tricky

Posesorii de V50, 2.0D, 2005 ce ulei folositi?

41 posts in this topic

Ultima data cand am discutat cu  @Midnight Caller zicea ca nu mai are ulei de la PetroCanada. Nu stia nici foarte exact cand o sa mai primeasca. Poate are da da pe sub mana... ;D;D

Daca ar fi avut cred ca mergeam si eu pe mana PETROCANADA.

Pana una alte trebuie sa-l schimb deoarece vechiul proprietar a folosit un ulei Mobil 1 10w40 si tare nu imi convine.

By the way : astia cu sfantu Petru au si un site http://www.divinol.com.ro in care tare mult "se lauda". Cine stie poate is pe bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai... chiar nu mai am ! Mai am niste resturi daca vrea cineva sa completeze. Danyx si-a luat singur din Ploiesti de la importatorul pe Romania... Cu care va trebui sa iau si eu legatura ca sa reiau vanzarea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ar fi sa iei legatura cu importatorul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai... chiar nu mai am ! Mai am niste resturi daca vrea cineva sa completeze. Danyx si-a luat singur din Ploiesti de la importatorul pe Romania... Cu care va trebui sa iau si eu legatura ca sa reiau vanzarea...

Mai unpic si ajung iarasi la revizie, nu vrei sa iti dau banii tie ?  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiul care se potriveste perfect cu indicatiile motorului este: Castrol Magnatec 5W-30 A1 - Ford . Il gasiti pe internet  daca cautati pe google ,eu de pe net mi-am comandat si sunt foarte multumit.

P.s. - inainte sa apara tipul asta de ulei am folosit liqui molly .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiul care se potriveste perfect cu indicatiile motorului este: Castrol Magnatec 5W-30 A1 - Ford . Il gasiti pe internet  daca cautati pe google ,eu de pe net mi-am comandat si sunt foarte multumit.

P.s. - inainte sa apara tipul asta de ulei am folosit liqui molly .

Sunt o gramada de uleiuri care indeplinesc ba chiar depasesc cu MUUUULT cerinetele ( vezi pentro canada, am luat eu si am comparat fisele tehnice ) singura diferenta e ca sunt cateva brand-uri ( Castrol in special ) care cotizeaza  cu bani grei ca au de unde, la producatorii auto si uite asa vezi acel slogan "Recommended by Volvo", "Audi recomanda Castrol", "BMW recomanda Mobil1 xxx" si asa mai departe.

Castrol-ul e SUPRA SUPRA EXTRA MEGA umflat la pret, pentru niste specificatii pe care i le depaseste si Aral-ul la unele uleiuri.

Am zis eu mai demult ca am sa fac un topic in care explic ce am invatat eu din documentarea mea despre uleiuri si sa comparam niste fise tehnice sa vedeti acolo ca nu e nu stiu ce Castrolu' asta si ca sunt multe alte uleiuri chiar si la jumatate de pret care depasesc Castrol-ul la proprietati.

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt o gramada de uleiuri care indeplinesc ba chiar depasesc cu MUUUULT cerinetele ( vezi pentro canada, am luat eu si am comparat fisele tehnice ) singura diferenta e ca sunt cateva brand-uri ( Castrol in special ) care cotizeaza  cu bani grei ca au de unde, la producatorii auto si uite asa vezi acel slogan "Recommended by Volvo", "Audi recomanda Castrol", "BMW recomanda Mobil1 xxx" si asa mai departe.

Castrol-ul e SUPRA SUPRA EXTRA MEGA umflat la pret, pentru niste specificatii pe care i le depaseste si Aral-ul la unele uleiuri.

Am zis eu mai demult ca am sa fac un topic in care explic ce am invatat eu din documentarea mea despre uleiuri si sa comparam niste fise tehnice sa vedeti acolo ca nu e nu stiu ce Castrolu' asta si ca sunt multe alte uleiuri chiar si la jumatate de pret care depasesc Castrol-ul la proprietati.

Bafta

Astept cu mare interes documentatia,folosesc de 4 ani Castrol si no..poate il schimb cu ceva mai bun ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un proiect ( un site ) de facut, cum il termin si prin ceva timp ma pun si deschid topicu ala !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare ,mi-am luat azi ulei PC Supreme Synthetic 5w-30. Pe ambalaj scrie ca e recomandat pt motoarele pe benzina dar de unde l-am luat mi-a zis ca merge si pe diesel. API service SM/CF. Intrebarea mea este daca sa-l pun pe acesta sau nu? ??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

      De 7-8 ani sunt fan Liqui Moly.Pe site-ul (liquimoly.de) lor sau la reprezentanta gasesti un Oil Guide pentru tipul de ulei indicat unei anumite marci/motorizari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

are careva vreo parere competenta despre acest ulei- Castrol Magnatec Diesel 5W-40-

Poate fi folosit la un  motor diesel de 2litri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi pe 5W-30... ala e pt. motorul tau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Castrol e bun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now