parola

A venit si randul meu....

44 posts in this topic

Astazi a venit si randul meu.....

  Dupa sute de mii de km fara nici macar o zgarietura de creanga si cu toata grija ce o port masinii mele....astazi a venit si randul meu sa mi-o accidenteze altul....Inca nu fac cu nervii dar maine nu stiu cum voi reactiona la asigurari...

  Pe scurt, stateam cumintel in parcare si o asteptam pe soacra-mea... Toate bune si frumoase pana cand un nenea cu un Opel, de pe sensul opus (banda cealalta) iese cu spatele...direct in mine. Hotarat nu gluma! Asa ca usa stanga spate e praf. A ajuns tabla pana la tapiterie, nu se mai deschide usa si nici geamul....

  Carligul Opel-ului nu avea nici pe dracu.....

  A urmat o discutie total aiurea cu sotia soferului....ma rog nu o mai descriu... A ramas asigurarea omului la mine, am fost la politie si am declarat accidentul (ca sa fiu sigur ca maine ala nu se suceste) si merg maine la asigurari sa-mi schimbe usa noua, macara....si ce o mai fii pe acolo.....

  Va tin la curent cu evenimentele....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat... imi pare sincer rau.  >:(

Nu stiu cum sunteti voi de posesorii de masini mai din era noastra... dar pe mine parca ma strange cineva de gat, cand trebuie sa inlocuiesc o piesa originala sau vopseaua din fabrica.

Macar stii cine a fost, i-ai luat datele si nu platesti tu... Mie nu mi-a fost de ajuns ca am gasit-o cu bara fata zob, in parcare, ca acum cateva zile, un om de bine mi-a "rujat" laterala barii si capacul de la roata cu o dunga groasa... de mai mare frumusetea.

Imi doresc o bata, o bata mare de tot... ca in "Opiul si bata" daca a vazut cineva filmul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Regret pentru ceea ce s-a intamplat! Dar pentru a descreti putin fruntile da-mi voie sa-l citez pe iulirix care ne-a sfatuit, ca daca vrem sa circulam cu masina in conditii optime trebuie sa renuntam la bagaje auxiliare: socrii,etc.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Regret pentru ceea ce s-a intamplat! Dar pentru a descreti putin fruntile da-mi voie sa-l citez pe iulirix care ne-a sfatuit, ca daca vrem sa circulam cu masina in conditii optime trebuie sa renuntam la bagaje auxiliare: socrii,etc.....

Cam asa e.....dar in viata nu facem numai ce vrem noi.... Ca daca plateam bani pe nevasta-mea clar ca nu cumparam si "dotarile optionale"...

Eh...deja e o performanta in Ro sa circuli 3-400km fara sa apara vre-un dobitoc sa te loveasca... Si macar daca m-as fi deplasat...dar eu stationam pur si simplu in parcare....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau pentru ce ai patit la bijuterie, stiu ce inseamna sa ai super grija de masina si sa o vezi asa...Mai ales sa VEZI cum intra ala in tine...

Iti tin pumnii maine, la asigurari - sa ne spui cum a decurs discutia si pina la urma, sa iti gasesti linistea sufleteasca.

:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol incident, dar nu trebuie sa te mai necajesti. E f bine ca ati mers la politie, eu nu sunt adepta intelegerii amiabile, poti avea surprize. Daca zici ca e indoita asa de rau, e foarte probabil sa-ti schimbe portiera cu totul, deci n-ai sa stai cu masina in service mai mult de-o zi. La ce societate are RCA-ul?

N-am inteles totusi ce-a avut de comentat nevasta-sa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol incident, dar nu trebuie sa te mai necajesti. E f bine ca ati mers la politie, eu nu sunt adepta intelegerii amiabile, poti avea surprize. Daca zici ca e indoita asa de rau, e foarte probabil sa-ti schimbe portiera cu totul, deci n-ai sa stai cu masina in service mai mult de-o zi. La ce societate are RCA-ul?

N-am inteles totusi ce-a avut de comentat nevasta-sa?

Societatea este Astra. Am fost la ei azi dimineata si am constatat cu stupoare ca polita respectiva nu exista in baza de date...Au cautat la anulate, au cautat peste tot si nu au dat de ea si nici de chitanta cu care s-a platit. Asa ca m-am dus frumos la om acasa (care bineinteles ca nu m-a sunat asa cum a promis) dar ne-am intersectat pe drum si l-am blocat, i-am zis frumos ca in secunda asta mergem la asigurari sa vedem care e problema....

  Ajunsi acolo s-a lamurit oarecum treaba...El a inmatriculat masina recent si a facut polita direct in sediul politiei. Cei de acolo nu au trimis banii, chitanta si exemplarul II la Astra. Asa ca a ramas in aer pana saptamana viitoare cand isi recupereaza Astra chitanta si Polita de la Politie...Deci mai stau pana Joi. Intre timp am completat chestionarul ala "amiabil".

  Nevasta i-am zis sa o lase in oras ca altfel o las eu in padure. A venit fara ea.

   

    Ieri a comentat ca ce e asa mare paguba??? Sa dau fata de usa jos si sa o indrept eu cu piciorul. Prima data zic "Doamna, la o masina pe care pe mine m-a costat 20000E eu nu indrept nimic, eu schimb!". Dupa aia a inceput ca ce...asta e masina de 3000E ce tot exagerez....Am fost calm o perioada pana cand a zis ca sa zic "merci" ca nu a fost ea cu "jipul" la care are bull-bar si o facea praf. Atunci, tot calm i-am zis ca daca mai scoate un cuvant o saptamana nu mai e nevoie sa vina salubritatea in oras, ca matur eu cu ea pe jos. Ma rog...a tacut ieri si azi nu a comentat nimic cand i-am zis ca ea nu are ce cauta cu noi la asigurari.....

   Inca nu stiu ce dauna imi da firma de asigurari dar am spus clar ca masina mea nu vede chit cat sta la mine. Plus ca usa e descentrata, nu se mai inchide si deschide bine...Mie nu-mi trebuie sa fluiere aerul pe acolo.... Si nu merg la service-uri de cartier sa fac experimente de tinichigerie.Doar la reprezentante merg....De altfel am si vorbit la Skoda sa mi-o repare ei....Costa cam 5000Ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand tin sa te felicit pentru calmul tau englezesc. In locul tau indreptam eu muierea cu piciorul fara sa ma ganedsc la consecinte. N-am crezut ca a avut tupeul ala. Eu te sfatuiesc sa repari masina pe Casco, iar ei o sa-si recupereze dauna de la ASTRA / boul de la volan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ca are casco

si usa intradevar se poate indrepta cu un picior ;D ;D ;D:D :D :D

poate femeia e tinichigiu

scuze nu m=am putut abtine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat dar hai sa-ti povestesc ceva, poate o sa te faca sa uiti de faptu ca ai masina lovita (stiu ca e neplacut)

Eu nu cred ca exista sofer care sa nu-si atinga masina catusi de putin. Mai mult, mai putin sau deloc din vina lui.

Se intampla. In Romania avem ca sa zic asa o cultura mult diferinta fata de a francezilor de ex. Si va spun si de ce :)

Poate deja unii dintre voi au remarcat asta, dar la ei majoritatea masilor au botu` si fundu` zgariate. Unele mai mult altele mai putin dar majoritatea sunt asa. Asta pentru ca sunt parate la intre 2 si 20 cm fata spate si se imping unii pe altii pentru a iesi din parcare. Multi dintre ei chiar isi luasa masina scoasa din viteza si fara frana de mana ridicata.

Cheers,

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate indrepta cu un picior. numai cu conditia sa fac rost si de o emblema cu "Dacia 1310"  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca nesimtirea nu este o calitate a bucurestenilor, se pare ca plaga asta s-a raspandit in toata tara.

Bine macar ca avea omu` asigurare, se putea mai rau, adica vreo masina cu nr de italia cu asigurare falsa .

Lasa Parola ca se rezolva pana la urma, cu nervi dar se rezolva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai culmea ca omul care m-a lovit nu a zis decat ca a gresit, ca e vina lui, e incepator si nu s-a uitat....Pe langa asta tocmai a avut un deces in familie si numai de scandal nu ii ardea...Deci a fost ok, nevasta-sa a fost cea cu gura mare....

  Nervi ma asteapta acum cu asigurarile....sa-mi dea usa noua. Luni astept o expertiza de la rep. Skoda sa confirme sau sa infirme ca am nevoie de usa noua. Am desfacut azi fata de usa si m-am uitat. Mi-a strambat si bara aia transversala din interior si nush ce dracu de spuma (un tub prin care e ceva metal)..... O sa fac si 2-3 poze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca ti-o schimba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu o schimba va iesi cu scandal mare. Cat timp masina asta sta la mine nu vede gram de kit pe ea....

Daca si cei de la Skoda spun ca nu o schimba, mai dau cu o masina in ea sa o indoi bine de tot inainte sa merg la Asigurator. Sub o forma sau alta tot o inlocuiesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata timp cat modulele de siguranta,respectiv bara transversala, au fost afectate,trebuie sa-ti dea una noua,s-o schimbe! Cu transversala indreptata masina numai prezinta aceeasi siguranta! Aici trebuie sa punctezi tu! Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt de aceeasi parere ca si zippy. Iar cei de la service au tot interesul sa ti-o schimbe - factura mare, munca putina. Iar daca Astra face figuri, pune-i sa-ti dea in scris ca nu vor sa-ti inlocuiasca portiera si apoi mergi la CSA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost astazi la reprezentanta la Skoda. Asa au spus si ei. Au mai zis ca oricum ei nu pun chit pe usi ca in 2-3 ani sare de la trantitul usii. Au zis ca ei folosesc kit numai acolo unde nu sunt parti mobile (gen aripa, plafon...etc). Usa e dintr-o bucata nu se poate oricum indrepta in partea de jos ca nu se desface partea interioara....

  Intre timp am sunat si la Volvo si mi-au confirmat si ei ca usa nu se repara, se inlocuieste....D-ul de acolo a fost deosebit de amabil si a zis clar ca daca nu era atinsa bara de protectie atunci era alta poveste, dar asa este imperios necesar sa schimbe portiera, altfel nu pot garanta pe siguranta acelei usi si deci refuza sa o repare.

  Mai astept pana Joi cand merg la Astra si vad atunci cat de rau ma cert cu ei. Mi-am cumparat si o sticla de Wiskey...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sticla de wiskey sa o bei tu sau sa o dai de capul celor de la Astra? Sper ca nu ai de gand sa o dai spaga.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi s-a sugerat sa dau spaga....Dar o sa-i pun ca am baut "spaga" impreuna cu cei de la Volvo  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi nu am mai avut rabdare si am sunat asiguratorul sa vad ce si cum.... Ne-am intalnit ca mi-a spus omul ca vine si cu cel de la daune sa faca pozele.... Eu m-am pregatit moral (mi-am pregatit discursul sa ma cert cu ei pentru usa noua, reclamatia la CSA si toate injuraturile domnesti posibile). A venit asiguratorul cu cel de la daune si dupa ce s-a prezentat am inceput eu: "Uite usa mea nu a fost lovita....s-a dus dracului elementul de siguranta din interior, din asta nu mai scot usa buna veac....etc.", la care tipul calm: "Stiu". Pai zic, eu va dau in judecata! Tipul calm, intreaba daca ne certam acuma? Pai da, ca eu vreau usa nelovita...El, asa si de ce ne certam? Pai cum de ce? Ca eu nu am nici o vina si vreau masina cum a fost anterior accidentului...

In fine, la un moment dat zice:"Cred ca nu are sens sa mai discutam". Eu zic la fel.... va dau in judecata! La care el, pentru ce? Pai ca vreau usa noua.... Tipul zice: Si am zis eu ca nu va despagubim cu usa noua? Aici m-am cam blocat putin....dar ca sa nu imi ies din ritm ii spun:"Eu nu merg unde vreti voi, eu merg doar la reprezentante...". Ok, zice el...la Mitubishi e ok? DA, e OK.

  Deci s-a rezolvat....usa noua si vopsita toata partea stanga+lac bonus pe toata masina....

  Asiguratorul a zis ca ma suna sa iesim la o bere...daca vreau... Nu am inteles prea bine dedesuptul invitatiei!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ai invatat din aceasta lectie? Sa nu mai pleci la razboi cu presupuneri la tine  ;D

Bine ca s-a rezolvat. In ceea ce priveste invitatia, in timp ce ti-a spus de o bere, nu ti-a facut si cu ochiul ?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now