parola

A venit si randul meu....

44 posts in this topic

vin eu la bere cu bau ;D :Dbau

daca taceai filozof ramineai.asa tre sa dai o bere :D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sunt si niste "dedesupturi" pe care nu le pot spune pe forum. Cred ca scandalul "anticipat" a avut efectul dorit de mine  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incalcite sunt caile asiguratorilor  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuia sa astepti sa vezi ce-ti zice. Nu-s asa rai asiguratorii astia  :P Eu am apelat la ei de vreo 6 ori in trei ani si nu mi-au facut pb decat o singura data (au intarziat putin cu acceptul de plata) Si am avut daune, nu gluma. Interamericam de ex au spus ca trebuie schimbata capota cand si eu eram de parere ca putea fi reparata :) Allianz a reparat mai mult decat era trecut in deviz etc. Poti incerca si reprezentanta Renault (Serus), am avut o reparatie la Volvo si vreo 2-3 la un clio si lucreaza repede si bine. Sau Top Lac service (au nota 20 din partea mea, am pov in alt top) - desi nu-i reprezentanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai Parola esti tare, tu erai pregatit de razboi si asiguratorul spre surprinderea tuturor chiar vroia sa plateasca ;D

Mai rar din astea, dar depinde si de paguba, daca el a considerat ca reparatia nu se apropie de valoarea masinii atunci nu avea rost sa bage bete in roate .

Sau poate ca in tara asigurarile platesc si marile probleme sunt in Bucuresti .

Oricum sa ne zici cum arata masina dupa reparatie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Done! Azi a venit si Skodita si a fost gata si Volvo. A iesit bine, no comment. Usa noua, vopsita toata partea...merg toate ca inainte. Am observat parca ceva diferenta de nuanta fata de restul masinii dar nu ma deranjeaza. Inca pute in ea a vopsea, dar bine ca e ca inainte  ;D

Ma bate gandul sa nu-i fac Casco in 2010 si sa cumpar un Tico  :toothy9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super! Vezi ca nu trebuia sa te agiti asa tare cu asiguratorul? Nu-s asa rai cum se spune :P

Ai reparat-o la reprezentanta skoda?

"Ma bate gandul sa nu-i fac Casco in 2010 si sa cumpar un Tico" nuuuuu, abia dupa experienta asta ar trebui sa fi mai hotarat ca niciodata sa-i faci casco, chiar daca nu circuli cu ea prin oras (lovituri in parcare, grindina etc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Parola, haide sefu chiar asa? Tico?   :hammer:

@Betty la 100E fransiza chiar nu merita sa faci casco, daunele astea mici de oras sunt sub 100E .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu deja am adunat vreo 5 daune dinastea mici de oras. Mi le fac toate deodata pe casco. Defapt, ce mai, la cate zgarieturi am adunat (toate facute manual de unii binevoitori dar si de unii soferi abili) cred ca trebuie revopsita toata masina inafara de o aripa si plafon.

Cred ca e bun casco pentru oras. Un exemplu ar fi tatal meu care are dauna la un XC90 de 60000 ron in urma unui accident in oras (o masina a politiei in misiune a intrat in viteza pe rosu in intersectie, tatal meu neavand timp sa se retraga din calea ei).

Iar Tico reprezinta prin definitie "o mica dauna de oras".  :D Uneori poate valora si el sub 100 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut oferta la Practiker de bari de aluminiu taiate la dimensiuni ;D Cunosc si un sudor bun. Ii fac usile tzepene si in loc de Casco, in fiecare an cumpar cate un Tico :D Cand se strica il bag in portbagaj la Volvo si-l duc la reparat  ;D

http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=1659238&parinte=%2Fvs2cautaauto.php%3Fcategorie%253D1%2526subcategorie%253D100%2526caroserie%253D0%2526Marca%253D6%2526Model%253D83%2526An%253D%2526Carburant%253D0%2526PMin%253D%2526PMax%253D%2526moneda%253DE%2526Putere%253D%2526judet%253D0%2526automata%253D0%2526airbaguri%253D0%2526supl%253D%2526cupoze%253D1%2526categorie%253D1%2526OOrdine%253DPret%2526sens%253DDESC%2526cateam%253D34%2526offset%253D15

Sau daca cumpar una albastra nici nu se observa diferenta  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu deja am adunat vreo 5 daune dinastea mici de oras. Mi le fac toate deodata pe casco. Defapt, ce mai, la cate zgarieturi am adunat (toate facute manual de unii binevoitori dar si de unii soferi abili) cred ca trebuie revopsita toata masina inafara de o aripa si plafon.

Cred ca e bun casco pentru oras. Un exemplu ar fi tatal meu care are dauna la un XC90 de 60000 ron in urma unui accident in oras (o masina a politiei in misiune a intrat in viteza pe rosu in intersectie, tatal meu neavand timp sa se retraga din calea ei).

Iar Tico reprezinta prin definitie "o mica dauna de oras".  :D Uneori poate valora si el sub 100 euro.

Eu stiu ca fiecare mica dauna are dosar separat. Adica daca ai lovit un far, dar ai si un stop spart de altul...se fac doua dosare...Adica fransizax2. Cel putin la mine asa au procedat... Un proiector spart de griblura=un dosar, zgarietura intentionata pe partea stanga=alt dosar.

Daca nu sunt legate de acelasi eveniment se fac dosare separate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa stiam si eu, caz in care platesti la fransize de te saturi ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BogdanG

Iti repari singur masina? Ca doar asa poti sa te-ncadrezi in 100E. Am avut o mica infundatura in portiera, reparatie la primus vreo 800E - indreptat si revopsit.

O sa spui ca Primus e scump. Ok. La alt service probabil ar fi fost 400E cel putin. Dauna mai mica decat aia nu stiu ce-as putea avea la masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost si io lovit de unu cu dacia papuc din bacau, omu a disparut in trafic, io m-am dus la pol am facut reclamatia, cei de acolo au zis ca se ocupa ei de tot (asigurare, scl..); dupa 2 sapt am primit hartia cu recomandarea sa ma ocup singur de reparatie (portiera stg spate indoita  cam pe 30 cm), sau sa-l dau in judecata (io in buc, ala in bacau!) pt ca, zicea militianu' ca nu e obligatia lor sa ia asig de la faptas, iar ca recompensa i-au dat amenda 480 lei -  a platit 50%, si 4 pcte penaliz, asta dupa ce a fugit; reparatia m-a costat cu tot cu vopsit toata usa, 257 lei + 10 lei banda dublu adeziva pt bandou, 100 indreptat, 100 vopsit, 57 vopseaua (repar facuta la mine la serv) si a iesit neasteptat de bine; ce sa zic de militia rom?  8) = mafie 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@parola: daca-ti iei Tico, sa ai grija la gabarit, tu esti obisnuit cu masini mititele  :nana:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai bre ...ca daca ia tico nu il ia sa inlocuiasca volvo ....ci in loc de asigurare (casco).....pt RCA ...... sau alta era ideea ? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Daca nu sunt legate de acelasi eveniment se fac dosare separate...

Pai teoretic da. Dar daca pe partea stanga am o zgarietura lunga cat toata masina ala e un singur dosar, chiar daca pe langa zgarietura aia mai am lovituri de usi, alte zgarieturi. O vopsesc o data si gata prima jumatate. La fel si cu partea cealalta. Fransizele mele nu vor creste cat timp masina e pe leasing.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca in fiecare an imi cumpar cate un Tico in loc de Casco, la un moment dat o sa zic ca nu au mai avut loc de mine si mi-au prins Volvo la inghesuiala....Poate comenta ceva asiguratorul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now