tricky

Posesorii de V50, 2.0D, 2005 ce ulei folositi?

41 posts in this topic

Stiu ca tot forumul e plin de discutii despre revizie si ce tipuri/firme folositi...

Dar as vrea sa aflu in principal posesorii de acest model ce tip de ulei folosesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie in Ungaria mi-au bagat Elf 5W-30. Nu ma pricep foarte mult cum e... Ma gandesc ca trebuie sa fie bun... Masina merge bridge! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc Castrol Edge 5w30. Dar cel mai multumit de cum arata dupa 20000 am fost de PetroCanada de la Midnight. La castrol cica smecheria e sa aiba 4 in fata la codul de bare, ca restul e Turcia (asa ziceau in service, nu garantez).

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cel de 1.6D in reprezentanta imi bagau Castrol 0W30 for Volvo...tot din asta am bagat si la 2.0D...merge si 5W30

Share this post


Link to post
Share on other sites

in carte recomanda castrol si au un grafic. in functie de temperatura de afara se poate baga si 10w. la vremea noastra mixta mie mi-a iesit un 5w optim. 0w e cam subtire vara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si eu ma gandeam la 5W-30 de la Castrol.

Dar care varianta: ACEA A5/B5 sau ACEA A1/B1

La noi se gaseste ACEA A5/B5?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc Castrol Edge 5w30. Dar cel mai multumit de cum arata dupa 20000 am fost de PetroCanada de la Midnight. La castrol cica smecheria e sa aiba 4 in fata la codul de bare, ca restul e Turcia (asa ziceau in service, nu garantez).

Asa credeam si eu la un moment dat insa nu este asa :

http://www.makebarcode.com/specs/ean_cc.html

in carte recomanda castrol si au un grafic. in functie de temperatura de afara se poate baga si 10w. la vremea noastra mixta mie mi-a iesit un 5w optim. 0w e cam subtire vara.

Faptul ca un ulei este 0w inseamna ca se preteaza mai bine decat un 5w in conditii de temperatura foarte scazuta. Nu inseamna neaparat ca este subtire vara. Iti pot da exemple de ulei 0w30 mai vascos decat altul 5w30 la temperaturi ridicate. Un exemplu ar fi uleiul de la Petro Canada

http://lubricants.petro-canada.ca/resource/download.aspx?type=TechData&iproduct=1022&language=en

Dupa cum vezi, daca la 40 gr C vascozitatea la 0w30 este sub cea a 5w30-ului, pe masura ce temperaura creste, si anume la 100 gr C, 0w30 are o vascozitate mai mare. De ce asta ? Fiindca 0w30 are un index de vascozitate superior cu cel de la 5w30.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulei Bunica  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am pus si eu PetroCanada si da arata ca uleiul Bunica.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am pus si eu PetroCanada si da arata ca uleiul Bunica.  :D

Arata ca Lacrima lui Ovidiu' cum zicea Matrixxx parca  :D

Oricum, eu raman la Petro Canada hands down.

Am sa pun de curand o comparatie si o detaliere a uleiurilor foarte amanuntita ca sa vedeti ce si cum. Deh, intro noapte nu aveam somn si stateam in pat si m-am pus sa ma documentez despre uleiuri  :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata ca Lacrima lui Ovidiu' cum zicea Matrixxx parca  :D

Oricum, eu raman la Petro Canada hands down.

Am sa pun de curand o comparatie si o detaliere a uleiurilor foarte amanuntita ca sa vedeti ce si cum. Deh, intro noapte nu aveam somn si stateam in pat si m-am pus sa ma documentez despre uleiuri  :D.

Cred ca stiu la ce te referi. E vorba de clasamentul acela in care duronul 0w30 era pe locul 4 iar PC sintetic 5w-30 pe locul 12 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca stiu la ce te referi. E vorba de clasamentul acela in care duronul 0w30 era pe locul 4 iar PC sintetic 5w-30 pe locul 12 ?

NUUUU, nu teste cu clasamente si topuri care sunt doar marketing

E vb de comparatii a specificatiilor din "interiorul" uleiulilor. Adica fiecare proprietate ( punct de inghet, punct de curgere, vascozitate la 30, 60. 90, nivel de sulfati, nivel de zinc, etc ) luate la rand, explicat fiecare ce inseamna, apoi comparate aceste niveluri din fisele tehnice a catorva uleiuri intre ele.

O sa aveti surprize  ;)

E mult de scris, maine daca am timp am sa incep topicul

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Daca nu gasesc A5/B5 pt "vagonul" meu  pun Olio di Sansa  sau Pietro Coricelli.Lasind gluma la o parte se poate folosi si ARAL, Mobil ,nu numai Castrol. .Ma gindesc la D5, ca fiind motor suedez iar acest lucru poate implica aceasta simbioza  intre uleiul B5(ulei dezvoltat special pt motoare diesel Volvo)si D5.Dar nu prea cred asta daca totusi respecti indicativul uleiului .Este parerea mea.Cind ne vom testa masinile pe la Polul Nord,Sud ,in Sahara ,etc  am putea sa vedem diferentele dintre marcile de uleiuri foarte mult.  Pina atunci pe aci nu avem nici sosele.

    La celelalte capacitati mai mici trebuie intrebati si posesorii de Peugeot,Citroen,Mitsubishi,Renault  ce ulei mai pun in motoarele lor intrucit au motoare "imprumutate ".NU am raspuns la obiect dar oricum au fost aici si discutii legate de uleiuri in general.ARAL 5W30 recomand  dar atentie la primele 2 cifre pe codul de bara. ;).Sa nu fie "prea original" decit cel din Germania.

 

  Ca o paranteza la uleiul Aral:pe vremuri aveam la munca un break 1310 cumparat la "0 " km (mai multi driveri dar care au avut grija ca de masina personala)care la 147000km a fost vinduta fara segmentare, fara nici pic de pierdere ulei sau emisie de gaze datorate consumului de ulei.Ar fi trebuit facut un film cu asa ceva.NU am putut crede ca este posibil.Masina mearsa in mare parte in tara si cu revizii facute ca la carte iar uleiul ARAL ,adevarat, nu facaturi.

 

 La codurile de bare ,primele 2 cifre  reprezinta codul de tara (EAN 13 cifre vbesc )"59" este RO

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum am spus mai inainte faptul ca primele 2 cifre sunt 41 de exemplu nu inseamna ca produsul a fost fabricat  in Germania. 41 este codul de tara si cam atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

wow ce s-a incins brusc topicul asta  :D.

@NDB1177 eu am citat din manualul V50 chestia cu vascozitatea. e acolo un grafic care arata ca 0w30 e bine de folosit pana la +30 grade celsius. cum la noi temperatura ajunge lejer vara peste 40 am zis eu ca e mai bun 5W, care si in grafic are o scala mai mare la fluctuatia de temperatura +/-. asa am zis eu ca e mai adecvat la clima noastra. in rest totul e tacere. nu le am cu uleiurile sau chimia in general.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si de 5w30 spune ca merge pana la 40 ? Eu zic ca spune si pt el tot pana la 30. Pt mai mult de 30 de gr se recomanda 10w30.

http://new.volvocars.com/ownersdocs/2005/2005_V50/05v50_12a.htm#pg189

In manualul 2008 recomandarile se schimba.

http://new.volvocars.com/ownersdocs/2008/2008_V50/08v50_11.htm#pg256

Operation in temperate climates

Incorrect viscosity oil can shorten engine life. Under normal use when temperatures do not exceed 104° F (40° C), SAE 5W-30 will provide good fuel economy and engine protection. See the viscosity chart.

Extreme engine operation

Synthetic oils meeting SAE 0W-30 or 0W-40 and complying with oil quality requirements are recommended for driving in areas of sustained temperature extremes (hot or cold), when towing a trailer over long distances, and for prolonged driving in mountainous areas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Ehh..Este putin mai complicat  sa zic asa.Ai si cod de producator si cod de tara.Daca stii tara este ok dar  poti vedea daca producatorul  este cel care face pt intern sau exporta pt X tara.Am lucrta acum 10 ani in domeniu dar poate ca s-or mai fi schimbat multe de atunci.  Oi stii tu mai bine.

  Dar eu zic  ca ARAL este mai bun :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai dubii cauta un produs prin casa. Poate la ora asta este insa cam tarziu ...  :D. Eu acum m-am uitat la Arielul meu din baie facut in CZ si care are la codul de bare 54 adica Belgia/Lux. As putea sa bag si poze dar nu are rost sa poluez topicul. Sa ne rezumam doar la uleiuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Nu ma intepa:).Nu trebuie sa crezi ca vreau sa iti demonstrez ca este ca mine .Ai dreptate probabil in ceea ce spui.Am venit de pe drum si  nu am chef sa poluez topicul cu "uleiuri V50 2.0D" .Ma refream ca ai cod de fabricant ,clar identificabil ,daca stii , plus  cod de tara unde merge produsul.

Concret la ce mi-ai spsu tu:Ai cod de fabricant Cehia si tara de export si desfacere este Belgia.Romanii l-au importat din Belgia casa ne spalam noi . :D.La Unilever se porduce altceva ,deh.Deci aveam drepatate.Posibil sa fiu obosit si sa nu mai inteleg eu ce voiai sa spui!!!!!!! :DSomn usor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pana la coada inteleg si de la tine ca 0w e pana la 30 de grade si 5w pana la 40. Sau amandoua tin la fel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A auzit cineva de uleiul DIVINOL. Mie mi l-a recomandat un mecanic.Cica e "Made in Germany" si e super bun. Dar mai astept pareri.

Nu de alta dar tre sa-i fac si eu schimbul de ulei si inca nu m-am hotarat ce ulei sa pun.(adica ce marca)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A auzit cineva de uleiul DIVINOL. Mie mi l-a recomandat un mecanic.Cica e "Made in Germany" si e super bun. Dar mai astept pareri.

Nu de alta dar tre sa-i fac si eu schimbul de ulei si inca nu m-am hotarat ce ulei sa pun.(adica ce marca)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now