masina a fost adusa din Spania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit. Si poate convingi si colegul de an sa ni se alature.

Daca masina nu are inca probleme majore, e foarte bine, si in plus, cred ca acei km sunt reali nu exceptia cazului in care a fost luata de la vreo persoana suspecta.

Pentru tips-uri si sfaturi, incerca sa revezi ce s-a scris pana acum la sectiunea dedicata, in special cele scrise de Midnight Caller, care are de asemeni un S70.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai probleme cam are, trebuie inlocuita bucsa de la suportul motor (cel care e atasat de peretele anti-foc), trebuie inlocuita rola si intinzatorul (intinzatorul este rupt) - troncane. Mai trebuie inlocuita luneta ca nu mai este, are doar scoci acolo :))

Un set nou de telescoape pt ca e ca o barca, nu amortizeaza deloc. In alta ordine de idei, dupa cum am promis o sa revin cu poze... si up-date-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici este un loc pentru toti iubitorii de Volvo, posesori sau doar fani ai acestei marci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un set nou de telescoape pt ca e ca o barca, nu amortizeaza deloc.

Sentimentul de barca este cunoscut la majoritatea masinilor Volvo. La mine am schimbat cauciucurile, adica am luat unele mai late si cu inaltimea mai mica, si am redus considerabil acest inconvenient. Daca insa e prea deranjant, atunci cu siguranta poti schimba telescoapele.

Restul problemelor, daca le-ai sesizat e bine sa le rezolvi si nu vei avea probleme mult timp. Asteptam poze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mai lucrat si azi la masina, ieri a fost in service, i s-au schimbat bieletele de la bara de rigidizare si telescoape, una era buna cealalta era indoita si atarna doar de telescop (nu mai merge ca o barca) - dar totusi telescoapele trebuiesc schimbate. Azi am lucrat la deblocarea usii din dreapta (manerul exterior nu era conectat, siguranta de copii era activata iar din interior nu s-a putut deschide, dat fiind faptului ca era siguranta ON). In alta ordine de idei trebuie sa primeasca luneta spate. Mai trebuie schimbat uleiul, azi dimineata la service a schimbat filtru de motorina; am schimbat si filtru de aer (a mers peste 100.000 km). Am gasit si o teava de la climatizare care atarna, trebuie sa aflat care e, turul sau returul!!! Mai este mult de lucrat la masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit ! Ne bucuram ca te ai inscris aici ! .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu rabdare si pasiune se rezolva toate. O sa vezi cum o sa te bucuri de masina si cum o sa o apreciezi dupa aceea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0