d_mitrea

Stie cineva cum se rezolva sticla de la faruri matuita?

52 posts in this topic

Deci eu nu m-am prins....Vorbim de far de sticla sau de plastic? Ca eu am de sticla si pe Xerapol scrie ca e pentru plastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De plastic vorbim bre, nu vezi ca WAM are S60 facelift ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

No bine si sticla cum o rezolv? Ca farul din dreapta e orb rau de tot. Vreau sa-l curat, pun folie si dupa aia xenon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci ai concluzionat, mai bine schimbi sticla ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A venit si sticla. E facuta in Germania si e la fel de groasa ca cea originala (Valeo). Tot "Va-leu" am zis si eu cand am vazut cata mai geamul trebuie sa schimb. Inca nu am gasit nici un service care sa vrea sa-mi inlocuiasca sticla. Sunt in negocieri cu Mitubishi ca mai mai ca se baga ei... Oricum pretul pe sticla e super bun (135 RON).

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte buna solutia cu polishu la faruri. m-ar interesa si cum scot niste zgarieturi de pe parbriz, daca are cineva experienta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man, pentru STICLA ai nevoie de ceva la fel de tare ca si diamantul. Sticla nu merge cu polish. Singura varianta este inlocuirea ei. Daca cauti pe net o sa vezi ca o multime au incercat si tot..... de pomana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte buna solutia cu polishu la faruri. m-ar interesa si cum scot niste zgarieturi de pe parbriz, daca are cineva experienta.

la deamgiu care se respesta gasesti pasta de lustruit sticla cu praf de diamant  ;) , dar nu cred ca se merita

Share this post


Link to post
Share on other sites

in jur de 400 de lei un far nou, puneti pe unu sa dea cu spatele cu masina de servici si le schimbati pe rca.. :)

Edited by arhytect

Share this post


Link to post
Share on other sites

in jur de 400 de lei un far nou, puneti pe unu sa dea cu spatele cu masina de servici si le schimbati pe rca.. :)

Bine zis ;) asa se face daca stii cum !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce inseamna sa folosești produse 3M :lol:

De curiozitate tu numai farul stang l-ai avut patat ? Am vazut 2 XC90uri pana acum cu farul stâng pătat exact ca al tău și dreptul ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce inseamna sa folosești produse 3M :lol:

De curiozitate tu numai farul stang l-ai avut patat ? Am vazut 2 XC90uri pana acum cu farul stâng pătat exact ca al tău și dreptul ok.

Farurile ereau varza amindoua , incepuse sa se decojeasca lacu asta e si motivul pentru care am fost nevoit sa le matuiesc sa iau tot lacu si sa si scot zgirieturile care mai ereau pe iele ,prima data decit leam lustruit dar problema a revenit foarte repede .

cit despre 3M ce sa spun sint produse intradevar bune costa da merita nu risti ca , cu altele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari, eu acum 2 saptamanii am fost la un service le-am facut un polish (xc 90 - 100 ron ambele) si au iesit ca noi inainte erau si zgariate si matuite rau de tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru plastic eu am folosit pasta ordinara de lustruit inox, cu o rotativa pusa pe viteza mica. Curata bine, dar trebuie sa ai rabdare pentru ca daca maresti turatia ai distrus plasticul (matuiesti).

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare tuturor eu am facut rost pentru Sticla de pasta diamantata de 3 microni folosita la lepuirea matritelor pentru faruri sper sa fac treaba buna pentru ca am un far nou si unul vechi

Share this post


Link to post
Share on other sites

am testat pe far pe o portiune mica iese perfect idealsi pentru parbrize se gaseste set si pe e bay acum eusor si pot sa spun ca bate orice polis de acest spectru si se gaseste in granulatii de la 2000 pana la 0.1 microni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ma Horica frate, da-o dracu de treaba, mai pune si tu un punct, o virgula, o litera mare, ca nu suntem cu vacile in trifoi si nici cu cocalarii pe mirc. De cand esti pe forum, toate postarile tale sunt la fel, fara inceput si fara sfarsit

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

graba ca scriu de la munca cand am timp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am incercat cu astfel de pasta, am frecat de mi-au iesit ochii ca la broscoi si am ramas cu ochii scosi pt ca farul tot matuit a ramas.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am incercat cu astfel de pasta, am frecat de mi-au iesit ochii ca la broscoi si am ramas cu ochii scosi pt ca farul tot matuit a ramas.

Trebuia sa-ti dai in ochi, ca poate vedeai farul mai clar :laughing5:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai incercat cu ulei sau cu lubrifiant pe baza de apa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era o solutie pe baza de apa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Horica, ai fi primul care ar reusi sa refaca sticla la faruri cu mina. In fabrica o freaca de mama focului cu masini speciale, unde au si turatia si forta de apasare testete si pastrate riguros... Asteptam poze , ca altfel, eu sint tare sceptic.

Cit despre parbrize , facute cu mina , asta nu o cred in ruptul capului.

Edited by lucian.1950

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now