Sign in to follow this  
Followers 0
betty

De la un amarat de loc de parcare...

17 posts in this topic

pe de o parte ai dreptate, dar e asa de greu sa cantaresti cine are dreptate si cine nu....

oricum sa ajungi la paruiala >:( foarte urat.

mai trebuiau sa ajunga la stirile de la ora 5 ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta-i tara, asta-i educatia... As vrea sa vad si eu in alta tara Europeana asemenea caz ...  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca era in timpul in care a platit, probabil contractul are ceva clauze, poate chiar ridicarea masinii de pe locul ocupat; in rest,...ce semeni, aceea culegi... spune un proverb romanesc.de obicei, cu vorba buna se rezolva multe, chiar daca sunt..."carioca" cei cu care interactionezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca cel mai indicat ar fi fost ca locul de parcare respectiv sa aiba un afis, ceva prin care sa se stie ca e rezervat. Dar pe de alta parte, te pui cu cioroii?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu te pui cu cei de etnie rroma, never...este cei mai tari ca are bani si lovele si e femeile moarte dupe ei....aaaaaa, uitam, are valoare.....

Nu putem fi auzati de discriminare atata vreme cat nu-i consideram Oameni...ei, sunt mamifere bipede care se inmultesc si care-si cresc puii cu laptele produs de mamele....a se citi cu accent pe primul "e"......

Hai sa incercam sa nu le mai dam atentie si sa-i lasam in mizeria lor de rahat, morala si sociala......

il vezi pe unul pe drum, trateaza-l ca pe un animal biped...da-i pace....

Share this post


Link to post
Share on other sites

eventual da-i si un sut sa se dea la o parte din drum....

Dar sa avem grija ca ne cearta Madona....... hmmmmm..... nu vrea ea sa ii ia pe toti acolo la ea....

sa ii creasca.... ca animale de casa

Share this post


Link to post
Share on other sites

puuussssccaaaa si cureaua lataaaaa..... ( a se citi kalasnikov si streang)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare ca romanca a gresit prima. Nu ai voie sa blochezi masina altuia sub niciun pretext. In locul ei, parcam in alta parte si sunam la politie sa-i ridice masina. Si in plus, e clar sa era pusa pe facut circ, atat timp cat s-a postat la geam. Cred ca-i genul ala de femeie pe care nu vrei s-o ai nici ca prietena si cu atat mai putin ca sotie. Nu ma pot hotara care-i mai tigan dintre cei doi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine a sarit unu cu BMW-ul la bataie pentru o parcare platita.

Chiar nu mai era nici un loc unde sa pun masina si am parcat intre 2 blocaje.

Am stat numai 5 minute, la un vecin de al lui dar nu a lipsit mult sa degenereze treaba in masini lovite si bataie de strada.

Cat de calm sunt eu dar in situatia aia, la cat de urat vorbea, ii ofeream ce dorea, daca insista.  :boxing:

Sunt de parere ca e o porcarie blocarea parcarii, chiar daca e platita. Sunt zone cu magazine, banci si alte institutii publice, unde nu au lasat nici un loc fara blocaj. De multe ori locurile sunt goale si vreo 3-4 masini se invart in zona, dupa un loc de parcare.

E nevoie de mai mult simt de raspundere la asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bunul simt la rumanii nostrii e sublim dar lipseste cu desavarsire....

zilele trecute o mamica isi binecuvanta copilul cu palme din belsug in fata blocului meu.

rugand-o sa il ierte de pacate si sa nu il mai confunde cu sac de box, la cateva ore ma trezesc cu melteanu' de bar'bat'so care ma ia pulaneala, cerandu-mi socoteala de ce indraznesc sa-i spun muierii cum sa isi educe copilu', ca doar ea l-a facut, ea il omoara.

urmarea : un dialog coerent, un dans tematic, o duba de politie si amenda pentru meltean, ca deh', am avut martori.

finalul : te fac fraiere, vin peste tine in casa si iti f.. nevasta. urmarea: amenda mie pentru vatamare corporala.

Concluzia : trebuie sa ma mut in izolare , undeva unde sa nu mai interactionez cu astfel de bipezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bunul simt la rumanii nostrii e sublim dar lipseste cu desavarsire....

Concluzia : trebuie sa ma mut in izolare , undeva unde sa nu mai interactionez cu astfel de bipezi.

Mai bine intro tara civilizata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ursu

"urmarea: amenda mie pentru vatamare corporala" Deci l-ai articulat? Atunci macar te-ai "racorit" putin. Norocul meu ca nu-s legale armele ca-s cam iute la manie si as avea constiinta f incarcata  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"la cateva ore ma trezesc cu melteanu' de bar'bat'so care ma ia pulaneala, cerandu-mi socoteala de ce indraznesc sa-i spun muierii cum sa isi educe copilu', ca doar ea l-a facut, ea il omoara."

Eu as fi chemat imediat politia cu ala in usa. Si apoi mai vorbea el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai tocmai de aia a luat amenda boul prima data ca ma chemat politia fara sa ma racoresc.

@betty : in 2007 , in timpul unui scandal inceput in trafic, la Brasov, am indraznit sa ma apar cu pistolul. urmarea : mie mi-a fost admisa legitima aparare si lor vatamarea corporala. Adica, 4000 lei amenda, pistolul ridicat si dat cu subsemnatul pana in ianuarie 2009.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da.... e ''super'' ce spuneti voi. pistoale si alte alea....

eu nu sunt de acord cu blocarea in parcare, mai ales in cazul in care masina este straina de parcare.

vorbesc din proprie experienta, am avut probleme de ocupare a locului de parcare platit cu vecinii mei, nu cu straini. loc de parcare platit, vecinul mai are doua maisini in parcare, asta era de serviciu.

am considerat faptul - ''mitocanie urbana'' volumul... nu stiu cat, si aia e....

:machinegun: RAMBO

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Caz real patit de vecinul de sub mine: Trebuia sa plece la servici si a intarziat 4 ore (!!) pina a venit un echipaj sa clarifice situatia...masina lui (parcata legal pe locul sau era blocata de un nesimtit de nu putea face nimic decit sa o loveasca...)

Cand spre locul unde parchezi nu incape masina care ar trebui sa vina sa o ridice pe cea parcata abuziv pe locul tau, ce faci? Sau, in cazul in care blocat fiind, vrei totusi sa incerci sa scoti masina si sa pleci (necunoscand-ul pe cel ce te-a blocat), i-ai atins masina, ce faci? La politie trebuie sa declari accidentul in 24 de ore, altfel ti-o iei. Suni la accidente usoare, iar acolo ti se zice ca musai sa vii cu masina. Il intrebi pe politist ce faci daca nesimtitul te blocheaza mai mult de 24 de ore? Stiti ce-a raspuns? Ca iei vina asupra ta. Adica tot tu te alegi cu pedeapsa legala.

Si atunci vine intrebarea: cum sa mai fii civilizat si sa respecti legea? Daca autoritatile nu vegheaza la respectarea ei? Aproape zilnic trece Loganul de patrulare si vede ca abia se strecoara printre masinile parcate haotic. Dar daca Politia nu stie sa se autosesizeze…inseamna ca nu vrea. De ce nu se pun amenzi in parbriz pentru stationare/oprire neregulamentara ? Nu are statul nevoie de ...bani la buget ? Pai aproape nimeni nu-si mai plateste amenzile...Trebuie schimbate multe legi, oricum.

Aici e o jungla - una a supravietuirii. Am fost in 12 tari cu munca, nu am vazut nicaieri masini blocate, ridicate sau vestitul tarus mioritic infipt in asfalt pentru a marca locul de parcare...

  Deci, promit ca daca nu mi-este foarte foame, nu-l maninc pe ala mai slab ca mine.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0