bennygalea

portbagaj schiuri

20 posts in this topic

salutare,

vreau sa va intreb daca aveti ideea cam pe unde as putea gasi un portbagaj pt s40 meu cu suport de schiuri. chiar daca ma ajutati sa gasesc numai portbagajul ca dupa aceea sa cumpar suportul de schiuri.

are cineva portbagaj pe s40??? ma refer la sistemul de bari

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am cumparat acum un an. Bari + sarcofag + suport ptr. 3 schiuri (intreaba-l pe alex).

Mai nou prefer sa merg la schi cu sarcofagul. Imi pun si claparii + o gramada de maruntisuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bennygalea ai mai facut ceva cu portbagajul ala? ai gasit ceva mai ieftin si bun?

Alex poti sa imi recomanzi ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar accesorii originale... Si nu vrei sa stii cat costa ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai acuma scrie cat e, daca nu pentru mine poate pentru altii care o sa citeasca, sa stie ca nu is o optiune :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru un v 50 gasesc bare pe care se pot prinde suporturi de schiuri sau numai suporturi magnetice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

off offf!!

gasim orice. trebuie stiut daca v50-ul are bari longitudinale dau nu. cost estimativ bari transversale 95-150 eur fara TVA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o oferta de pret de la Pasior-automotive si zice asa:

Suport plafon – 8685723 – 668 lei (TVA inclus)

E de vreo 3 luni oferta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o oferta de pret de la Pasior-automotive si zice asa:

Suport plafon – 8685723 – 668 lei (TVA inclus)

E de vreo 3 luni oferta...

Doar bari transversale?

Sfatul meu este sa nu incercati sisteme de portbagaj ( bari ) universale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap doar barile transversale.Eu am cerut sa vad cam la cat m-ar duce un suport de bicicleta dinala cu telescop care ridica bicicleta si mi-a zis :

Suport bicicleta – 8698604 – 387 lei

Kit instalare support bicicleta – 8624354 – 99 lei

Suport plafon – 8685723 – 668 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yello!

Abordez și eu acest topic pentru că îmi tot dă târcoale de câteva luni o astfel de idee. Anul trecut am fost la o placă pe la Straja, crezând că îmi încape snowboard-ul în portbagaj. Dar, ce să vezi? ”Suprizăăăăăă!” nu a încăput. Așa că am rabatat frumos un scaun de la bancheta din spate și l-am împins ușor în interiorul mașinii.

The thing is: S40-ul meu nu e dotat cu bare transversale sau alte modalități de prindere.

Aveți idee cam cât costă barele transversale sau alt sistem de prindere pe care să pui snowboard-ul, schiul sau bicicleta? (suportul de snowboard de la Thule era vreo 900 de lei).

Bănuiesc că ceea ce e scris mai sus de către larahau nu se mai potrivește ca preț după 5 ani - adică ~700 RON suportul.

Thanks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Barele OEM sunt ~700 lei. Suportul de snowboard.. depinde de producator. Parca vazusem ceva de la Thule pe la 300 de lei care parea ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Barele sunt ~700RON la mine

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mihai933 La Thule mă uitam și eu, iar din câte am înțeles, sunt lideri în domeniu.

Mulțumesc pentru interes. Toate cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti idee daca exista adaptor pentru suportul de placa de snowboard. Suportul pe care il am eu, de la Thule, nu se poate prinde de portbagaj pentru ca sistemul de prindere e prea to ingust.

Partea proasta e ca doar acum am verificat si azi plec catre munte.

HEEEELP a poor guy? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai... drum bun!

Nu cred ca vei gasii deschis ceva astazi.

Ai nevoie de asa ceva http://www.portbagajeauto.ro/accesorii-portbagaje/thule-888-auto-bare-transversale-portbagaje-auto-suport-bicicleta-accesorii-auto-vanzari-portbagaje-inchirieri-portbagaje-auto-thule-com.html , trebuie sa tai din cauciucul barelor unde vin aceste prinderi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DinocoMersi mult. Da, am făcut o românească la faza asta, așa că adio placă în concediu.

Tu ai avut nevoie de adaptoare dintr-astea pentru portbagajul de plafon? Din ce research făcusem inițial, tot acolo am ajuns și eu, pe linkurile alea, așa că o să îmi comand un set, să nu mai am surprize data viitoare. La început credeam că e un sistem ceva mai complicat de atât.

Ne vedem, salut!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@krongborg

Prinderea cutiei pe bare se face cu ajutorul unor "gheare" care sunt in interiorul cutiei, strangerea se face destul de puternic aceste gheara avand un fel cheie dinamometrica.

Atasat fotoeab0d712b0443ada07e171f706094741.jpg29e25fa69280d828c5f3f68b222d1efe.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now